• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Futbola ayarı

Futbola döviz ayarı

14.09.2018, 23:35

Başkan Erdoğan'ın Türk parasını korumaya yönelik hamlesinin ardından spor kulüpleri de sözleşmelerini 30 gün içerisinde ’na çevirecek

Türk ekonomisini sarsan döviz kurundaki sıçramanın ardından futbolda da TL ile sözleşme dönemi başlıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren 'Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar' ile Türkiye'deki menkul ve gayrimenkul kiralamalarla birlikte tüm hizmet sözleşmeleri Türk Lirası üzerinden yapılacak. Karar uyarınca 30 gün içinde daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilmek zorunda.

TÜM SÖZLEŞMELER DEĞİŞECEK

Bu da futboldan basketbola tüm branşlardaki sporcularla yapılan kontratların değiştirilmesi gerektiği anlamını taşıyor. Şimdi gözler, yerli-yabancı neredeyse tüm kontratların Euro üzerinden yapıldığı Süper Lig'de. TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı bu konuda çözüm arıyor. Kulüplerin mevcut kontratlı futbolcuların UEFA ve FIFA nezdinde hak kaybına yönelik yapacağı itirazlar için çözüm aranacak.

FLAŞ TRANSFER DÖNEMİ BİTİYOR

Kanunun uygulayıcısı olan Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla bu durum hakkında görüşmeler başlayacak. Edinilen bilgilere göre spor kulüpleri, 'kamu yararını' öne çıkartıp sporcu kontratlarının bu kanundan muaf tutulması için istekte bulunabilir. Spor kulüpleri bu değişikliği yakından takip ediyor. Genel kanı olarak, "TL ile ödemek olumlu ancak bu, transfer sürecini etkiler" yorumları yapılıyor. 4 büyüklerin toplam borcu 9 milyar TL'yi geçmiş durumda. Yöneticiler de, "Durumu incelemeliyiz. Mevcut sözleşmelerin nasıl revize edileceği belirsiz. Aynı zamanda bundan sonra flaş yabancı transferi zora girebilir" görüşü hakim.

EURO ZENGİNLERİ

- Pepe (BJK): 4.7 milyon Euro
- Negredo (BJK): 4.3 milyon Euro
- Slimani (FB): 4.2 milyon Euro
- Arda Turan (B.Ş): 4 milyon Euro
- Valbuena (FB): 4 milyon Euro
- Feghouli (GS): 3.8 milyon Euro
- Muslera (GS): 3.5 milyon Euro
- Burak Yılmaz (TS): 3.5 milyon Euro
- Belhanda (GS): 3.3 milyon Euro
- Ayew (FB): 3.2 milyon Euro

Futbola döviz ayarı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN