Erdoğan dünyaya ‘Nazım’la seslendi

Giriş Tarihi:20.04.2017, 23:59 Güncelleme Tarihi:20.04.2017, 23:59
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 23 Nisan şenliği için gelen dünya çocuklarını Külliye’de ağırladı. Tüm dünyaya Nazım Hikmet’in şiiriyle mesaj veren Erdoğan, “Çocuklar öldürülmesin. Şeker de yiyebilsinler. Biz Türkiye olarak Suriye ve Irak’tan ülkemize gelen, büyük bölümü çocuk 3 milyon sığınmacıya kucak açtık. Mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında Türkiye'ye gelen çocuklarla bir araya geldi. Buluşmada Azerbaycan, Seyşeller, Moldova Gökoğuz ve Türkiye'den katılan çocuklar dans gösterisi yaptı. TRT Çocuk Çoksesli Korosu'nun seslendirdiği 15 Temmuz şarkısının klibine çocuklar Türk ve ülke bayraklarını sallayarak eşlik etti.

Erdoğan konuşmasında özetle şöyle dedi:

Heyecanlıyım, coşkuluyum. Bugün kendimi daha da genç hissediyorum. Sizler adeta bana gençlik iksiri aşılıyorsunuz.
Dünyada başka örneği olmayan bu milli bayramımızı uluslararası bir şenliğe dönüştüren bu etkinliklerde emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

10 BİNLERCESİ 23 NİSAN'I GÖREMEDİ : 23 Nisan bizim ve tüm dünya çocukları için bir sevinç, coşku, dayanışma, paylaşma günüdür. Ama bu yıl da dünyanın çeşitli yerlerinde ne yazık ki onbinlerce çocuk 23 Nisan'ı görme imkanı bulamadı. Suriye ve Irak'ta savaşın, Somali başta olmak üzere Afrika'nın çeşitli yerlerinde açlığın pençesinde kıvranan tüm çocuklara buradan selamlarımızı gönderiyorum. Kalplerimiz ve dualarımız onlarladır.Bakınız bizim bir şairimiz ne diyor: 'Benim sizden kendim için hiçbir şey istediğim yoktur /Şeker bile yiyemez ki kâğıt gibi yanan çocuk/ Çalıyorum kapınızı, teyze, amca bir imza verin/ Çocuklar öldürülmesin/ Şeker de yiyebilsinler.' Evet, çocuklar öldürülmesin. Büyüklerin yol açtığı savaşların faturası çocuklara kesilmesin. Büyüklerin vurdumduymazlığının bedelini minik bedenler ödemesin. Kısa bir süre önce işte Suriye'de kimyasal silahlarla öldürülen iki ikiz çocuğun babasını davet ettim. Tabii o fotoğraf karelerine düşen ikiz yavrusunu kucağında görüntüleyen dünya basını acaba bu olay karşısında ne dedi? Bunlara nasıl baktı?

MİLLETİN KARARIYLA BU İŞ BİTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan A News yayınında aHaber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı: (Referandum sonucunun AYM ve AİHM'e götürülmesi) Üzücü beyanlar. Bir genel başkan öncelikle dersini iyi çalışmalı. Nerede YSK'ya, nerede AYM'ye gidilir, nerede AİHM'e gidilir. YSK seçimlerde nihai kararı veren merciidir. Ve YSK olarak kararı verdi. Bu konu AYM'nin ve AİHM'in alanı içinde değil. Millet kararını verdi ve bu iş bitti. YSK'nın kesin neticeleri açıklayıp Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra yaptığım istişarelerle yol haritamı ona göre çizdim.

MAZLUMLAR İÇİN KAPIMIZ HEP AÇIK

Biz Türkiye olarak bu haksızlığa isyan ederek ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen, büyük bir bölümü çocuk 3 milyon sığınmacıya kucak açtık. Dünyada bunun başka bir örneği yok. 6 yıl içinde 25 milyar dolar bunun için yatırım yaptık. Peki dünyadan bir şey geldi mi? Ne yazık ki AB'den gelen 725 milyon dolar, BM Mülteciler Konseyi'nden gelen ne yazık ki 550 milyon dolar.

25 milyar dolar nerede, gelen yaklaşık 1.5 milyar dolar nerede? Gelse de gelmese de biz bunu yapacağız. Çünkü bizim değerler silsilemiz içinde biz biliyoruz ki veren el alan elden hayırlıdır. Şair şöyle diyor. 'Çocuk öldü mü güneş simsiyah görünür gözümüze.' Uluslararası kuruluşlardan ve diğer ülkelerden ciddi bir yardım almıyor olmamıza rağmen 6 yıldır bu insanlarla evimizi ve ekmeğimizi bölüştük, bölüşmeye de devam edeceğiz. İnsanın, hele çocuğun olduğu yerde biz başka bir ölçü aramayız.

"SONUÇ ZAFERDİR İŞİMİZE BAKALIM"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 16 Nisan referandum sonuçlarını değerlendirdi ve bakanlara gerekli talimatları verdi:
BU BİR ZAFERDİR : Bu bir zaferdir. Çalışmalarla oyları alıp buraya getirdik. Yüzde 51.4 sonuç başarılı bir sonuçtur.
Gördünüz anketler bir uçtan bir uca savruldu.

İYİ ANALİZ ETMELİYİZ:

Bundan sonraki aşamada alınan bu sonucun çok iyi analiz edilmesi lazım. Bunun için genel merkez hemen bir çalışma başlatsın. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde neden hayır çıktığına ilişkin ayrı bir çalışma olsun... Belediyelerden teşkilatlara kadar her aşamada, eksikler nedir; rapor hazırlansın. 15 gün içinde bunun değerlendirmesini yapalım.

BÖLGEDE DESTEĞİ ARTTIRALIM : Doğu ve Güneydoğu'dan gelen destek önemli. Bundan sonra terörle mücadeleden de taviz vermeden, buradaki vatandaşların bize olan desteğini daha da artırmak için ne yapmalıyız, buna da bakmalıyız. Bölgede, devlete ve hükümete olan güveni artırmalıyız.

ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI:

Artık bundan sonra önümüze bakmalıyız. Her şeyi bir tarafa bırakın işinize bakın. Şimdi icraat zamanı. Bütün bakanlar kendi alanları ile ilgili yoğun bir şekilde çalışmaya başlasın, yeni planlar ve projeler üretsin.

İNSAN İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ: Hizmet etmek önemli ama hizmet hiçbir zaman tek başına başarı için yeterli olmaz. İnsan ilişkileri de önemli. O nedenle tüm bakanlar insan ilişkilerine, diyaloga önem vermeli. Toplumun tüm kesimleri ile ilişkileri geliştirmeli. Tüm toplum kesimlerine hitap edecek icraat içine gireceğiz.

İDAMDA MEYDANLAR GİBİ DÜŞÜNÜYORUM : (İdamı kastederek) Meydanların ne dediğini biliyorum. Ben de meydanlar gibi düşünüyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.