BABALAR İDDİANAMESİ

Giriş Tarihi:16.02.2017, 22:38 Güncelleme Tarihi:17.02.2017, 10:31
İzmir’de FETÖ’nün en önemli finansörlerinden ve örgüt içinde “Babalar Grubu” üyesi olarak bilinen 4 işadamı için hazırlanan iddianame kabul edildi. Savcı FETÖ’cü işadamları için 5-15 yıl hapis cezası istedi

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ'den tutuklanan İzmirli ünlü işadamları Abdullah Kavuk, Ahmet Küçükbay, Şeref Sipahi ve Metehan Kavuk hakkında hazırlanan iddianamede, sanıkların FETÖ- PDY örgütüne yönetici ve üye olmak, silahlı terör örgütüne finans desteği sağlamak suçlarını işledikleri gerekçesiyle 5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

ŞİFA'DA TOPLANDILAR

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato koordinesinde Örgütlü Suçlar Savcısı Zafer Dur tarafından hazırlanan 164 sayfalık iddianamede zanlıların, örgütün İzmir'deki en önemli finansörlerinden oldukları belirtildi. İddianamede Küçükbay, Kavuk ve Sipahi'nin FETÖ'nün İzmir yapılanmasında " Babalar Grubu" olarak adlandırılan 8 kişi içinde yer aldıkları, örgüte maddi ve manevi yardım yaptıkları, örgüt adına topladıkları paraları yurt içi ve yurt dışında FETÖ adına muhafaza, saklama ve aktarma eylemlerini gerçekleştirdikleri vurgulandı.

Tutuklu FETÖ'cü işadamları 45 gün içerisinde hakim karşısına çıkarılacak.

FETÖ'nün İzmir iş dünyasındaki yapılanmasına yönelik çarpıcı detaylara yer verilen iddianamede, halen tutuklu bulunan eski Gediz Üniversitesi'nin kurucularından Orkide Yağları ve Küçükbay Şirketler Grubu sahibi işadamı Ahmet Küçükbay, Kavuklar Şirketler Grubu sahibi ve Gediz Üniversitesi'nin eski Mütevelli Heyet Başkanı Abdullah Kavuk, oğlu Metehan Kavuk ve Şeref Kuyumculuk'un sahibi Şeref Sipahi hakkında 5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu bulunan Metehan Kavuk'un tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı , diğer üç kişinin ise tutukluluk hallerinin devam ettiği öğrenildi. Örgütün Ege Bölgesi'ndeki para trafiğini yürüttükleri ve örgüte finansal destek sağladıkları iddiasıyla hakim karşısına çıkacak 4 ismin dosyasının, terör örgütü üyesi oldukları gerekçesi ile farklı zamanlarda tutuklanan diğer zanlıların dosyalarından ayrıldığı belirtildi.

İddianamede FETÖ'cü işadamlarının örgüte finans desteği sağlamak için 5 yıldızlı bir otel ve Şifa Üniversitesi Hastanesi'nin üst katındaki bir salonda, kentin ileri gelen işadamları ve bazı bürokratlarla sık sık toplantılar düzenledikleri, bu toplantılara FETÖ'nün Ege Bölge İmamı firari Bekir Baz'ın da katıldığı bilgisine yer verildi.

İddianamede FETÖ'cü işadamlarının örgütün İzmir'deki en önemli merkezlerinden Gediz Üniversitesini faaliyete geçirmek için Sipahi Vakfı üzerinden harakete geçtikleri anlatıldı.

Şeref Sipahi:

-FETÖ'nün İzmir yapılanmasında Babalar Grubu üyesi
-Örgütün en önemli finansör, yönetici ve kasalarından biri
-Şirketleri üzerinden FETÖ/PDY örgütüne maddi yardım da bulundu
-Örgüt adına toplanan paraların içerde ve dışarda kullanılması için kasa görevini yürüttü
-Örgütün parasını kuyumculuk ve inşaat sektöründe kullanarak akladı. Böylece ticari hacmini büyüttü.
-FETÖ'nün talimatları doğrultusunda örgüt adına Çiğli ilçesi ağırlıklı olmak üzere toplantı ve finans faaliyetlerini yürüttü
-Gediz Üniversitesi arsasını satın alıp örgüte bağışladı Bank Asya'ya 17-25 Aralık sonrasında yüklü miktarlarda para yatırdı

Ahmet Küçükbay:

-1980 - 2015 yılları arasında FETÖ/PDY mensubu ve yöneticisi
-Babalar grubunda Bekir Baz'ın başında olduğu yapılanmada yer aldı
-Gediz Üniversitesinin kurulması için faaliyete geçirilen vakfın kurucu ve mütevellileri arasında bulundu
-Şirketleri üzerinden FETÖ 'ye miktarı her yıl artan maddi ve ayni yardımlarda bulundu
-FET Ö'den gelen talimatla örgüte ait Samanyolu TV 'nin kurucu ve hissedarları arasında yer aldı
-Örgüt adına maddi menfaatler sağladı
-Kendisinin örgüt mensupları tarafından örgüte yeni üye ve maddi kazanç elde etmek üzere vizyon ve tanıtım yüzü olarak kullandırılmasına izin verdi
-Örgüt adına düzenlenen toplantılara yer temin etti
-Örgüte bağlı TUSKON, ESİDEF ve İGİD gibi STK'ların ilk kurucuları arasında yer aldı
-Bank Asya'ya FETÖ'nün talimatıyla 2014 yılında yüklü miktarlarda maddi destek sağladı
-Örgüt yöneticilerinin şahsi hesaplarına para aktardı
-17-25 Aralık sürecinden sonra yapılan TUSKON Genel Kurul toplantısına katıldı, bu toplantıdan sonra 2 ay kadar daha örgüt yöneticisi Bekir Baz ile görüşmeye devam etti

Abdullah Kavuk :

-FET Ö/PDY Silahlı Terör Örgütü mensubu ve örgüt yöneticisi
-Babalar grubu olarak bilinen İzmir ilinin en üst yapılanmasında yer aldı
-Şifa ve Gediz Üniversitelerinin kurulması için faaliyete geçirilen vakfın kurucu ve mütevellileri arasında bulundu
-Örgüte yüksek miktarlarda maddi destek sağladı
-FETÖ adına siyasi partilere sızmak için faaliyet yürüttü
-FET Ö adına toplanan himmet paraları, senet ve çekleri örgüt adına muhafaza etti
-Örgütün inşaat v.b malzeme alımlarında bu çek ve senetler ile ödemelerde bulundu

Metehan Kavuk:

-Örgüt adına Abdullah Kavuk'ta toplanan paralar kendisi ya da yanında çalışan adamları tarafından Bank Asya üzerinden veya nakit olarak yurt dışına gönderildi.

TAYLAND'A 6 KİŞİ GÖNDERMİŞ

Örgüt yöneticisi ve finansörü olduğu iddiası ile tutuklu bulunan Abdullah Kavuk'un 6 kişiyi Uzakdoğu tatiline gönderdiği ve bu kişilerin ulaşım-konaklama giderlerinin şirket hesabından ödendiği bilgisine ulaşıldı. Uzakdoğu tatiliyle ödüllendirilen kişilerin örgütle bağlantıları incelemeye alındı.

SOHBET ABİSİ GAZETECİ

İddianamede FETÖ'cü işadamlarının İzmir'de üst düzey bürokrat ve sanayicilerle lüks otellerde yaptıkları sohbet ve himmet toplantılarına kapatılan Zaman gazetesinin eski İzmir Temsilcisi Vahit Yazgan'ın da katıldığı bilgisine yer verildi. İddianameye göre halen tutuklu olarak yargılanan FETÖ'cü gazeteci Yazgan, bu toplantılarda sohbet abisi olarak görev yapıyordu.

FATİH ŞENDİL

kalan karakter 1000

Yok Yok

Terör örgütüne maddi destek olmanın suçu 15 yılmı? Gün yüzü görmemesi laIm bunların, yoksa 15 temmuz şehitlerimizin kemikleri sızlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır7
cevapla 17.02.2017 09:18
ersin ersin

metehan kavuk neden serbest kalıyor ? sonuçta şirketin başkanının oğlu ve fetöye kaydırılan paralarda onun da imzası yok mu ? açıkça olmasa da perde arkasında fetö destekçisidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır8
cevapla 17.02.2017 09:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.