• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Milli Mücadele'nin simgesi

Göynük'ün simgesi haline gelmiş olan Zafer Kulesi, ilçeye hakim bir tepeye, 1923 yılında, Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından Milli Mücadele'ye verilen desteği abideleştirmek için yaptırılır

18.07.2013, 00:00

Milli Mücadele’nin simgesi
TÜRKİYE'NİN TARİHİ SAAT KULELERİ / ALATTİN AVCI

Bolu Göynük saat kulesi
Milli Mücadele'ye büyük bir destek veren Göynüklüler, daha sonraki yıllarda bu desteklerini abideleştirmek isterler. Bunu da artık Göynük'ün simgesi haline gelmiş olan Zafer Kulesi (Saat Kulesi) ile gerçekleştirirler. İlçeye hakim bir tepeye kurulan kule, 1923 yılında, Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılır. Sakarya Zaferi'nin anısına inşa edilen yapı, altıgen bir taş temel üstünde ahşap olarak yapılmıştır. Üç katlıdır. Saat kulesi olarak işlevini sürdürmektedir.

Niğde Saat Kulesi
Niğde Saat Kulesi, Niğde Kalesi'nin kuzeyine, bir ortaçağ burcuna, 1866 yılında Vali Ziya Paşa tarafından inşa ettirildi. Kesme taştan yapılan sekizgen planla altı katlı kulenin dördüncü katında şerefe bulunuyor. Şerefeninin üst kısmında kente bakan bir saat kadranı yer alan kulenin yapısı dörtgene dönüşerek çanın bulunduğu dört sütunlu kubbeyle son buluyor.

Antalya Saat Kulesi
Antalya Kale kapısının yakınında bulunan burç üzerinde 19. yy başında dikilen saat kulesi, şehir merkezinde kale içi ve yat limanı üstünde yivli minarenin de bulunduğu Cumhuriyet caddesinde yer alıyor. Seyredenlere kale burcunun devamı izlenimi yaratan Antalya Saat Kulesi'nin zemininden tepe noktasına olan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre.

Şanlıurfa Saat Kulesi
Şanlıurfa'nın silueti içinde önemli bir yeri olan Ulucami, aynı zamanda Şanlıurfa'nın saat kulesi olarak da hizmet veriyor. Tarihi kentin en eski camilerinden Ulucami eski bir Sinagogken, M.S. 5. yüzyılda St. Stephan Kilisesi'ne dönüştürülür ve 1170-1175 yıllarında camiye çevrilir. Kilise'nin çan kulesi üzerine tek katlı dörtgen planlı olarak inşa edilen saat odasının üzeri, sivri bir kubbesi olan saçaklı damla örtülmüş ve kulenin dört yanı saat kadranıyla tamamlanmıştır.

Bursa Saat Kulesi

Bursa Saat Kulesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Sultan 1.Osman ve Sultan Orhan türbelerinin kuzeyindeki Tophane Parkı içinde bulunuyor. Osmanlı devrinde Ramazan ayı iftar vaktini bildiren topun atıldığı yerde bulunması nedeniyle "Tophane" diye de anılan kule, Sultan 2.Abdülhamit'in tahta çıkışının 30'uncu yıldönümü olan 31 Ağustos 1906'da bitirilerek, Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle Bursalılar'ın hizmetine sokulmuştu. 4.65 x 4.65 metre planlı, 6 katlı saat kulesi, 25 metre yüksekliğinde. Günümüzde orijinali yerine elektronik bir saat takılan kule, Bursa Belediyesi'nce yangın gözetleme amacıyla da kullanılıyor.

Bursa Yenişehir Saat Kulesi

Cumhuriyet Alanı üzerinde yükselen sekizgen planlı saat kulesi dikdörtgen kesme taştan yapılmış, 2,5 metre yüksekliğinde ki kaidesi üzerinde 7 katıyla 25 metre yüksekliğe ulaşıyor. Yenişehir'in Yunan işgalinden kurtuluşundan sonra elde edilen silahların, demir aksamın eritilerek tamiratının yapıldığı söylenen kule bir tür zafer kulesi olarak da anılmaktadır. 1906 yılında yaptırıldığı belirtilen kulenin 6. katında dört bir tarafa bakan saat katranları yer alıyor. Ağırlık sistemi ile çalışan saat makinesi Bursalı bir saatçi olan Osman Nuri Körüstan imzası taşıyor. Çan sesinin rahatça duyulması için her yönü açık olan ve dört köşede iki sütun üzerine oturtulan çatı katının kubbesi kurşun kaplı.

Mersin Tarsus Saat Kulesi
Tarsus Ulu Camisi avlusunun kuzeydoğusunda yer alan saat kulesi, 1892 - 1893 yıllarında kesme taştan, sekizgen planlı olarak inşa edilmiş. Ulu Cami'nin eski minare kaidesi üzerinde bulunan kulenin saat odası etrafını demir parmaklıklı balkon çevrelerken, dört yöne bakan dairesel saat kadranları, Arap rakamları ile belirtilmiş. Yerden yüksekliği 30 metre olan saat kulesinin girişi minare kaidesinin üzerinde ve doğu yönünde bulunuyor. Kulenin çevresinde ise çam ve çınar ağaçları yükseliyor.

Tokat Saat Kulesi

Bu zarif eser kentin hemen hemen her yerinden görülebilen 33 metre boyunda ki saat Kulesi. Behzat semtinde bulunan kule, 1902 yılında kesme taştan yapılmış. Kule gövdesi dört katlı, her kat arası dıştan değişik üslupla işlemeli kuşaklarlarla çevrili. Saat kulesi tepesinde çepeçevre balkon demirleri ve sekizgen saat odası ile dört cephesinde saat barındırıyor. Saatsiz yüzeylerde küçük ışık pencereleri yer alıyor. Kule kapısı güney yönünde.

Bolu Gerede Saat Kulesi

Gerede İlçe merkezi Cumhuriyet Meydanında, Hükümet Konağı, tarihi Gerede Saat Kulesi ve Yeni Cami yer alıyor. Kısa bir yokuşla çıkılan hamamın biraz üstünde bulunan çan saatinin önceleri beyaz olan kule gövdesi, son yıllarda kahverengi ahşap rengine bürünmüş. Sultan II. Abdülhamit eseri olan saat kulesi 1881 yılında inşa edilmiş. El yapımı saat makinesi 110 yılı aşkın süre hizmet vermiş. Tamamen ahşap olup, içinde 58 basamaklı ahşap merdiven bulunan kule, kare platform üzerinde yükseliyor ve tek cephesinde saat kadranı bulunuyor.

Kayseri Saat Kulesi

Kayseri Mutasarrıfı Haydar Bey tarafından 1906 yılında yaptırılmaya başlanan kule 1907 yılında açılmış. Üç katlı olarak kesme taştan, kare planlı olarak inşa edilen kule, ahşap bir çatı ile son buluyor. Dört yüzeyinde yer alan yuvalara yerleştirilmiş olan saatlerin Latin harfli kadranları bulunuyor. Kayseri Saat Kulesi ile bitişiğinde bulunan tek katlı binanın restorasyonu 2006 yılında bulunduğu yeşil alanın düzenlemesiyle birlikte yapılmıştır.

Çorum Saat Kulesi
Hürriyet Meydanında yer alan tarihi saat kulesi, 1894 yılında Sultan II. Abdülhamit'in Beşiktaş muhafızı Çorumlu Yedisekiz Hasan Paşa'nın yardımları ile Çorumlular tarafından yaptırılmış. Kule saatini Yedisekiz Hasan Paşa satın alarak göndermiş. Sekizgen taban üzerinde minare stilindeki saat kulesinin her yüzü 1.56 m genişliğinde, 24 köşelidir. Sarı renkli kesme kum taşından inşa edilen kulenin şerefe çevresi demir parmaklık çevirirken, şerefe bölümü üzerinde iki katlı saat odası bulunuyor. 1983 de onarım geçiren saat kulesi, 2006 yılı sonunda yeniden restore çalışmaları yapılmıştır.

Çorum Sungurlu Saat Kulesi
Belediye Meydanı olarak bilinen ve Belediye Binası önünde yer alan Sungurlu Saat Kulesi, 1892 de Kaymakam Edip Bey tarafından yaptırılmış. Komşu kentlerin büyük beğenisini kazanıp ilgi çeken kule, Çorum ve Yozgat Saat Kulelerinin yapılmasına öncü olmuş. Kare taban üzerine 2.5x2.5 ebatlarında kesme kum taşı blokları kullanılarak inşa edilen kule 19 metre olup, 7. kat üzerinde ahşap çatıyla son buluyor. Geniş saçaklı, ahşap çatı içinde saat çan'ı ve çevresinde aydınlık pencereleri yer alıyor. Dört yüzeyi saat kadranlı kulenin 6. kat çevresini ise demir parmaklıklı balkon çevreliyor.

Çankırı Saat Kulesi
1948 yılında Belediye Başkanı Halim Bayram tarafından bulunduğu yerden sökülüp, Çankırı Alibey Mahallesi, Güdük Minare Sokağına taşıtılan saat kulesinin saat makinesi, 1860 yılında II. Abdülhamit tarafından İstanbul'dan gönderilmiş. 2.5x2.5 metre ebatlı, beton kaide üzerindeki kulenin boyu 14.5 metre olup dışı Bağdadi sıva, içi ahşap arası dolgu olarak inşa edilmiş, kule üzeri saç kaplı basık bir kubbe ile örtülmüş. Dört yüzeyinde saat kadranı olan kuleden çan sesinin iyi duyulabilmesi için, saat odasına küçük pencere yerleri açılmış.

Erzurum saat kulesi

Erzurum'da Islami döneme ait en eski eserlerden biri olarak kabul edilen Saat Kulesi, XII. yüzyıl ortalarında Saltuklu Hükümdarı Ebu'l Kasım tarafından İç Kale Mescidi'ne minare olarak yaptırılmıştır. İç Kale'nin güneydoğu kösesinde sur duvarına bitişik olarak yükselen yapının kaidesi kesme taştan, gövdesi tuğladan silindirik şekilde inşa edilmiştir. Yapının düz, tuğla örgülü ve aşağıdan yukarıya doğru hafifçe daralan gövdesi, altı süs kuşağı bulunurken, yapının kapısı kuzey zemin seviyesinde yer almaktadır. 11.5 metre yüksekliğinde, pişmiş tuğladan, kufi (Arap yazısının düz ve köşeli çizgilerle yazılan eski bir biçimi)karakterde kitabesi bulunan yapıda, saatin konulduğu ahşap kule ve üst mimarisi batılı üslupta olması dikkat çekmektedir.

YARIN: Mudurnu, Burdur, Amasya, Bayburt, Elazığ, Eskişehir, Samsun, Siirt, Sinop, Tokat, Yozgat saat kuleleri