• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

GÖZTEPE'YE PETROL KRALI

GÖZTEPEYE PETROL KRALI

03.06.2014, 18:10 Güncelleme Tarihi: 04.06.2014, 09:49

Altınbaş Holding, Göztepe A.Ş'nin hisselerini 7.5 milyon dolar karşılığında, dev petrol şirketi Genel Energy'nin patronu Mehmet Sepil'e devretti

Göztepe'de Altınbaş dönemi sona erdi. Sarı-kırmızılı kulübü, 2007 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) açtığı ihalede 1 milyon 305 bin lira bedelle alan Altınbaş Holding, sadece futbolda faaliyet gösteren Göztepe Anonim Şirketi'nin tüm hisselerini, Kuzey Irak, Somali, Fildişi Sahilleri, Fas, Malta ve Etiyopya'da petrol arama lisansı bulunan ve dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Genel Energy PLC'nin patronu Mehmet Sepil'e devretti.

7.5 milyon dolar
Uzun süredir Göztepe kulübünün hisselerini almak için nabız yoklayan Sepil, Altınbaş Holding yönetimi ile dün el sıkıştı. Sepil'in 7 milyon 500 bin dolarlık satış bedelinin yanı sıra kulübün mevcut borçlarını da üstlendiği öğrenildi. Sepil, kulübün isim ve yarışmacı haklarının yanı sıra, mağaza ve kulübe ait diğer haklarında yeni sahibi oldu. Altınbaş Holding ve kulübün yeni patronu Sepil arasında ön protokol imzalandığı öğrenildi. Önümüzdeki günlerde resmi açıklamanın yapılması bekleniyor. BURAK HAKERLER

Mehmet Sepil kimdir?
1955 İzmir doğumlu olan ve çocukluğundan beri Göztepe'ye büyük sempati duyduğu bilinen iş adamı Mehmet Sepil, Ankara'da Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezunu. Sepil, yine ODTÜ'de Kıyı ve Liman Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. 30 yıldan fazla inşaat mühendisliği, inşaat ve yüksek teknoloji şirketlerinde mali ve idari yöneticiliği yapan Sepil, NATO, ABD ve Türk hükümeti ile ilgili özel sektör projelerinde çalıştı. 2011'de İngiliz Vallares PLC ile birleşmesine kadar Irak'ta faaliyet gösteren en büyük petrol şirketi olan Genel Energy şirketinin CEO'luğunu yapan Sepil, 2012 verilerine göre 450 milyon dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 79. işadamı. Sepil'in yönettiği Genel Energy PLC, yılda milyarlarca varil petrol üretme kapasitesine sahip. Ayrıca Sepil'in, Ege mutfağını dünyaya tanıtma hedefiyle kurduğu bir restoranlar zinciri bulunuyor.

Altınbaş satış sinyali vermişti

Geçen sezon sonunda Göztepe'nin PTT 1. Lig'den düşmesi üzerine saha içi ve dışında yaşanan oluylar sonucunda ağabeyi İmam Altınbaş'ın yerine başkanlık koltuğuna geçen Hüseyin Altınbaş, satış sinyalini 22 Mart 2014'te oynanan Sarıyer maçı sonrası vermişti. Sarıyer maçından alınan beraberlik sonucu bir bölüm taraftarın fiziki ve sözlü saldırılarına maruz kalan Hüseyin Altınbaş, 24 Mart 2014'te Yeni Asır'a verdiği röportajda "Gerekirse kulübü satarım" ifadesini kullanmış, kulübü satın almak isteyen herkesle görüşebileceğini belirtmişti. Göztepe'nin Hatayspor'a elenerek PTT 1. Lig'e yükselme şansını kaybettiği Play-Off yarı finali sonrasında büyük bir hayal kırıklığı yaşayan ve İstanbul'a giden Altınbaş, kulübün devri ile ilgili soruları yanıtsız bırakarak yorum yapmaktan kaçındı.

Altınbaş döneminde ne oldu?
2006-2007 sezonunda profesyonel liglere veda eden Göztepe, içinde bulunduğu kara tablo nedeniyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredildi. Borçları nedeniyle transfer yasağı konan, tüm mallarına haciz gelen, elektrik ve suyu kesilen Göztepe, Ağustos 2007'de TMSF tarafından yapılan ihale ile satışa çıkarıldı. İhale sonucunda Göztepe, Altınbaş Holding'e devredilirken yeni başkanı da şirketin yönetim kurulu başkanı İmam Altınbaş oldu. 2007-2008 sezonunda amatör ligde mücadele eden Göztepe, sezon sonunda profesyonel lige çıkamayınca 2008 yılında Aliağa Belediyespor'un yarışmacı hakları satın alınarak 3. Lig'e dönüş yaptı. 2008-2009 sezonunda 3. Lig'de, 2010-2011 sezonunda ise 2. Lig'de şampiyonluk yaşayan Göztepe, amatör kümeden PTT 1. Lig'e yükseldi. Burada iki sezon mücadele eden Göz-Göz, geçen sezon PTT 1. Lig'den düşerek geçen sezon yarıştığı 2. Lig'de şampiyonluk hedefini yakalayamamıştı. Göztepe, bu süreçte Urla'da tesis yapımına başladı ve bu çalışmalarda önemli yol aldı.


GÖZTEPE'YE PETROL KRALI haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN