• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sakin şehir'den köy meclisine

Seferihisar Teos'taki tarihi parlamentoda bir araya gelen yüzlerce muhtar, köylerini yaşatmak için İzmir Köy Meclisi'ni kurduklarını ilan etti

30.04.2013, 00:00

Sakin şehir’den köy meclisine
Ocak 2013'te Seferihisar'daki 9 köyün başlattığı "Geleceğin Köyleri Hareketi" kısa sürede 1013 köye ulaştı. 27 Nisan'da Seferihisar Teos'taki tarihi parlamentoda bir araya gelen yüzlerce muhtar, köylerini yaşatmak için İzmir Köy Meclisi'ni kurduklarını ilan etti.
Seferihisar Teos'ta bir araya gelen iki yüzün üzerinde muhtara, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, gazeteci-yazar Can Dündar, muhtar dernekleri ve çok sayıda köylü destek verdi.
İzmir Köy Meclisi hakkında açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, köylerin kapatılmasına karşı olduklarını söyledi. Soyer, "Biz sadece geçmişe bir özlemle bu hareketi başlatmadık. Bizim asıl derdimiz köylünün yaşamasını sağlayacak üretim yollarını bulmak. Kooperatifler, birlikler vasıtasıyla, üretiminin önünü açmak, ürünün pazarlamasındaki engelleri kaldırmak ve onun ayakta durmasını sağlamaya çalışmak olacak" dedi.

BAŞKANLAR KONUKTU

Köy Meclisi'nde CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Bursa İnegöl Muhtar Derneği Başkanı Avni Kart, Bursa Cumalıkısık Köyü Muhtarı Ahmet Kuş, Aliağa ve Muhtarlar Derneği Başkanı Hacıömer Köyü Muhtarı Ali Dündar, Bayındır Arıkbaşı Köyü Muhtarı Nuri Arıkban ve köylüler de görüşlerini dile getirip kapatılmasına karşı olduklarını açıkladı.