• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“ISTAKOZ DEĞİL KUMRU YİYİN”

Yeni Asır’ın haberinin ardından, köşe yazarlarının Alaçatı’daki yüksek fiyatları eleştirmesi tartışma başlattı. Çeşme Belediye Başkanı Dalgıç, “Yunan adalarıyla kıyas yapmak yanlış” dedi. ÇEŞTOB Başkanı Öncel ise, “Pahalı geliyorsa lüks restoranda ıstakoz yerine, çarşıda kumru yiyin” çağrısında bulundu

“ISTAKOZ DEĞİL KUMRU YİYİN”

11.07.2016, 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.07.2016, 01:47

EMİRHAN ERGEN

Türkiye'nin gözde tatil beldelerinden biri olan Alaçatı'da iki kişilik akşam yemeğine bin lira hesap çıkaran işletmeleri vatansever ilan eden Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler'in sözleri tartışma çıkardı.
Yeni Asır Gazetesi'nin, İşler'in bu açıklamaları gündeme getirmesinin ardından köşe yazarı Melis Alphan "Alaçatı'da niye kazıklanalım?
Aptal mıyız?" başlığıyla bir yazı kaleme alarak Alaçatı'daki fiyatların Yunan Adalarına göre çok daha pahalı olduğunu dile getirdi. Kısa sürede sosyal medyada paylaşım rekoru kıran yazının ardından tartışmalar büyüdü.
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Kişilerin kendi harcama limitlerini toplumun önüne sermesi doğru bir yaklaşım değil. Çeşme'nin en lüks yeriyle Yunan adalarının kıyaslanması mantıklı gelmiyor. Çeşme'de her keseye uygun tatil seçenekleri mevcut" dedi. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel ise, "Vatandaşlar pahalı geliyorsa lüks, marka restoranlarda ıstakoz, kalamar değil, çarşı içinde kumru yemeyi tercih etsin" diye konuştu.

'Topluma yansıtmak yanlış'

Çeşme'de her keseye uygun tatil imkanı olduğunu belirten Dalgıç, "Çeşme'de her fiyata uygun pansiyon da var, lüks butik otel de var. Denize parayla girilen yerlerin yanında ücretsiz girebileceğiniz yerler de var.
Bu arkadaşların Çeşme ile Yunan adalarını kıyaslaması doğru değil. Ben de sık sık Yunan adalarına gidiyorum. Çeşme'deki lüks bir bölgeyle Yunan adalarının sıradan bir yerini kıyaslamak mantıklı değil" dedi.
Dalgıç, şöyle devam etti: "Kişilerin kendi harcama limitini toplumun önüne sermesi hoş bir yaklaşım değil. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin İç Anadolu'ya da gitseniz, Paris'e de gitseniz restoranlar arasında fark olduğunu göreceksiniz. Sizin bireysel olarak harcadığınız para çok geliyorsa bunu topluma yansıtmayın. Herhalde hanımefendi bir yerde yemek yedi ve bu yazıyı yazdı. Restaranların menüleri belli, elektronik ortamda yayınlanıyor. Bu restoranlara gidip gitmemek tercih meselesi."

"Büyük farkın sebebi vergiler"

Sözleriyle tartışmayı ateşleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler de sosyal medya hesabında, "Şartları eşit görerek adalardaki aile işletmeri fiyatları ile Çeşmeyi kıyaslamak yanlış. Aradan vergiler çıkınca, kalite maliyet makasına bakınca fark çok yok.
En büyük fark ÖTV ve vergilerden kaynaklı" diye yazdı.

'Herkese uygun yer var'

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel ise Çeşme'de ücretsiz denize girilecek, 2 liraya çay, 50 liraya akşam yemeği yenecek yerlerin bulunduğuna dikkat çekti. Öncel, "Çeşme'de herkese uygun yatak, yemek, plaj ve eğlence mevcut. Ücretsiz denize girebileceğiniz yer de var, 50 liraya denize gireceğiniz yer de var. Kimse sizi girişi 50 lira olan beachlere kolunuzdan zorla tutup götürmüyor.
Altınkum'da bir büfe bir milyon lira bedelle devlet tarafından ihale edildi. Şimdi bunu alan kişi 10 liraya şenzlong ve şemsiye satarsa bu parayı çıkartamaz" diye konuştu.

"Alaçatı'da sezonluk kirası 150 bin lira olan bir dükkanın 2 liraya çay satmasını kimse beklemesin" diyen Öncel, şunları söyledi: "10 liraya çay içilen yerler pahalı geliyorsa orada çay içmeyip ara sokakta bir yerde çay içilebilinir. Gidip de lüks restoranlarda içkili bir yemek tercih edip ıstakoz ve kalamar yiyeceğine, çarşı içinde kumruyu ya da 50 liraya kalkabileceği çiftlik balığı satan bir dükkan tercih etsin. Bu bir arz-talep olayıdır. Kimse bundan şikayet etmesin. Yunanistan ile Türkiye'yi kıyasladıkları zaman da ellerini vicdanına koysunlar."

KİM NE YAZDI?

Melis Alphan, Yeni Asır'ın haberinin ardından önceki gün kaleme aldığı yazıda Alaçatı'daki fiyatlarla Yunan adalarındaki fiyatları karşıştırdı ve Alaçatı'daki işletmeleri ağır bir dille eleştirdi. Alphan'ın ardından konuyu köşesine taşıyan bir diğer isim Aslı Aydıntaşbaş oldu.
Aydıntaşbaş da Alaçatı'daki fiyatların pahalılığına dikkat çekerek Alphan'a destek verdi.

ALAÇATI'DA ORTALAMA YEMEK FİYATI NE KADAR?

MEZELER

Girit Ezme: ........................16 TL
Ege Otları Tabağı: ...........17 TL
Zeytinyağlı Enginar:.........19 TL
Tahinli Tarator: .................14 TL
Peynir Tabağı: ..................55 TL

ARA SICAKLAR

Hanla Böreği:....................24 TL
Otlu Mücver:.....................16 TL
Izgara Yerli Kalamar: .........45 TL

SALATA

Köy Salatası: ....................26 TL

ANA YEMEK

Izgara Bonfile 240 gr:........69 TL
Izgara Jumbo Karides: ......74 TL

TATLI

Sufle Çikolatalı:.................30 TL
Limonlu Parfe: ..................21 TL

İÇECEK

Büyük Su:........................7.5 TL
Sakızlı Türk Kahvesi:........8.5 TL
Espresso: ........................8.5 TL
​Şarap 70 Cl: ...................100 TL

“ISTAKOZ DEĞİL KUMRU YİYİN” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.