• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sanatın zirvesi

Sanatın zirvesi

06.09.2018, 16:37

ve Balesi’nin gerçekleştirdiği festivallere bir yenisi daha eklendi; Uluslararası Efes Opera ve . Efes Antik Kenti Büyük Tiyatro’da yapılacak sanat festivali tarihlerinde gerçekleşecek

KAHRAMAN DURAK

Selçuk Belediyesi işbirliğiyle, İzmir Ticaret Odası, Türkerler Holding, Turkuvaz Medya, Mavibahçe AVM ve Swissotel Büyük Efes'in katkılarıyla gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 7-18 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak dört etkinlikten oluşuyor.
Festival, 7 Eylül 2018 Cuma günü saat 21.00'da Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği Zorba balesi ile başlayacak. 11 Eylül 2018 Salı günü saat 21.00'da İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının eşlik edeceği Gala Konser yapılacak.

Festival öncesi İzmir Ticaret Odası'nda (İTO) düzenlenen basın toplantısına İzmir devlet Opera Balesi Sanat Yönetmeni ve Müdürü Aytül Büyüksaraç, Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, İTO Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve sponsor olan firmaların temsilcileri katıldı.

Büyüksaraç sanatın ve festivalin önemine dikkat çekerken, "Ülkemizi ve insanımızı dünyaya doğru anlatmak, değerlerimizi dünya ile paylaşmak, sahip olduğumuz antik mekanları korumanın yanı sıra işlevsel hale getirmek adına bu nitelikteki etkinliklerin mutlaka yapılması, yapılanların çoğaltılması gerekiyor. Bunu yapabilmemiz için de paydaşlarımızın, destekleyenlerimizin artması gerekiyor; hatta bizi yönlendirmeleri işimizi çok daha kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. İnancım o ki; bu festival sonsuza dek sürecek; dünyanın önde gelen sanatçıları ve sanat kurumları festivalimize katılmak için bizi zorlayacaklar " dedi.

VİZYON BİLİM VE SANAT

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı ise kent için sanatın öneminin vazgeçilmez olduğuna dikkat çekti. Bakıcı, Selçuk'un vizyonu bilim, Eğitim, Kültür ve sanat olmalı. Bu tip festivaller sonsuza kadar devam etmeli" diye konuştu.
İTO Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu da "İzmir 1800'lü yıllarda levantenler ve Musevi vatandaşları ile ticarette, Newyork ve Londra ile adı anılan bir şehirdi. Bu ivmenin nedeni ticaret değil sanata olan ilgisiydi. İzmir Ticaret ve sanatla ilerlemeye devam edecek" dedi.

GÜN GÜN FESTİVAL

ZORBA BALESİ


1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında sunulacak ilk gösteri bu akşam Zorba balesi olacak.
Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sunacağı Zorba'nın koreografisi Lorca Massine'e ait. İki perdelik balenin orkestra şefliğini Bujor Hoinic, dekor ve kostüm tasarımcılığını Gürcan Kubilay, koro şefliğini Giam Paolo Vessella, ışık tasarımcılığını da Fuat Gök üstleniyor. Bale sanatçılarının yanı sıra bir mezzosoprano solo ve 25 kişilik koronun da görev aldığı Zorba balesinde başlıca rolleri;
Burak Kayıhan, Eren Keleş, Mine İzgi, David Khozashvili, Senem Subaygil üstleniyorlar.
Eserde mezzosoprano soloyu Ferda Yetişer seslendirecek.
Zorba yirminci yüzyılın en önemli Yunanlı yazar, şair ve düşünürlerinden biri olan Nikos Kazancakis'in aynı adlı romanından baleye uyarlandı.

TOSCA OPERASI
14 EYLÜL CUMA


14 Eylül akşamı günü saat 21.00'de Türk ve konuk yabancı solistlerin rol alacağı, Puccini'nin ölümsüz eseri Tosca operası sahnelenecek.
Fransız oyun yazarı Sardou'nun "La Tosca" adlı oyunundan alınarak, Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından metni hazırlanan Tosca, Puccini'nin tüm dünyada en çok beğenilen ve oynanan eserlerinin başındadır. Tosca'nın Efes İzmir sahnelemesinde orkestrayı konuk İtalyan orkestra şefi Alberto Veronesi yönetecek. Haldun Özörten'in rejisi ile sahnelenecek olan eserin dekor tasarımcılığını Nihat Kahraman, kostüm tasarımcılığını Nursun Ünlü üstlendiler. Koroyu şef Anıl Aydın hazırladı.

GALA KONSERİ
11 EYLÜL SALI


Gala konserinde dünya yıldızları buluşacak.
11 Eylül Salı günü saat 21.00'de gerçekleştirilecek konserin solistleri; Türk tenor Murat Karahan, İspanyol soprano Carmen Solis, Rus mezzosoprano Yulia Mazurova ve Türk basbariton Burak Bilgili. Antik Efes Kenti Büyük Tiyatro'daki konseri İtalya'nın en prestijli festivallerinden Torre del Lago Puccini Festival'in şefi Alberto Veronesi yönetecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sunulacak olan konserde; Puccini, Verdi, Rossini, Bizet, Saint-Saens ve Ahmed Adnan Saygun'un çeşitli eserlerinden aryalar ve düetler seslendirilecek.

CARMINA BURANA BALESİ
18 EYLÜL SALI


Festivalin son gösterisi; 18 Eylül akşamı saat 21.00'da sunulacak olan Carmina Burana balesi. İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçıları, bale sanatçıları, orkestra sanatçıları ve koro sanatçılarından oluşan bir ekip tarafından sunulacak Carmina Burana, İngiliz koreograf Robert North koreografisiyle sahneleniyor. Orkestrayı Tulio Gagliardo yönetecek. Julian Moss'un sahneye koyduğu eserin dekor ve kostümleri Sevtaç Demirer tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Anıl Aydın, tasarımlarını Müfit Özbek yaptı.

Sanatın zirvesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN