• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sanatın iyilestirici gücüne inandılar

Sanatın iyilestirici gücüne inandılar

05.04.2018, 17:12

İzmir'de psikolojik problemlerinden kurtulmak isteyen 10 kadın ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yükümlüsü 12 madde bağımlısı genç, sanat terapisine katılıyor. Resim öğretmeni ve sanat terapisi uzmanı Burcu Bostancıoğlu'nun atölyesine gelenler, resim yaparak duygularını dışa vuruyor.
Bostancıoğlu'nun atölyesine aynı amaç için gelenler, boyalarla buluşup, duygularını sanat yoluyla dışa vuruyor.

RESİM YAPMAK TERAPİ

Psikolojik bir rahatsızlığı gidermek, zor durumlarla baş etmek için başlatılan tedavi sürecinin sanatla sürdürüldüğünü ifade eden Burcu Bostancıoğlu, sanatın iyileştirici gücüne inananların resim ve boyalar ile aynı havayı teneffüs ederek birbirleriyle etkileşimde bulunduğunu söyledi.

DENETİMLİ SERBESTLİK

Madde bağımlılığı nedeniyle denetimli serbestlik çatısı altında cezai sorumluluklarını yerine getiren 15-24 yaş aralığındaki 12 kişinin de sanat terapisinden yararlandığını söyleyen Bostancıoğlu, "Adalet Bakanlığı 2005 yılından itibaren madde bağımlısı çocukları, cezaevlerine mahkum edip toplumsal yaşamdan koparmak yerine, ailelerinin yanında imza karşılığında 1 yıl boyunca cezalarını tamamlama hakkı verdi.

SONUÇLAR OLUMLU

6 ay boyunca resim terapisi yaptık ve sanatın onlara kattığı etkileri psikolojik testlerle gösterdik. Madde bağımlılığı dünyanın sorunu. Burada bağımlılık düzeyi yüksek olanlara yataklı tedaviden sonra destek veriliyor. Çok olumlu sonuçlar alıyoruz" dedi.

Sanatın iyilestirici gücüne inandılar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN