• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Narsist teke’ler!

‘Narsist teke’ler!
Giriş Tarihi: 16.8.2019

Ünlü ve zengin erkeklerin kendilerinden yaşça çok küçük kadınlarla birlikte olma dürtülerinin adı kondu: ! Doktor Nafiz Karagözoğlu, bu dürtünün ardında kendini beğenmiş kişiliklerde görülen “Her şeyi yapabilirim” kibrinin bulunduğunu söyledi

Yaşı ilerleyen zengin, ünlü erkeklerin kendilerinden yaşça çok küçük olan sevgililer veya eşler ile birlikteliği her zaman ilgi ve şaşkınlıkla karşılanmıştır. Günlük hayatta 'Azgın Teke Sendromu' olarak bilinen bu duruma kendisinin 'Narsist Teke Sendromu' dediğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, bunun nedenini ise şöyle açıkladı:

POTANSİYELLERİ AZALIYOR

'Azgın' kelimesi ile ifade edilen durum, var olan hali tam ifade edemiyor. Yani konu tek başına ve sadece cinsellik değil. İnsanların kararlarını ruhları, bedenleri ve sosyal durumları yönlendirir. İlerleyen yaşlarda insanların cinsel yaşamları başta olmak üzere tüm hayatları farklılaşır. Geçmişleri ile kıyaslandığında potansiyelleri azalır. Yaşlanma paniği, bedensel ve hormonsal değişiklikler ortaya çıkabilir. Bununla beraber ünlü ve zengin, her dediğini yaptıran, her isteğine ulaşabilen karakterlerde "Narsist Kişilik" yapısına rastlanma ihtimali daha fazla olabilmektedir.

İNSANLARI KULLANIRLAR

Narsist kişilerin kendilerini çok kudretli hissettiklerini; sınırsız başarı, güç, zeka, güzellik veya ideal sevgi fantezileriyle meşgul olduklarını ifade eden Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Kendisinin çok özel olduğuna ve ancak özel veya üst düzey insanlar tarafından anlaşılabileceğine, onlarla ilişkide bulunması gerektiğine inanır. Herkes O'na hayran olmalıdır. Ayrıcalıklı muamele görmek narsist için doğal bir 'Hak' gibidir. Amaçlarına ulaşmaları için tüm insanları kullanırlar. Diğerleri ona hizmet için yaratılmışlardır. Empati yapmazlar. Bu durumda gücü, ilgiyi, iktidarı elde tutmak, özenilen, beğenilen, merkezdeki kişi olmak için seçilen yollardan biri de bu nitelikleri izleyenlere daha kolay gösterebilecek kontrast karakterler seçme eğilimindedirler. Yani kendinden yaşça, 'Ün'ce, mal varlığınca daha az, zayıf, eksik kişilerle birlikte olmayı seçebilirler. Mevcut cinsel performansın da diğer gerekçelerle partneri tarafından çok üst düzeydeymiş gibi zannedileceğini öngörürler.

'ASLINDA KRAL ÇIPLAKTIR'

Bu şekilde partnerinin kendisini mutlak itaatle dinleyeceğini, etrafındakilerin de bu itaat karşısında kendisine itaati sürekli kılacağını düşünebilirler. Filmin sonunda acı gerçekler kaçınılmazdır. Kim av, kim avcı filmin sonunda ortaya çıkar. Kendini 'Avcı' zanneden 'Narsistler', 'Av' tarafından avlanırlar. 'Narsist Teke'ler Midyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olurlar. Aslında kral çıplaktır!

MİTOLOJİDEKİ YERİ

Narsisizm'ı tarihte ilk kez Havelock Ellis (1898) tanımlamıştır. Mitolojik karakter 'AVCI NARCİSSUS', suya bakarken kendi görüntüsünü görür. Kendi yansımasına, görüntünün bir yansıma olduğunu bilmeden 'Aşık' olur. Hayran olduğu 'Kendi kendisine' yakınlaşmak isterken suya atlar. Boğularak ölür. Bu mitolojik hikayedeki kendi kendine aşık olan 'Avcı Narcissus'a atfen tanımlanmış, kendi kendine hayran, aşık olan kişilere 'NARSİST' denilmiştir. Narsisizm bu nedenle otoerotizm olarak değerlendirilmiştir. Kişinin kendi kendini libido nesnesi olarak hissedebildiği ifade edilmiştir.

'NARSIST TEKE SENDROMU' İÇİN TEDAVI ÖNERİSİ

Ergoterapist Evren Turan, 'Narsist Teke Sendromu' için tedavi önerisinde bulundu: Orta yaşlardaki bazı erkeklerde "Ben daha yaşlanmadım, ben daha gencim, taşı sıksam suyunu çıkarırım" gibi düşünceler artar. Yaşlanıyor olmayı kabul edemez. Karşı koyuş refleksi başlar. Ergoterapide ise biz, tehlikeli gördüğümüz yaşlarda bu dönem öncesi bir program uyguluyoruz. Bu program içeriğinde kişiyi analiz edip, kişilik taraması yapıp, yanlış tercihleriyle kendini küçük düşürücü, alay edilen biri durumuna sokmadan tam tersi bir şekilde seveceği, kendine ve dışarıya karşı güçlü gösterecek kişiye özel hobi, günlük yaşam programı ve hayat düzeni sağlıyoruz. Burada özellikle kişiyi tanımak ile birlikte yaşı ve genel karakterine uygun, seveceği, kendisini daha anlamlı kılarak güçlü yanlarını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır.

50 yaşındaki televizyoncu Acun Ilıcalı, Şeyma Subaşı'dan boşandıktan sonra 20 yaşındaki Çağla Ayça Altunkaya adlı bir genç kızla aşk yaşamaya başladı.

Yeşilçam'ın ünlü oyuncusu Nuri Alço, kendisinden 33 yaş küçük sevgilisi Burcu Sezginoğlu ile sık sık tatil yapıyor.

19 yıllık evliliğini 30 yaşındaki Nihan Ünsal uğruna bitiren 58 yaşındaki oyuncu Burak Sergen, genç sevgilisiyle nişanlandı.

27 yaşındaki Hazar Ergüçlü ile 46 yaşındaki yönetmen sevgilisi Onur Ünlü arasındaki yaş farkı, magazin çevrelerinde çok konuşuluyor.

ŞENOL KANTÜRK

‘Narsist teke’ler! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN