• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aydın’ın 2 bin 300 yıllık şarkısına klip çekildi

Aydın’ın 2 bin 300 yıllık şarkısına klip çekildi

26.06.2018, 17:01

’da Tralleis ’nde yazılan ‘’na tarafından klip çekildi. Kliple, şu an Kopenhag Müzesi’nde sergilenen notalı mezar taşının Aydın’a geri getirilmesi istendi

Aydın'ın önemli kültür ve turizm varlıklarından biri olan Tralleis Antik Kenti'nde dünyanın ilk notalı müziğini yazan Seikilos'u konu alan müzik belgelinin çekimleri tamamlandı. Efeler Belediyesi tarafından hazırlatılan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından desteklenen 'Tralleisli Seikilos' klibi Dünya Müzik Günü'nde yayınlandı. Seikilos tarafından yazılan söz ve bestenin iki dilde seslendirildiği klip kısa sürede dinlenme rekoru kırdı.

BU TOPRAKLARA AİT

Efeler Belediyesi olarak kentin tanıtımına önem verdiklerini belirten Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, "Aydın'ın ve Efeler ilçemizin tanıtımı ve turizme kazandırılması için, eski tarihi yapıları restore ederek kültür ve sanat merkezi haline getiriyoruz. Bu yıl hizmet vermeye başlayan Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi ile de fark yaratan bir adım attık. Aydın ilindeki tescil edilen 22 antik kentten biri olan Tralleis Antik Kenti Efeler sınırlarımız içerisinde yer almakta olup, ilçemizin en önemli tarihi yapısıdır. 1882-1883 yıllarında Aydınİzmir demir yolunun inşaatı sırasında Tralleis'te bulunan eski Yunanlı Seikilos'un mezar taşı Önce İzmir'e daha sonra da yurtdışına kaçırıldı. Bilindiği gibi bu mezar taşı halen Kopenhag Milli Müzesi'nde sergilemeye devam etmektedir" dedi.

ŞİMDİ ÇOK UZAKTA

Tarihte bilinen en eski bestesi ve müzik sözlerinin yer aldığı 2 bin 300 yıllık silindirik bir mezar taşı, 1883 yılında İzmir-Aydın demiryolunun yapımı sırasında Tralleis Antik Kenti'nde bulundu. Tralleis'te yaşayan Seikilos'un "ölümsüz anısını" simgeleyen tarihi yazıt, İzmir'den İstanbul'a, daha sonra Kopenhag'a gitti. 'Seikilos'un şarkısı' yazıtında, "Seikilos dikti beni, ben taştan bir heykelim, Anısını yaşatmaktır sonsuza dek görevim. Işılda yaşadığın sürece, Hiçbir şeyi dert etme, Yaşam kısacık, ve zaman Bedelini ödetir günü gelince" sözleri yazımlı.

KAZIM YÖRÜKCE

Aydın’ın 2 bin 300 yıllık şarkısına klip çekildi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN