• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

DAYAK KRiZi

Seyit Mehmet Özkan olayı yalanlarken, jandarmaya şikayette bulunup, doktordan darp raporu alan genç oyuncu ve ailesi davacı oldu. İki kulüp arasındaki gerilim ise tırmandı

20.04.2017, 00:00 Güncelleme Tarihi: 20.04.2017, 00:19

DAYAK KRiZi

Altınordu AŞ Başkanı Seyit Mehmet Özkan'ın, önceki gün Torbalı Metin Oktay Tesisleri'nde oynanan Altınordu- Altay U 19 Gelişim Ligi maçı sonrasında, Altaylı futbolcu Ömer Yılmaz'a vurduğu iddiası ve siyah-beyazlı kulüpten olaya ilişkin yapılan zehir zemberek açıklama, iki kulüp arasında ipleri iyice gererken, kriz ortamı yarattı.

Sezon başında Altay'ın, Altınordu'nun futbol okulundaki 5 bine yakın öğrenciyi transfer etmesiyle iki kulüp arasında başlayan gerginlik, Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'ın, Altay'a Alsancak Stadı'nın kira bedeli olarak verdiği 100 bin lira için icra takibi başlatmasıyla artmış, iki kulüp arasında Alsancak Stadı'nı sahiplenme konusunda ise doruk yapmıştı. Altınordu AŞ Başkanı Seyit Mehmet Özkan, Altay kulübünün kendisine yönelik sert açıklaması üzerine, önceki gün oynanan maç sonrası Altay'ın 17 yaşındaki oyuncusu Ömer Yılmaz'a vurduğu yolundaki iddiaları yalanlarken, genç oyuncu Özkan'ın maç sonrası sadece kendisine değil, Altınordulu oyuncu Seydi Kayasoy'a da şiddet uyguladığını açıkladı. Özkan duruma sert tepki gösteren Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu'na aynı sertlikte yanıt verirken, darp raporu alan Ömer Yılmaz, babasıyla jandarma karakoluna gidip şikayetçi oldu ve konuyu adli makamlara taşıdı. Genç futbolcu ile babası, Özkan'ın maç sonrasında sinirli hareketler sergilediğini, maç izlemeye gelen ve çoğunluğu oyuncuların ailelerinden oluşan seyircileri de kovarcasına tesislerden çıkardığını iddia etti. Altaylı yöneticiler ise olaylara ilişkin görüntü ve ses kayıtlarının da bulunduğunu belirterek, bunları gerekirse adli mercilere sunacaklarını bildirdi. Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu olay sonrası yaptığı açıklamada Özkan'a dava açacaklarını ifade etmişti.

YILMAZ: ALTINORDULU OYUNCUYU DA TOKATLADI

Altay U19 Takım oyuncusu Ömer Yılmaz, maç sonrası yaşananları anlatırken, Özkan'ın sadece kendisini değil, Altınordulu futbolcuyu da darp ettiğini bildirdi. Ömer Yılmaz, olayı şöyle özetledi: "Biz soyunma odasındayken dışarıdan sesler geliyordu.
Altınordu başkanı, Altaylılara (Maçınızı izlediniz. Hadi beklemeyin, dağılın, sinirliyim, hemen bu tesisi terk edin) diye bağırıyordu. Antrenörümüz İbrahim Günal'dan ailemle gitmek için izin aldım. Dışarıya çıktığımda Özkan, Altınordu otobüsünün arkasına götürdüğü kendi oyuncusu Seydi Kayasoy'a (Sen ne yapıyorsun) diyerek, tokat attı. Daha sonra yüz yüze geldik. Bana (Ne bakıyorsun, ne gülüyorsun) diye sordu. Ben de (İstediğim yere bakarım, istediğim kişiye bakarım) cevabını verdim. Göğsüme vurdu ittirdi. Altınordu'nun altyapı antrenörü beni Özkan'ın yanından uzaklaştırdı. Tesisteki jandarmalara şikayetçi olmak istediğimi söyledim.
Tesisteki görevlilerden de güvenlik kameralarının görüntülerini istedik. Ancak (Kameralar o açıyı çekmiyor) yanıtını aldık. Görüntüleri de silmiş olabilirler."

