• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hayda bre pehlivan

Hayda bre pehlivan

13.07.2018, 00:49

Spor organizasyonlarının en eskilerinden Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde bu yıl pehlivanlar, 657'nci kez "hayda bre" diyecek.
Başcazgırın "Allah Allah İllallah, Muhammedün Resulullah, Bu yiğitlere alkışlarla diyelim maşallah" diye salavatlayıp er meydanı çayırına gönderdiği pehlivanlar, bugün başlayacak organizasyonda rakiplerinin sırtını yere getirmek için mücadele verecek.

KÜLTÜREL MİRAS

Centilmenlik, yiğitlik ve kültürel mirasın sergilendiği efsanenin 657'ncisi, minik pehlivanlarla başlayacak.
"Yağlı güreşlerin olimpiyatı" olarak değerlendirilen, geleneğin bazı değişikliklere rağmen korunduğu Kırkpınar, pehlivanların güreşmeyi çok istediği er meydanlarının başında geliyor.

FAVORİLER ÇOK

Kırkpınar Güreşleri'nde baş boyunda güreşecek ve altın kemer için favori gösterilen isimler çok. "Sarı fırtına" İsmail Balaban, "Çayırın beyefendisi" Recep Kara, "Altın puan ustası" Mehmet Yeşil Yeşil, "Kuzey yıldızı" Fatih Atlı, "Peşrev ustası" Şaban Yılmaz, "Dadaşların turbosu" Hamza Köseoğlu, altın kemer için yağlanacak.

Hayda bre pehlivan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN