• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sinüzitin çaresi tuzu

, sinüslerin iltihabi reaksiyonu olarak tanımlanan hastalığına karşı en iyi ilacın, ılık suya karıştıracağınız tuzunu genzinize çekmek olduğunu söyledi

Sinüzitin çaresi himalaya tuzu
Giriş Tarihi: 8.2.2019

HER İŞİN BAŞI SAĞLIK - MERT ALPDÜNDAR

Sinüzit, diğer adıyla rinosinüzit, vücudun enfeksiyona karşı reaksiyonu sonucunda sinüs duvarlarındaki dokuların şişmesi ve sinüslerle burun boşluğu arasındaki geçişin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Her 8 yetişkinden 1'inde yılda bir kez tekrarlamakta ve genellikle sinüslerin bakteriler veya virüsler tarafından enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır. Bugün insanı uykularından edecek kadar ağır baş ağrılarına neden olan sinüzitten kurtulmanın doğal yollarını Şifalı Bitkiler Uzmanı Ahmet Bingöl ile konuşacağız.

ANİ BURUN TIKANIKLIĞI

Sinüs, burnun çevresinde bulunan kemiklerin içerisinde yer alan boşluklardır.
Kanallar aracılığıyla burna açılan bu yapı, burun boşluğundaki havayı nemlendirir ve filtreler. Sinüzitin belirtilerinin başında burun tıkanıklığı gelmektedir.
Eğer üst solunum yolu enfeksiyonu yokken ani burun tıkanıklığı sinüzitin habercisi olabiliyor. Sinüzitin diğer belirtileri ise yüz ve göz çevresinde ağrı, basınç ve doluluk hissi, kulakta doluluk hissi, öksürük, diş ağrısı ve en önemlisi geçmeyen baş ağrısı olarak kendini gösteriyor.

YAYGIN ŞİKAYET: BAŞ AĞRISI

Baş ağrısı günümüzün yoğun yaşamında insanların en fazla şikayet ettiği problemlerin başında gelirken, sinüzite bağlı baş ağrısı ise çok yaygın durumda. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'de her 100 insandan 5'i sinüzit ile mücadele etmektedir. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla sinüzit görülmektedir.

ETKİSİNİ 2 HAFTA İÇİNDE GÖRÜRSÜNÜZ

Sinüzitin doğal çözümlerini Yeni Asır ile paylaşan Şifalı Bitkiler Uzmanı Ahmet Bingöl, "Sinüzit baş ağrılarının dayanılmaz olabileceği bir hastalıktır. Bu baş ağrısı kişinin günlük hayatında stresli olmasına neden olur ve bedensel dengesizlikler yaratır. Lakin bu hastalığın da geçmesi için doğanın bize verdiği nimetlerden yararlanabiliriz.
Sinüzitin bir numaralı düşmanı himalaya tuzudur. 1 bardak ılık suya karıştıracağınız bir yemek kaşığı Himalaya tuzunu sabah akşam genzinize çekin. Etkilerini iki hafta içerisinde göreceksiniz" dedi.

DİĞER TUZLARDAN AYRILAN TARAFLARI

Himalaya tuzu, Pakistan'da Pencap bölgesindeki Himalaya Dağları'ndan çıkarılır ve adını da bu dağdan alır. Himalaya Dağları'nın güneyindeki Pencap'ın Khewra adı verilen bölgesindeki tuz madenlerinden elde edilir. İnsan sağlığı için doğrudan ve dolaylı olarak faydaları bulunan Himalaya tuzu, insan vücudunda bulunan hemen hemen bütün elementleri bünyesinde barındırır. Vücudun iç dengesini sağlayarak gerginliği ve stresi azaltır. Kirlenmeyen ve doğal haliyle kullanılabilen Himalaya tuzu, alternatif ve doğal tedavi uygulamalarında da etkindir. Molekül yapısı sebebiyle hücre zarının absorbe edebildiği bir maddedir. Bazı kaya ve deniz tuzları hücre zarından geçemez. Hücrelerde proteine dönüşen besin ve enerji kaynağıdır.

YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

Sinüzitin şiddet oranı yaşam tarzına göre değişiklik göstermektedir.
Özellikle çok sigara ve alkol tüketen bireylerde bu hastalığın görülme sıklığı daha fazladır. Eğer sinüzit rahatsızlığından mustaripseniz yaşam tarzınızı değiştirin.

SUYU ARTIRIN

Su ve doğal, taze sıkılmış meyve suyu tüketimini arttırın.
Kafeinden elinizden geldiğince uzak durun. Duşlarınızı sıcak suda almaya önem gösterin.
Soğuk havalarda kendinizi koruyun.

SİNÜSLER NE İŞE YARIYOR?

Kafanın vücudumuzda hafiflemesine yardımcı olur, böylece insanlar ayakta durma imkanı kazanır. İkincisi, sesin kişiye özgü şekillenmesine yardımcı olur. Şarkıcılar, özellikle de operacılar kafatasını titreştirerek şarkı söyler. Sinüsler sesin güzel yankılanmasını sağlar.
Üçüncüsü, sinüslerin içi bir örtüyle kaplıdır. Bu örtü içeride salgı üretir, salgılar tüylü hücreler sayesinde burun boşluğuna kadar 10 saniye gibi kısa sürede ulaşır.
Üretilen salgılar boğazımıza akarak boğazımızı nemlendirir, kurumasını engeller.

AKCİĞERLER ÇALIŞIYOR

Bunun önemini kafatasına ışın tedavisi aldığı için salgı bezleri kuruyan, bu nedenle de devamlı su içmek zorunda kalan hastaları düşünürsek daha iyi kavrarız. Sinüsler bir de nitrik oksit denen, akciğerlerin çalışması için çok önemli olan bir gaz üretir. Kısacası sinüsler çok önemli görevleri olan inanılmaz bir organ.

Sinüzitin çaresi himalaya tuzu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA