‘BEYHUDE UĞRAŞIYORSUNUZ!’

Giriş Tarihi:18.03.2017, 23:20 Güncelleme Tarihi:19.03.2017, 00:15
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’nci yılı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı sistemi yeni Çanakkale zaferlerinin yolunu açacak. Batı bunun farkında ama beyhude uğraşıyorlar. Yarasalar istemiyor diye güneş doğmaktan vazgeçmez. Türk milletinin yeniden dirilişini kimse engelleyemeyecek” dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye yönelik tavrını eleştirerek "Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin siyasetten ekonomiye, diplomasiden yatırımlara kadar her alanda yeni Çanakkale zaferlerinin yolunu açacağını iyi biliyorlar. Beyhude uğraşıyorlar.
Yarasalar istemiyor diye güneş doğmaktan vazgeçmez.
Onlar istese de, istemese de Türk milletinin yeniden dirilişi kaçınılmazdır" dedi. Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'inci yılı dolayısıyla düzenlenen Çanakkale'deki stadyum törenine katılan Erdoğan, şu mesajları verdi:

ECDADIMIZA LAYIK OLMAK

Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın 10 ekonomisinden biri haline getirmek. Ama görüyoruz ki mevcut sistemle daha fazla ileriye gidebilme imkanımız yok. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en yenilikçi, en reformcu projelerine imza atmış bir kadro olarak milletimize, yönetim sistemimizde de tarihi bir değişim teklif ediyoruz.
Evet 16 Nisan'da halk oylamasına sunulacak olan anayasa değişikliği ile Türkiye yönetim sistemini değiştiriyor. Sistemin esası istikrar ve güven ortamını garanti altına almaktır.

Çok partili hayata geçtiğimiz 1950'den beri 48 hükümetin değiştiği, hükümet ömürlerinin ortalama 16 ay olduğu mevcut sistem milletimize çok büyük bedeller ödetti. Madem en büyük 10 ekonomi arasına girmeyi hedefliyoruz, öyleyse bu ülkelerle rekabet etmemize fırsat sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyacımız var. Darbelerin, krizlerin sebebi olan, istikrarsızlık üreten mevcut sistem yerine, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yönetim sistemine geçiyoruz.

Bunun adını Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak koyduk ve milletimizin huzuruna getirdik.
Bu sistem öyle tercüme filan da değildir. Yerlidir, millidir. Onun için de anayasa değişikliği ile gelen Cumhurbaşkanlığı sistemini milli, yerli ve demokrat olan herkes inanıyorum ki sahiplenecektir. Bizim gayemiz Çanakkale'de yedi düvele meydan okuyan, dönemin en modern ordularını dize getiren ecdadımıza layık olabilmektir.

İLK DEĞİL SON DEVLET

Bir asır önce kahraman askerlerimiz Çanakkale sırtlarında, kıyılarında düşmana dünyayı dar ederken, birileri 'Bu savaşa ne gerek var' havasındaydı. Fırsat bulsalar İstanbul'un anahtarlarını kendi elleriyle teslim ederlerdi. Tıpkı bugün "Suriye'de ne işimiz var", "Irak'ta ne işimiz var", "Kafkaslard'a, Afrika'da ne işimiz var" diyenler gibi. Türkiye Cumhuriyeti ilk değil, son devletimizdir. Dolayısıyla Osmanlı da bizimdir, Selçuklu da bizimdir, binlerce yıllık tarihimizde gelip geçmiş tüm devletler bizimdir.

15 Temmuz'da darbeye kalkışan FETÖ ihanet çetesi mahkemelerde hesap veriyor. Yakalandıklarında itiraf ettikleri ne varsa şimdi hepsini inkâr ediyorlar. İstedikleri kadar inkâr etsinler, ortada 249 vatandaşımızın şehadeti, 2 bin 193 vatandaşımızın yaralanması var. Ortada işgal edilmek istenen bir ülke var. Ortada istiklali ve istikbali tehdit edilen bir millet var.
O gece dökülen kanın sorumlusu kim? O gece silah arkadaşlarına kurşun sıkan kim? Vatandaşlarımızın üzerine tankla topla saldıran, Meclisimizi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, Özel Harekât Merkezi'ni bombalayanlar kim? Hepsi de suçüstü yakalandı.

BATI'YA CEVABI MİLLET VERECEK

(Almanya ve Hollanda'yla yaşananlara değinerek) Ne yaparsanız yapınız, bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz. 16 Nisan'da benim milletim Batı'nın bu yanlış tavırlarına en güzel cevabı inşallah sandıkta demokratik bir şekilde verecektir. Yurtdışında 3 milyona yakın seçmenimiz var. Bunları engellediler.
Varsın engellesinler. Almanyasıyla, Hollandasıyla, Avusturyasıyla, İsviçresiyle, Belçikasıyla Danimarkasıyla kim olursa olsun biliniz ki Cumhurbaşkanınız her zaman dik durdu, bundan sonra da dik duracak. 'Hayır' diyenlere sonuna kadar açtıkları kapıları, 'evet' diyenlere sıkı sıkıya kapattılar. Öyle ki bakanlarımız sürekli salonların iptalleriyle sudan bahanelerle dışlandılar. Kendi konsolosluk binamıza giremedik. Siz bakana kapı kapatamazsınız, uluslararası hukukta bunun yeri yok. Eğer böyle giderseniz bunun karşılığını Türkiye'den de bulacaksınız.

YENİDEN DİRİLİŞ KAÇINILMAZ

Türkiye'de yapılan halk oylamasından size ne? Ama onlar bu değişimin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bir asır önce 'hasta adam' diyerek güya taziyesine geldikleri Türklerin onları Çanakkale'de nasıl hüsrana uğrattığını unutmamışlar. Cumhurbaşkanlığı sistemi siyasetten ekonomiye diplomasiden yatırımlara kadar her alanda yeni Çanakkale zaferlerinin yolunu açacak, onlar bunu iyi biliyorlar. Beyhude uğraşıyorlar.
Yarasalar istemiyor diye güneş doğmaktan vazgeçmez. Onlar istese de istemese de Türk milletinin yeniden dirilişi kaçınılmazdır.

kalan karakter 1000

MISAFIR MISAFIR

YURDUMUN TORAGINDAN 1 SANTIM BILE VERMEYIZ GEREKIRSE ÖLMEYE HAZIRIM BIZ BUGÜNLERE GELINCEYE KADAR NE SEHIDLER VERDIK BU YIGITLERE HAKSIZLIK OLUR GELECEGIMIZ ICINDE TORUNLARIMIZI VATANSIZ BIRAKMAMAK ICIN DE YINE SAVASMAYA HAZIRIM SAYIN CUHURBASKANIM YOLA DEVAM ASLA VAZ GECMEK YOK BIZ YANINIZDAYIZ BIZ ARKANIZDAYIZ SIZI ASLA YALNIZ BIRAKMIYACAGIZ.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.03.2017 19:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.