BABA MEHMET YILMAZ: "BU NASIL BAŞKAN"

Ömer Yılmaz'ın babası Mehmet Yılmaz da çok öfkeli. Maç bitiminde güvenlik görevlileri nezaretinde kovulurcasına tesis dışına çıkarıldıklarını Yılmaz, "Özkan Altaylı futbolcuların ailelerini tesisten resmen dışarıya attırdı. Biz, sürgülü demir kapının ardından otobanın kıyısında araçlarla Altaylı sporcuları bekledik. O sırada Ömer ile Özkan arasında olay olmuş. Oğlum ağlayarak yanıma geldi. Olayı anlattı. Ben arabadan çıkıp başkan gel buraya konuşalım diye bağırdım. Kendi futbolcularını da dövmüş. Bu nasıl başkan? Ses kayıtları ile görüntüler var. Altay yönetimi her türlü desteği verdi. Özkan'dan şikayetçiyiz. Davacıyız" dedi

"HERKESTEN ÖZÜR DİLESİN"

Altay sportif direktörü Özden Töraydın, "Seyit Mehmet Özkan'ın sadece Altay'dan değil, tüm spor caimasından özür dilemelidir" açıklamasını yaptı. Özkan'ın hatasını kabul etmesi gerektiğini belirten Töraydın, "Altaylı futbolcuyu, Altınordu başkanı darp etmiştir. Hiç kimse Altay futbolcusuna el kaldıramaz. Aynı başkan, İZVAK toplantısına Altay başkanı Özgür Ekmekçioğlu'na da saygısızca davranmıştır. Ekmekçioğlu, iyi niyet göstergesi olarak nazik bir tavırla sergileyerek karşılık vermemiştir. Özkan'ın geçmişte kendi oyuncularına da yönelik bir kaç kez şiddet uygulandığı medyaya yansıdı. Artık sadece Altay'dan, Altay camiasından, Altay başkanından, Altay'ın 17 yaşındaki futbolcusundan değil, spor kamuoyundan, anne babalardan da özür dilemelidir."

ACEMİLİĞİNE VERİYORUM

Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu'nun Torbalı'daki U19 maçında Altaylı oyuncu Ömer Yılmaz'a yumruk attığını belirttiği Altınordu AŞ Başkanı Seyit Mehmet Özkan, "Bu iddia gerçeği yansıtmıyor" cevabı geldi. Yazılı açıklama yapan Özkan'ın Ekmekçioğlu bulunmadığı ortamda kulaktan dolma bilgilerle yola çıktığını belirtti. "Fırsat, bu fırsattır diyerek 10 yılı aşkın bir süredir verilen emekleri görmezlikten gelerek saldırmak sadece benim değil, bu sistemin birer parçası olan kişilere büyük bir saygısızlıktır" diyen Özkan şunları söyledi: "Sayın Ekmekçioğlu'nun kulaktan dolma bilgilerle yola çıktığını görüyor, bunu bir kez daha kendisinin acemiliğine veriyorum. Ekmekçioğlu'nun oturduğu koltuk, bir zamanlar Esin Özgener, Mazhar Zorlu ve Rıdvan Burteçin gibi isimlerin oturduğu, Türk futbolunun en saygın makamlarından biridir, genç başkan her şeyden önce bu koltuğun ağırlığını taşımalıdır. Bizler emanetçiyiz. Bugün varız, yarın tarih sahnesinden silinip gideceğiz. Altay ve Altınordu ilelebet yaşayacaktır.
Kimsenin, şahsi hırsları uğruna 100 yıllık 2 kulübün dostluğuna gölge düşürmeye hakkı yoktur. Genç başkana bundan sonraki yöneticilik yaşamında duyduğunu değil gördüğünü yazmasını tavsiye eder, spor kamuoyunu bu şekilde meşgul ettiğim için özür dilerim"

EKMEKÇİOĞLU'NUN ÖFKESİ

Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Özkan'ın Ömer Yılmaz'a vurduğu iddiasıyla yaptığı açıklamada sert ifadeler kullanmıştı. Ekmekçioğlu'nun açıklamasında Özkan'ın davranışının, Altınordu'da slogan yaptığı "İyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu" sloganıyla bağdaşmadığının altı çizilmişti. Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan, 9 Ağustos 2015'te İsviçre'deki Swiss U16 Cup'ta o dönem Altınordu'da forma giyen Berk Akgönül'e tokat atarak gündeme gelmişti. Özkan, bir anlık refleks sonucu yaptığı davranıştan pişmanlık duyduğunu söyleyerek özür dilemiş, tokat attığı futbolcudan da kendisine aynı şekilde karşılık vermesini istemişti.

GÖZLER FEDERASYON'DA

Önceki gün oynanan Altınordu-Altay karşılaşmasının bitiminin ardından yaşananlar olayların ardından gözler Futbol Federasyonu'na döndü. Maçın ardından Altınordu AŞ Başkanı Seyit Mehmet Özkan'ın Altaylı futbolcu Ömer Yılmaz'ı yumrukladığı iddia edilmesinin ardından gözlemci Mustafa Arık ile hakem Burak Tokul'un MHK Hakem işlerine göndereceği raporların önem kazanacağı dile getirildi. Statüye göre temsilcilerin görev yapmadığı U-19 Ligleri'nde federasyon yetkililerinin, hakem ile gözlemci raporlarının yanı sıra saha komiserinden de olaylara ilişkin ek bir rapor isteme hakkının da bulunduğu belirtildi.

MURAT ARABACI