• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Haydi hep birlikte enerji diyetine

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu hem bütçelerinizi koruyacak hem de enerjiden tasarruf ettirecek ipuçları verdi

Haydi hep birlikte enerji diyetine

14.01.2016, 00:00

Evlerimizdeki teknolojik aletlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki, enerji obezi bu aletleri doğru kullanmayı biliyor muyuz? İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, elektronik cihazları doğru kullanmak için enerji diyetinin şart olduğunu söyledi. Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu'ndan elektronik cihazlar için enerji diyeti önerisi şöyle...

Elektronik bir cihaz alırken enerji verimliliği A, A+, A++, A+++ cihazları tercih edin. 

Buzdolabınızı güneş alan bir yere veya radyatör, fırın gibi ısı kaynaklarının yanına koymayın. Evde gereksiz, dekoratif amaçlı aydınlatmadan kaçının. Kullandığınız sıradan ampulleri, kompakt floresan lambalar ile değiştirin. 

Yemek pişirirken fırının kapağını gereğinden fazla açmayın. Cam ve seramik kaplar tercih ederseniz fırın sıcaklığını 15 derece düşürebilirsiniz. Çamaşır makinenizi tam kapasite çalıştırdığınızdan emin olmalısınız. Az kirli çamaşırlarda ekonomik programı uygulamalısınız. 

Bulaşıklarınızı elde değil, makinede yıkayın. 

Çamaşırlarınızı nemli olarak ütülemek hem size hem de ütünüze daha az enerji harcatır. 

Elektrik süpürgesi alırken torbalı yerine su hazineli süpürgeler tercih edin. Eğer süpürgeniz torbalıysa ve dolduysa boşaltın ki çekim gücü düştüğü için enerjiyi boşa harcamasın.

Haydi hep birlikte enerji diyetine haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.