• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

En iyi zayıflama ilacı su!

En iyi zayıflama ilacı su!
Giriş Tarihi: 25.4.2019

Beslenme ve , “ tokluk hissini arttırıp metabolizmayı hızlandırıyor. Dolayısıyla isteyen herkesin günde en az 1,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmesi gerekiyor” dedi

Suyun insan vücudu için vazgeçilmez bir içecek olduğunu dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı, "Su içmek tokluk hissini arttırıyor ve yiyecek alımının azalmasına yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra, geçici olarak metabolizmayı hızlandırıyor, sindirilmiş besin maddelerinin vücutta taşınmasına ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor" diye konuştu.

Suyun yerini hiçbir içeceğin tutmadığını da dile getiren Turanlı, "Örneğin çay ve kahve tam aksine diüretik etki yaratarak vücuttan su kaybını arttırıyor. Dolayısıyla hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek için günde en az 1,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmek çok önemli" dedi.

9 YANLIŞA DİKKAT!

Son yıllarda sıfır beden olmak güzellik sembolü gibi algılandığı için de bu uğurda aç dolaşan, tek tip gıda ile beslenen ve bilimsel bir gerçeğe dayanmayan 'diyet' modellerini tercih eden pek çok insan var.
Hedef çoğu zaman aynı: Çok kısa sürede çok hızlı kilo vermek. Ancak dikkat!
Farkında olmadan yaptığınız diyet hataları nedeniyle zayıflamak isterken tam aksine kilo alabilirsiniz. Çok daha kötüsü halsizlikten konsantrasyon bozukluğuna, baş ağrısından saç dökülmesine, gastritten kan şekeri dengesinin bozulmasına kadar pek çok sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.
Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı toplumda diyet hakkında 'doğru' sanılan 'yanlış'ları sarılayıp uyarılarda bulundu.

1. YANLIŞ: Kahvaltı etmezsem daha kolay zayıflarım.

DOĞRUSU:
Kahvaltı yoğun bir günün başlangıcı için en önemli öğün. Sağlıklı bir kahvaltı yumurta gibi proteinden zengin bir gıda ve tam tahıl ekmek gibi iyi karbonhidrattan oluşmalı. Böyle bir kahvaltı insülin seviyesinin düzenlemesi, kan şekeri ve kilo kontrolü üzerinde fayda sağlıyor.
Aynı zamanda metabolizmanın çalışmaya başlamasında da etkili oluyor.

2. YANLIŞ: Diyetimden ekmeği çıkardım, yerine galeta yiyorum.

DOĞRUSU: Beslenme listesinden ekmeği çıkartmanız ve yerine galeta eklemeniz diyetinizin kalorisini düşürmez. Çünkü galeta da ekmek gibi karbonhidrat grubunu temsil ediyor ve 2 adet galeta yaklaşık bir dilim ekmeğe eşit kalori içeriyor. Dolayısıyla galeta yiyerek daha fazla kalori almanız bile mümkün.
Ayrıca vücudun ana enerji kaynağı oldukları için karbonhidratları kontrollü miktarda ve lifli olanlarını tercih ederek mutlaka tüketmelisiniz. Aksi halde şekerli yiyeceklere daha fazla ihtiyaç duyarsınız ki bu da diyetinizi sabote eder.

3. YANLIŞ: Et ağırlıklı beslenerek daha hızlı kilo veriyorum.

DOĞRUSU: Et tüketmek metabolizma hızını arttırıyor ve bu sayede kilo vermeyi hızlandırıyor. Ancak düşük karbonhidrat ve yüksek hayvansal protein tüketmek kısa vadede kilo vermede fayda sağlasa da, alışkanlık haline döndüğünde uzun vadede bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
Kolesterol ve lipid ile ürik asit oranı yükseliyor ve kolon kanseri gibi bazı kanser türlerine yatkınlık artıyor.

4. YANLIŞ: Çok düşük kalorili beslenerek fazla kilolarımdan hızla kurtulabilirim.

DOĞRUSU: Çok düşük kalorili beslenmek ilk başlarda hızlı kilo vermeye yardımcı olabiliyor. Ancak zamanla vücudun enerji harcaması bu düzeye uyum sağlayarak metabolizma hızının azalmasına, dolayısıyla kiloların yavaş verilmesine neden olabiliyor.
Üstelik hızlı kilo kayıpları vücut yağ oranını azaltmayıp, daha çok sıvı ve kas kaybına yol açıyor. Bu durum, kişi normal beslenmeye geçtiğinde de hızlı kilo artışına zemin hazırlıyor.

5. YANLIŞ: Günde tek öğün beslenirsem hızlı zayıflarım.

DOĞRUSU: Son yıllarda uzun açlıkların söz konusu olduğu bazı diyet modelleri üzerinde çalışmalar yoğunlaştı. Üstelik kilo verme konusunda da fayda sağladıkları belirtiliyor.
Ancak bu tarz diyet modelleri herkese uygun değil, çünkü uzun vadede kan şekeri düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik ve bulantı gibi sorunlara zemin hazırlayabiliyor.
Dolayısıyla mutlaka bir uzman denetiminde yapılması gerekiyor.

6. YANLIŞ: Kuruyemişler çok sağlıklı, istediğim kadar yiyebilirim.

DOĞRUSU: Yağlı tohumlar olarak adlandırılan ceviz, fındık, badem ve fıstık gibi kuruyemişler beslenmede önemli yer tutuyorlar. İçerdikleri yağ, protein, mineral ve lifler nedeniyle yağlı tohumlar her yaş grubunda mutlaka tüketilmeli.
Ancak aynı zamanda kalori içerikleri de çok yüksek. Örneğin 100 gram kuruyemiş yaklaşık 600 kalori içeriyor. Dolayısıyla kontrolsüz yenildiğinde kilo aldırıyor.

7. YANLIŞ: Restoranlarda salata yiyerek düşük kalorili beslenmiş olurum.

DOĞRUSU: Restoranlarda salatalara lezzet katması için bol miktarda sos, yağ ve mayonez gibi kalori miktarını arttıran ilaveler yapılıyor. Ayrıca üzerine eklenen peynir ve tavuk parçaları hazırlanırken kızartılmış ise enerji değerleri yükseliyor.
Dolayısıyla tüketilen salatanın kalorisi çok düşük olmuyor.

8-YANLIŞ: X çayını/tozunu içtiğim zaman karın bölgemdeki yağlar erir.

DOĞRUSU: Vücuttaki yağ oranını azaltmak için önerilen bu tarz destekleri sanılanın aksine karın bölgesindeki yağları eritmez. Hatta sağlığa zarar verebilir.
Örneğin alerjik reaksiyon oluşturabilir.

9-YANLIŞ: Çok az yağlı beslenirsem vücut yağlarım azalır.

DOĞRUSU: Yağlar vitamin emilimi, enerji harcaması ve tokluk hissinin oluşması için gerekli besin öğesidir. Yağsız diyetle beslenmek kaloriyi düşük hale getirebiliyor ve kilo vermeye yardımcı olabiliyor.
Ancak vücuttaki fonksiyonları nedeniyle ihmal edilmemeleri gerekiyor. Sağlıklı yağlar olan zeytinyağı ve omega-3 yağ asitleri sağlıklı bir vücut yapısı için beslenmemizde yer almalı. Vücut yağ oranını azaltmak için kalori kısıtlı dengeli bir diyetle beslenmek ve mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor.

En iyi zayıflama ilacı su! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN