• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yine aynı senaryo!

Yine aynı senaryo!
Giriş Tarihi: 13.7.2019

Gezi olaylarında ‘Mesele ağaç değil’ diyerek en ön saflarda yer alan bazı ünlü oyuncular, şimdi de Dokuz Eylül Üniversitesi binasının taşınma işlemini saptırmaya kalktı. ‘Mesele bina değil, eğitim’ sözleriyle öğrencilerin haklı taleplerini kendi amaçları için kullananlar, kaos peşinde!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi binasının 'Depreme dayanıksız' olduğu için taşınmak istenmesine yönelik tepkiler, Gezi olaylarında olduğu gibi bazı kesimler tarafından kaos yaratma amacıyla kullanılmak isteniyor. Gezi olaylarında 'Mesele ağaç değil' diyerek ön saflarda yer alan bazı oyuncular, şimdi de Dokuz Eylül Üniversitesi GSF binasının taşınma işlemini saptırmaya kalktı. 'Mesele bina değil, eğitim' sözleriyle öğrencilerin haklı taleplerini kendi amaçları için kullanan bazı oyuncular, kaos peşinde!KAOSU İZMİR'E TAŞIMAK İSTİYORLAR

Türkiye'nin önemli projelere imza attığı günlerde çıkarılan Gezi olayları ülke ekonomisine o dönemde büyük zararlar vermişti. Masum protesto gösterileri şeklinde lanse edilmesine rağmen asıl amacın yurt genelinde şiddet eylemlerinin çeşitli terör örgütleri vasıtası ile tüm yurda yayılarak kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmek olduğu anlaşılmıştı. Bir organizasyon dahilinde sistemli ve planlı olarak yürütülerek senaryolaştırılan oyun, İstanbul'dan sonra İzmir'de de tekrar aynı repliklerle vizyona konulmak isteniyor.PROTESTO VE EYLEM

Dokuz Eylül Üniversitesi, en az 30 yıldır hizmet veren GSF ile konservatuvar binalarının depreme dayanıksız olduğunu, tehlikenin açık ve net olmasından dolayı binaların taşınması gerektiğini vurguladı. Binaların üniversitenin Buca'daki Tınaztepe Kampüsü'ne taşınması gündeme gelirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de taşınma işlemi ile ilgili gereken desteği vereceğini söyledi. Buna rağmen bazı öğrenci ve akademisyenler binaların taşınacağı Tınaztepe'deki alanın fiziki şartlarının yetersiz olacağını gerekçe göstererek çeşitli eylem ve protesto gösterileri yaptı.

'ÇAPULCULAR İŞ BAŞINDA!'

Bu tür eylemleri fırsat bilen bazı çevreler de iddialara göre Gezi ruhunu yeniden canlandırma maksadıyla meydanlarda ve sosyal medyada organize bir şekilde hareket etmeye başladı. 'Mesele ağaç değil, anlamıyor musun?' diyerek Gezi Parkı'nda rol alan aktörler, şimdi de 'Mesele bina değil, eğitim' sloganı ile yeni senaryolarını devreye soktu. Kaos ve kargaşadan beslenen protestoculara Taksim Gezi Olayı'nda olduğu gibi bu olayda da bazı ünlülerden destek gecikmedi. Halkın sanatçı kimliğinden dolayı güven duyduğu bazı ünlü isimler, depreme dayanıksız olduğu için boşaltılması gerektiği açıklanan binaların taşınma işlemi için 'Öğrencilerin eğitim hakkı engelleniyor' çığırtkanlığı yapmaya başladı. Gezi Parkı eylemlerinde ön sıralarda yer alan oyuncular Öner Erkan, Rıza Kocaoğlu, Engin Altan Düzyatan, Onur Buldu, Uğur Bilgin ve Sarp Apak gibi isimlerin bu olayda da ön sıralarda olması, "Çapulcular yine iş başında! Öğrencilerin can güvenliği umurlarında bile değil. Türkiye'nin her alanda çağ atladığı bir dönemde amaç kaos yaratıp milleti sokağa dökmek" şeklinde yorumlandı.

GSF'NİN GEÇİCİ ADRESİ KÜLTÜRPARK OLDU

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı binalarının depreme dayanıklı olmadığının raporlarla tespit edilmesinin ardından DEÜ Rektörlüğü, daha önce eylem planını sunduğu Tınaztepe'deki hizmet binasına alternatif olacak yeni bir çözüme odaklandı. Buna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin her iki binanın Kültürpark Fuar alanındaki hollere taşınma önerisi, DEÜ Rektörlüğü tarafından olumlu bulundu. Konu düzenlenen bir toplantıda bölüm hocaları ile paylaşıldı. Yapılan görüşmeler neticesinde çözüm planı, hocalardan da büyük destek gördü.

ONUR BULDU: Güzel Sanatlar Fakültesi'ni taşımak istedikleri binada ne sahne var, ne de bir dans stüdyosu.

SARP APAK: Sanat eğitimi için uygun olmayan bu binaya taşınmak Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi eğitimini durma noktasına getirecektir.

UĞUR BILGIN: Resim, heykel, seramik atölyeleri yok.

SENAN KARA: Öğrenci arkadaşlarımızın eğitim hakları ellerinden alınmamalı.

BURAK ALTAY: Oysa sanat eğitimi doğası gereği özel mekanlara ihtiyaç duyar

ÖNER ERKAN: Bizler Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarıyız. Okulumuz depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile Tınaztepe'de Rektörlük binası olarak inşa edilmiş bir binaya taşınmak isteniyor.

METİN BURMALI

Yine aynı senaryo! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN