• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Alın yazımı yeniden yazdım!

Alın yazımı yeniden yazdım!

11.08.2018, 22:03

Lise yıllarımdan beri bana eşlik eden çatık kaşlarımla vedalaştım. Etrafıma yaydığım sert ‘aura’dan kurtuldum. Evet alın yazımı değiştirdim. Hatta belki de yeniden yazdım

Yıllardır isteyip de bir türlü cesaret edemediğim botoksu geçtiğimiz hafta yaptırdım. Kendimi Op. Dr. Cem Karas'ın ellerine bıraktım... Benim en büyük korkularımdan biri botoksun etkisi geçtikten sonra çizgilerimin daha çok artmasıydı. Bir diğer korkum ise yüz mimiklerimi kaybetmek. Cem hocaya bu soruları soruyordum ki 'Gel sana yapalım. Kendi hikayeni kendin yaz. Sen anladığım kadarıyla zaten ketum birisin. Bu çizgiler de sana sert bir ifade kattığından etrafında negatif bir aura oluşturuyorsun" diyerek ilk bakışta yıllardır yaşadığım sorunu önüme seriverdi. Çünkü, şu an en iyi arkadaşlarım olan kişilerin beni ilk tanıdıkları güne ait izlenimleri hep aynıydı: "İlk gördüğümde ne kadar soğuk ve havalı diye düşündüm"...

10 DAKİKADA İKNA OLDUM

Bu konuşmanın üzerine 'Ama ama....' dedim ve 10 dakika sonra kendimi koltukta buldum. Yani neredeyse 10 yıldır yaptırmayı düşünüp de bir türlü cesaret edemediğim işleme 10 dakikada ikna oldum. Beni koltuğa aldıktan sonra bir kremle uyuşturdu. Bu arada ben "İğneler acıtır mı?" diye hiç düşünmemiştim ama soran çok olduğu için belirtmek istedim. Evet, çok az acıdı. Sinek ısırığı gibi. Ama bunun sebebi de benim cildimin kalın ve yağlı olmasıymış. Daha sonra mimik yaptırıp kırışan bölgelerimi beyaz bir kalemle işaretledi. İşaretlediği yerlere insülin iğnesi benzeri bir iğne ile ilacı verdi. İşlemin tamamı 5 dakika sürdü. Cildim yağlı ve kalın olduğu için morarmasından biraz korktular. Bunun için soğuk uygulama yaptılar. Ama hiç morarma olmadı. Çıktığım gibi normal hayatıma döndüm. Sonrasında değişimi rahat görebilmek için mimikli fotoğraflarımı çektiler. Cem hoca, ilk 2 gün yüz üstü yatmamam, sıcak duş almamam, sıcak ortamlara girmemem ve uygulama bölgesini ovmamam gerektiğini vurguladı. Nedeni de ilacın uygulandığı bölgede kalmasıymış. Yayılmaması gerekiyormuş. Bunun dışında normal hayatımda hiçbir değişiklik olmadı.

BİR HAFTA SONRA ETKİ

Cem hoca etkinin bir hafta içinde yavaş yavaş oturacağını söyledi. Ancak ertesi gün etrafımdaki herkes farkın hissedildiğini söylemeye başlamıştı bile. "Üçüncü gün kaşının ortasında bir katılaşma hissedebilirsin" dedi ama bende böyle bir şey olmadı. Şu anda kaşlarımı kaldırdığımda sadece kenarları kalkıyor. Alnımda hiçbir kırışma olmuyor. Kaşlarımı hala çatabiliyorum ama o iki derin çizgiden kurtuldum. Oysa ki liseden beri bana eşlik ediyordu. Onları kaybettiğime üzüldüm mü? Tabii ki hayır. Kendi hikayemi anlattım bir de botoks hakkında Cem Karas'ın söylediklerine ve tıbbı bilgilere bir göz gezdirelim...

BOTOKS HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Botoks nedir? Yılan zehiri olduğu konusunda bir söylenti var.
Doğru mu?

Hayır. Botoks bir ilaçtır. Botoks, Botulinum adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen, estetik tıpta yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan bir ekzotoksindir.

NASIL ETKİ EDER?

Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösterir. Botoks sadece enjekte edildiği bölgeye etki yapar. Sistemik olarak tüm kaslara etki etmez.

NE AMAÇLA KULLANILIR?

Botoks, en çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve koltukaltı terlemelerinin tedavisinde kullanılır. Hem tedavi edici, hem de koruyucu özelliği vardır.
Yıllar içerisinde yüze yerleşmiş çizgilerin tamamen açılmasını sağladığı gibi, henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. Ayrıca ter bezlerini bloke edici etkisiyle aşırı terlemeyi sonlandırır.

ETKİSİ HEMEN BAŞLAR MI?

Hayır. Botoksun etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 10-14 günde gösterir.

ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4.5-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar. Koltukaltına ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 10-12 ay kadar düzene sokar. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzar.

DÜZENLİ UYGULAMANIN NASIL BİR ETKİSİ OLUR?

5-6 kez düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kırışıklıkları yaratan mimik kaslarda belirgin bir zayıflama geliştiği için zaman içinde etki süresi uzar ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanır.

BOTOKS YAPTIRMAYI BIRAKTIĞIMIZDA KIRIŞIKLIKLARDA DAHA ÇOK ARTIŞ OLUR MU?

Hayır. Tam tersine botoksu bıraktığınızda, mimik kaslarda belirgin zayıflama olduğu için kırışıklıklarınız daha azalmış olacaktır.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Botoks, tekniği bilen ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında, hastalara beklentilerini sağlayacak bir etkiye sahiptir.

KİMLERE BOTOKS UYGULANMAZ?

Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi), hamilelere ve emzirenlere botoks uygulanmamalıdır.

NE GİBİ YAN ETKİLERİ VARDIR?

Botoks uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede (24-48 saatte) düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma görülebilir.

KIRIŞIKLIKLARI KREMLERLE BOTOKS SEVİYESİNDE GİDERMEK MÜMKÜN MÜ?

Hayır, bu mümkün değildir. Botoks doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler ise cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botoks dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde etkilidir. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botoks ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.

BOTOKSUN YÜZ İFADESİNİ BOZDUĞU SÖYLENTİLERİ DOĞRU MU?

Hayır. Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak, doğal bir görünüm vermek mümkündür.

YÜZÜ ŞİŞİRİR Mİ?

Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları botoks zannedilmektedir. Botoks bir dolgu maddesi değildir.
Yüzü şişirmez.

BURCU ILGIN

Alın yazımı yeniden yazdım! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN