• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Zurna resitali

Zurna resitali

04.09.2018, 16:00

Dünyaca ünlü zurna sanatçıları, Muğla’da düzenlenen 4. ’nde er meydanına çıktı. Hüsnü Şenlendirici de klarnetiyle festivale renk kattı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Zurnazen Festivali, bu yıl Hüsnü Şenlendirici'nin de katılımıyla başladı. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'ndaki festivale Muğla, Manisa, Erzurum, Kırşehir, İstanbul, Azerbaycan, Ermenistan, Hindistan, Tayvan, Bulgaristan ve Makedonya'dan 16 zurna sanatçısı katıldı. Festivalin ilk gününde zurna üstatları yeteneklerini sergiledi.
Festivale onur konuğu olarak katılan Hüsnü Şenlendirici de 45 dakika sahnede kaldı.

'EGE'YE YAKIŞTI'

Zurna festivaliyle dünyada bir ilkin gerçekleştiğini belirten Şenlendirici, "Böyle özel bir festivalin yapılması gereken yer zaten Muğla'ydı. Çünkü bizim zurnacıların merkezi özellikle Ege tarafından olanların merkezi burası. Bu festivalin ilk yapıldığı seneler, 'Gitmek lazım buraya' diyordum. Hatta ikinci üçüncü sene beni niye davet etmediler diyordum. Bu sene kısmet oldu burada olmak. Muğla'ya ve Ege'ye yakışacak bir festival oluyor" dedi.

KİMLER KATILDI?

Festivalde zurna üstatları Ünal Yürük, Halil Çokyürekli, Hasan Çakan, Yenal Satıcı, İlhan Çubukçu, Işık Soğukkuyu, Özdemir Göçer, Taysun Taşkın, Bulgaristan'dan Georgi Dimitrov, Tayvan'dan Chıenyun Tseng, Makedonya'dan Zhelo Destanovski, Bulgaristan'dan Krasimir Damyanov Dimitrov, Azerbaycan'dan Rahman Rasimoğlu, Bulgaristan'dan Ilia Bozhinov Simeonov, Ermenistan'dan Suren Asatryan, Hindistan'dan Lokesh Anand Türkiye ve dünyadan çeşitli eserleri zurna ile seslendirdi.

ADEM ÜLKER

Zurna resitali haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN