• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hurdaları toplayıp oyuncak yapıyor

Hurdaları toplayıp oyuncak yapıyor

12.04.2018, 15:50 Güncelleme Tarihi: 12.04.2018,15:58

ve Araştırma Hastanesi’nin kaynak atölyesinde çalışan , hastanenin hurda malzemelerinden gerçeğinin birebir benzeri olan oyuncaklar yapıyor

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kaynak ve mekanik atölyesinde 10 yıldır çalışan Talip Doğan gün içerisinde yaptığı işlerden arta kalan zamanında yaptığı oyuncak arabalarla görenleri hayrete düşürüyor. İçindeki çocuk ruhunun hiç ölmediğini ve işten bulduğu boş vakitlerde bu ruhu yaşatmaya devam ettiğini söyleyen Doğan, "Ben çevreci bir insanım.
Bu oyuncaklarla aslında şunu göstermek istedim: Hurdalıktan istenildiğinde her şey çıkar. İstediğimiz bütün malzemeler hurdalıkta. Hurdalıkta geri dönüşüm için bütün malzemeler bulunabilir" dedi. Gerçeğini aratmayan oyuncakları yapan Doğan bir sonraki hedefinin ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin göz bebeği olan Atak T-129 helikopterini yapmak olduğunu söyledi.

RESME BAKMAM YETERLİ

Tamamen el emeği ürünleri hastanenin hurdalığından topladığı çeşitli malzemelerden ortaya çıkaran Doğan, şimdiye kadar biri motosiklet olmak üzere 15 oyuncak arabayı hastanede kurulacak olan oyuncak odasında sergileyecek.
Oyuncak yapma merakına yaklaşık 4 yıl önce başladığını ve ilk eserinin oyuncak motosiklet olduğunu söyleyen Doğan, "Oyuncakları yaparken hiç zorlanmıyorum. Tabii işten arta kalan vakitte yaptığım için ortalama bir oyuncak boyutuna göre 2 aya kadar bir zamanda bitiyor. Oyuncaklar uğraş ve emek istiyor. Oyuncakları yapmadan önce yapacağım oyuncağı örnek alacağım arabanın resmine bakıyorum. Resme bakmam yeterli" diye konuştu.

Doğan, "Hala çocuk ruhluyum. Oldum olası oyuncaklara merakım vardı. Uğraşmayı seviyorum. İmkanlar geniş olsa daha farklı oyuncaklar yapabileceğiz. Bu oyuncakları yapmak için fazla bir şeye gerek yok. Ben yaklaşık 10 yıldır buradayım. Ne bir tekerlek aldırdım ne bir somun ne de bir cıvata... Çünkü istediğimiz her şey atılanlar arasında. Hurdalık bana her şeyi veriyor. Bana bir şey lazım denildiği zaman mutlaka hurdalıkta vardır" dedi.

'HER TÜRLÜ MADDEYİ KULLANABİLİRİM'

Hurdalıktan oyuncak yapmanın büyük bir keyif olduğunu dile getiren Doğan , "Aynı zamanda çevreciyim. Bu yaptıklarımın hepsi para demektir ve hepsi çöp diye unutulan eşyalardan yapılan oyuncaklardır. Oyuncakların hepsi metal profiller, tekerlekli sandalye demiri ve tavana asılan gergi demirlerinden yapılma. Hatta bilgisayar fanlarından bile yararlandım. Hepsi el yapımı. Hastaneden çıkan her türlü maddeyi kullanabilirim" diyor.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Hurdaları toplayıp oyuncak yapıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN