• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kücük dükkanında yaptığı sazları dünyaya pazarlıyor

Kücük dükkanında yaptığı sazları dünyaya pazarlıyor

03.05.2018, 16:55

Keskin’in saz tamiri yaparak okuttuğu oğullarından biri müzik öğretmeni oldu, diğeri ise baba mesleğini sürdürüyor

Aydın İncirliova'nın Kurtuluş Mahallesi'nde 10 metrekare genişliğindeki dükkanda bozulan sazları tamir eden ve saz imal eden evli, 2 çocuk babası Mehmet Ali Keskin, 4 kuşaktır sürdürdüğü mesleği oğullarına bırakacağını söyledi. Sazların ayarlarıyla uğraşırken yöresel türküleri de seslendirerek işini daha da keyifli hale getiren Keskin, "Dedemin babası Gamsız Mehmet, bağlama çalıp, tamiratını yaparak başlamış bu mesleğe. Daha sonra dedem Kamil Keskin devralmış bu işi. 1980 yılında babam Osman Keskin'e bu mesleği devretmiş. Babamdan da ben devraldım ve sürdürüyorum. Benden sonra da oğullarım Osman Keskin ve İbrahim Keskin devam ettirecek. Bu mesleğin sürekli yaşamasını istiyorum" dedi.

'TAMİR EDEN YOK'

Sazları dut, kestane ve gürgen ağaçlarından yapan, en az 3 veya 6 ay kuruması için bekleyen Keskin, saz fiyatlarının 250 TL'den başladığını belirterek saz yapanların olduğuna ancak tamir edenin bulunmadığına dikkat çekti. İzmir'den Denizli'ye kadar saz tamiri ile uğraşan usta bulmanın zor olduğunu vurgulayan Keskin, "Ben sazın hem yenisini hem de tamirini yapıyorum. Tamirini yaptığımız sazları, başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinden ve yurt dışından müşterilerimize tekrar kargoyla yolluyoruz. Yaptığımız her sazı mutlaka 1 veya 2 yıl garantili olarak teslim ediyoruz. Herhangi bir arızada tamiratını ücretsiz olarak yapıyoruz. Yurt dışında ise Hollanda, İtalya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerden çok sayıda saz müşterisi var. Bu işi elimizden geldiğince iyi bir şekilde yapmaya çalışıyoruz" dedi.

'YERİMİZ DAR AMA...'

50 yıldır 10 metrekare genişliğindeki dükkanda hizmet veren Keskin, "Yerimiz dar ama gönlümüz çok geniş. Babamdan bu yana 50 yıldan beri bu dükkanda hizmet veriyoruz. Babam da burada sazları yapıyordu ben de burada devam ettiriyorum. Buradan kazandığım parayla iki oğlumu okuttum, evimin geçimini sağladım. Çocuklarımdan biri liseyi bitirdi, yanımda çalışıyor. Diğeri ise üniversiteden mezun oldu, İstanbul'da müzik öğretmenliği yapıyor. Şu anda yanımda olan oğlum Osman Keskin'e de bu mesleği öğretiyorum. Yerimiz çok dar ama gönlümüz geniş. Bu anlamda uzaktan yakından gelen müşterilerimizi her zaman memnun edecek bir şekilde ağırlıyoruz" dedi.

Kücük dükkanında yaptığı sazları dünyaya pazarlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN