• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Lazer ile göz ameliyatları hem kolay hem de güvenli

Lazer ile göz ameliyatları hem kolay hem de güvenli

10.02.2015, 18:24

Ekol Kulak Burun Boğaz Hastanesi Göz Kliniği'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, "Günümüzde gelişen teknoloji ve uzman hekim kalitesi ile birlikte katarakt ve excimer laser ameliyatlarında da başarı oranı artıyor" dedi

Ekol Kulak Burun Boğaz Hastanesi Göz Kliniği'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü ortalama yaşam süresi arttıkça insanlar günlük hayatta daha fazla vakit geçiriyorlar, iş hayatında daha uzun süre bulunuyorlar ve bir takım hobiler yapıyorlar, tüm bunlar gerçekleştirirken de daha iyi görmek istiyorlar. Günümüzde gelişen teknoloji ve uzman hekim kalitesi ile birlikte katarakt ve excimer laser ameliyatlarında da başarı oranı artıyor" dedi. Prof. Dr. Ünlü, katarakt ve excimer laser hakkında bilgiler verdi.
İLERİ YAŞTA OLUŞUR
Prof. Dr. Kaan Ünlü katarakt ameliyatlarının hastaların daha iyi ve konforlu görmesini sağlamak için yapıldığını belirterek "katarakt ameliyatlarından sonra hastaların yaşam kaliteleri artmaktadır" dedi. Kataraktın gözün içerisindeki merceğin saydamlığının azalması sonucu oluşan bir göz hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Kaan Ünlü, "Gözün içerisine giren görüntüler bu merceğe takıldığı için net bir şekilde sinir tabakasının üzerine odaklanamaz ve hastanın görmesinde engellenme olur. Kataraktın oluşma sebepleri arasında ileri yaş birinci sırada yer alır. Bunun dışında geçirilen travmalar, diyabet gibi bir takım sistemik hastalıklar, kortizonlu ilaç kullanmak, genetik faktörler, metabolitik rahatsızlıklar ya da doğumsal nedenlerden de oluşabiliyor" dedi.
GÖRME AZALDIYSA
Erişkin bir hastada kataraktın belirgin özellikleri arasında görmenin azalmasının yer aldığını belirten Prof. Dr. Ünlü, "Bunun dışında katarakt kişide ışık saçılmalarına neden olabilir. Bebekler derdini anlatamadığı için sadece rutin tarama muayenelerinde katarakt olup olmadığı tespit edilir. Katarakt teşhisini koymak için çok ayrıntılı cihazlara gerek yok. Göz bebeğini büyüten bir damla damlatılıp lensi görmek tanıyı rahatlıkla koydurabiliyor" dedi.

İLAÇ TEDAVİSİ YOK
Katarakttın ilaçla tedavi edilebilen bir hastalık olmadığını ve tedavisinin ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Kaan Ünlü "Ameliyat zamanlamasında dikkate aldığımız kıstas hastanın işi ve sosyal hayatı. Eğer görme problemi hastanın işini ve sosyal hayatını etkiliyorsa ameliyat bir an önce yapılmalıdır. Ameliyat dışında kataraktın herhangi bir tedavisi yok. Operasyon zamanını hastanın sosyal ve iş yaşantısı belirler. Ameliyat sırasında damla ile gözü uyuşturuyoruz. Ameliyat süresi yaklaşık 10 dakika. Hastamız ertesi günü sosyal ve iş yaşantısına dönebiliyor. İki milimetreden gözün içine girilerek takılan merceklerin de çeşitleri var. Sadece uzak odaklı olabildiği gibi hem uzak hem de astigmatı da düzelten mercekler, uzak yakın mercekler ve uzak, yakın ve astigmat düzelten mercekler var. Hastamızın durumuna göre bu merceklerden birini seçerek hastamıza takıyoruz.
GÖZLÜK İSTEMEYENLERE
Kırma kusurlarının düzeltilmesinde gözlük, kontakt lens, laser ve göz içine yapılan cerrahi işlemlerden faydalanıldığını belirten Ekol Kulak Burun Boğaz Hastanesi Göz Kliniği'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, "Çeşitli nedenlerden dolayı hastalarımız gözlük ve kontakt lens kullanmak istemeyebiliyorlar. Bu gibi durumlarda excimer laser ve femto laser kullanılıyor. Her iki laser yöntemi de hastanemizde başarıyla uygulanmaktadır. Yapılan ameliyatta gözün ön tarafındaki kornea tabakasına yeni bir şekil veriliyor ve kırıcılığı bozuk olan yerler düzeltilerek görüntüyü tekrar sinir tabakasının üzerine düşürerek netleştiriyoruz" dedi.
FEMTOLASİK YÖNTEMİ
"Hastanemizde ve dünyada gelişmiş sağlık merkezlerinde sık kullanılan yöntemlerden Femtolasik yöntemidir" diyen Prof. Dr. Kaan Ünlü, "Yöntem halk arasında bıçaksız lasik operasyon olarak biliniyor. Burada femtolaser ile kornea üzerinden çok ince bir yaprakçık kaldırıyoruz. Eskiden bu işlem bıçakla oluyordu fakat bu tabakayı laserle kaldırmak bize daha fazla güven verdi. Laser bıçakla karşılaştırıldığında komplikasyon olasılığı çok daha az. Kaldırılan yaprakçığın altına Excimer Laserle traşlama işlemi yapıp yaprakçığı tekrar yerine koyuyoruz."


Konforlu operasyon
Hastaların konforlu bir operasyon geçirdiğini belirten Prof. Dr. Kaan Ünlü "Operasyon ortalama 3- 5 dakika kadar sürmekte. Hastalar ertesi günü normal yaşantısına geri dönebiliyorlar. Bu yöntem hem miyop, hem hipermetrop hem de astigmat için kullanılabilmektedir. 8-10 numaraya kadar miyop, 6 numaraya kadar hipermetrop ve astigmatlar bu yöntem ile düzeltilebilmektedir. Genelde 18 yaş üzeri ve numaraları sabit kalan ve sürekli değişmeyen hastalarda uyguluyoruz. Bazen hastaların numarası çok yüksek oluyor, yada lasere uygun olmayan hastalarımız oluyor. Bunlarda da göz içi merceklerine yeni mercekler takılarak tedavi edilebiliyor. Ayrıca laser operasyonlarda hem uzak hem yakın görmeyi düzeltebiliyoruz. Fakat bu hastalarda biz oldukça seçici davranıyoruz. Hastanın talebi üzerine bir takım değerlendirmeler yaparak ona göre karar veriyoruz" dedi.

Lazer ile göz ameliyatları hem kolay hem de güvenli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN