• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin son ustası

Nikfer Bezi’nin son ustası

01.08.2018, 16:16

’nin son ustası 78 yaşındaki , gençler dokumayı öğrenmek istemediği için kendisinden sonra kumaşı dokuyacak kimsenin kalmayacağını söyledi

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Nikfer Mahallesi'nde yüzde 100 pamuk ipliğinden dokunan 'Nikfer Bezi' yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Mahalle'de geçmişi 1300'lü yıllara dayanan Nikfer Bezi'nin son ustası 78 yaşındaki Ümmühan Apalı. Yaşının ilerlediğini, kendisinden sonra kumaşı dokuyacak kimsenin kalmayacağını anlatan Ümmühan Apalı, Nikfer bezini dokumayı gençlerinde öğrenmek istemediğini söyledi.

YAZIN SERİN KIŞIN SICAK

Yüzde 100 pamuk ipliğinden el tezgahlarında dokunan Nikfer Bezi'nin yaz aylarında serin kış aylarında sıcak tuttuğunu belirten Ümmühan Apalı, 10 yaşında başına geçtiği tezgahta 68 yıldır Nikfer Bezi dokuduğuna dikkat çekti. Apalı, "Bir dönem her evde tezgah vardı. Herkes bez dokurdu.
Ama şimdi kimse kalmadı. Bir tek ben varım, ben de 78 yaşındayım. Artık yoruldum. Zaten talep de olmuyor. Pamuğunu eğirir, iplik haline getirirsin sonra da dokursun. Zahmetli iş. O nedenle kimse dokumak istemiyor. Ben de mecburen dokuyorum. Ben dokuyorum, oğlum satıyor. Oğlum istediği için dokuyorum, yoksa ben de bırakacağım" diye konuştu. Kendisinden sonra bu işi yapan, Nikfer Bezini geleceğe taşıyacak birilerini yetiştirmek istediğini söyleyen Apalı, "Gelinime öğretmek istiyorum ama ilgilenmiyor. Kızım da öğrenmedi. Ben bu işin yaşatılmasını istiyorum ama kimse öğrenmek istemiyor" dedi.

OĞLU KUŞAK YAPIYOR

NİKFER'DE erkek giyim mağazası bulunan Ümmühan Apalı'nın oğlu Ali Apalı, annesinin dokuduğu bezden kuşak yapıp satıyor. Kuşakların bel ağrısına iyi geldiğini söyleyen Apalı, "Yüzde yüz pamuktan dokunan Nikfer Bezinin arasına biraz da yün koyarak diktiğim kuşaklar, bel ağrılarına iyi geliyor. Kullananlar da memnun. Sipariş geldikçe annem dokuyor ben dikip satıyorum. Tarihi bezimiz yok olmasın diye çok uğraşıyoruz ama sonuç yok. Kimse dokuma yapmak istiyor. Allah uzun ömür versin. Annemde vefat ederse bu bezde tarih olup gidecek. Çünkü başka bilen dokuyan kalmadı. Bizim büyük bir değerimiz daha kaybolup gidecek. Çok üzülüyorum" dedi.

HASAN DURNA

Nikfer Bezi’nin son ustası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN