• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Raftingin gizli kahramanları

Raftingin gizli kahramanları

11.08.2018, 22:20

Rafting rehberleri tatilcilerin can güvenliğinden sorumlu. Birbirini tanımayan insanlar rehberler sayesinde takım ruhuyla bitişe ulaşıyor

Yüzme bilmenin önemli olmadığı rafting sporunun görünmez kahramanı rehberler, adrenalin tutkunlarına unutulmaz ve keyifli anlar yaşatıyor. 6 kişilik her botta bir rehber bulunuyor. Azgın sularda ilerleyen raftingciler rehberlerin yönlendirmeleriyle adrenalin dolu dakikalar geçiriyor. Daha önce birbirlerini hiç görmemiş kişiler, deneyimli rehberlerin öncülüğünde takım ruhuyla bitişe ulaşıyor.

TÜRKİYE'NİN EN İYİLERİNDEN

Türkiye'nin en iyi rafting rotalarından biri olan Dalaman sınırları içerisindeki Dalaman Çayı Rafting parkuru, özellikle mayıs-eylül ayları arasında Akdeniz ve Ege'de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle en yoğun dönemini yaşıyor. Dalaman çayında rafting parkuru Narlı mevkisinden başlayıp Akköprü'de son buluyor. Yaklaşık bir saat süren araçlarla yapılan yolculuğun ardından Akköprü barajını geçen raftingciler, bir süre yürüdükten sonra başlama noktasına ulaşıyor. Dalaman Çayı Rafting parkurunun zorluk derecesi 3 ve 4 olarak nitelendiriliyor. Yıl boyu rafting yapılabilen Dalaman çayında adrenalin seven yerli ve yabancı turistlere heyecan dolu 3 saat yaşatan raftingin görünmez kahramanları rehberler güvenli tur için yıl boyu çalışıyor. Her rafting botunda görevli bulunan rehberler tura katılan kişilerin can güvenliğinden de sorumlu tutuluyor.
Rehberler 3 saat süren turun güvenli bir şekilde tamamlanması için büyük çaba sarf ediyor. Dalaman çayının su seviyesi, özellikle eylül ve ekim aylarında yükseliyor. Dalaman çayının belirli noktalarında yağışlardan dolayı gerçekleşen akıntı değişiklikleri ve kayan kaya parçalarını tespit için belirli aralıklarla kontroller gerçekleştiriyorlar. Rehberler, tur öncesinde yaptıkları güvenlik bilgilendirmelerinden sonra tura çıkıyor.

"BİZE GÜVENİN ADRENALİNİN TADINA VARIN"

GÜNDÜZ ACAR:

Biraz cesaret ile korkunuzu yenmeniz lazım. Dalaman nehri teknik bir nehir. Teknik nehir olduğu için, bilgi aktarımı yeter. Hocalarımızın hepsi teknik, hepsinin belgesi var. Hepsi profesyonel, en az 10 yılı deviren rehberler. Yaptıkları bilgilendirmeler tura katılanlara güven veriyor. Bottaki rehberle birlikte 7 kişi bir takım oluyor. Verilen komutlar anında uygulanıyor. Sonrası unutulmaz bir adrenalin ve tatil.

FATİH KESKİN:

Katılımcılarımızın kafasında bize gelmeden önce "Bot devrilirse ne olur? Ben yüzme bilmiyorum. Düşersek ne olur?" gibi sorular çok fazla oluyor. Biz gerekli bilgileri aktararak onları sakinleştiriyoruz. Biz katılımcılara, yüzme bilsin bilmesin yüzdürgeç veriyoruz, kask veriyoruz.
Bunlar onların güvenliği için gerekli. Bunlar sayesinde çok güvenli bir tur yapıyoruz.

ÖMER KUNDAKÇI

Raftingin gizli kahramanları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN