• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu gurur onların

Olimpiyat tarihindeki ilk madalyamızı güreş branşında kazandık. Türk sporcular içinde üçer altın madalya kazanan halterciler Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu oldu.

Bu gurur onların

21.7.2021

Normal şartlarda geçen yıl gerçekleştirilmesi gereken ancak yeni tip korona virüs salgını nedeniyle bu yıla ertelenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları, Japonya'nın başkenti Tokyo'da 23 Temmuz'da başlayacak. Türkiye, oyunlarda 18 farklı branşta 108 sporcuyla madalya kovalayacak. Tokyo Olimpiyat Oyunları, Türkiye'nin temsil edildiği 23. organizasyon olacak. Türkiye katılım sağladığı bu organizasyonlarda 39 altın, 25 gümüş, 27 bronz elde etti. Türkiye'nin olimpiyatlardaki en başarılı spor dalı güreş oldu. Türk sporcuların kazandığı 91 madalyanın 63'ünü güreşçiler elde etti. Güreşçiler 29 altın, 18 gümüş ve 16 bronz madalyayı Türkiye'ye getirme başarısı gösterdi.

HEDEFLER DAHA DA BÜYÜDÜ
Olimpiyatlarda ayrıca Türk sporcular, halterde 11, tekvandoda 7, boksta 5, atletizmde 3 ve judoda 2 madalya kazandı. Türkiye'nin olimpiyat oyunlarında kazandığı 91 madalyanın 85'ini erkek sporcular kazanırken, kadın sporcular 6 madalya elde etti. Türk kadın sporcular 1 altın, 2 gümüş, 3 de bronz madalya kazandı. Kadınlarda Nurcan Taylan (halter-altın), Azize Tanrıkulu (tekvandogümüş), Nur Tatar (tekvando-gümüş-bronz), Hülya Şenyurt (judo-bronz) ve Hamide Tosun (tekvando-bronz) madalya aldı. Olimpiyatlarda Türkiye adına 73 farklı sporcu madalya sevinci yaşadı.

NAİM VE MUTLU'DAN ALTIN SERİSİ
Türk sporcular içinde üçer altın madalya kazanan halterciler Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu, en fazla birincilik kürsüsüne çıkan sporcular olarak tarihe geçti. Naim Süleymanoğlu, 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta'da üç kez üst üste zirvede yer alarak hem Türk hem de dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Halil Mutlu ise 1996 Atlanta, 2000 Sidney ve 2004 Atina'da altın madalyaya ulaşarak, Naim Süleymanoğlu'nun başarısını tekrarladı.

KADINLARDA 1992'DE SEVİNDİK
TÜRKİYE, kadınlarda ilk madalyayı 1992 Barcelona'da kazandı. Judoda Hülya Şenyurt, elde ettiği bronz madalyayla kadınlarda Türkiye'ye ilk madalyayı getiren sporcu oldu. Türkiye, olimpiyat oyunlarında kadınlarda altın madalyayı ise 2004 yılında alabildi. Atina'da gerçekleştirilen oyunlarda halterde Nurcan Taylan, birinci olurken bu, Türkiye'nin kadınlarda ilk altın madalyası olarak tarihe geçti.

İLK MADALYA GÜREŞTEN
TÜRKİYE, olimpiyat tarihindeki ilk madalyasını güreş branşında kazandı. Türk sporcular, ilk madalya sevinçlerini 1936 Berlin Olimpiyatları'nda yaşadı. Milli güreşçi Ahmet Kireççi, Berlin Olimpiyat Oyunları'nda kazandığı bronz madalya ile Türkiye adına kürsüye çıkan ilk sporcu oldu. Türkiye, olimpiyat oyunları tarihinde ilk altın madalyasını da yine güreş branşıyla kazandı. Güreşçi Yaşar Erkan, Ahmet Kireççi'nin tarih yazdığı 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları'nda 61 kilo serbest stilde birincilik kürsüsüne çıkarak bir başka başarıya imza attı.

Bu gurur onların haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.