MİLYONLAR TEK YÜREK

Giriş Tarihi:15.07.2017, 23:11 Güncelleme Tarihi:15.07.2017, 23:11
İstanbul’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri için milyonlarca kişi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde buluştu. Şehitler Köprüsü’ne ellerinde Türk bayrakları ile gelen vatandaşlar, köprüyü kırmızı beyaza bürüdü. Etkinlik alanında buluşan 5 milyon kişi demokrasiye bir kez daha sahip çıktı

FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri tüm Türkiye'de milyonlarca kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinliklere en büyük katılım İstanbul'da oldu. İstanbul'da etkinlikler için sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce kişi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürümeye başladı. Ellerinde Türk bayraklarıyla köprüye gelen vatandaşlar polisler tara fından x ray cihazlarından geçirilerek köprüye alındı. Köprüye akın eden binlerce vatandaş sloganlar atarak köprüye girdi. Ellerinde idam ipi sallayan bazı vatandaşlar da "İdam isteriz" şeklinde sloganlar atarak FETÖ'cülerin idamla cezalandırılmasını istedi. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan helikopter de köprünün üzerinde tur atarak Kısıklı'daki konuta geçti. Erdoğan, saat 21:00'de köprüdeki etkinliklere katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan etkinliğe Kısıklı'daki evinden yürüyerek gitti. Başbakan Binali Yıldırım'da köprüye yürüyerek geldi.

12.00'DE KAPATILDI

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinliklerinin yapılacağı Şehitler Köprüsü saat 12.00 itibariyle trafiğe kapatıldı. Yapılan hazırlıklar da havadan görüntülendi. "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinliklerinin yapılacağı yerlerin de içinde olduğu İstanbul ve Ankara'daki büyük bir bölge uçuş (VFR) yapan helikopter gibi sivil ve görevli olmayan devlet hava araçlarına kapatıldı. İstanbul ve Ankara'da etkinliklerin yapılacağı bölgelerin de içinde olduğu uçuş sahasına güvenlik için uçuş yasağı getirildi. NOTAM olarak adlandırılan havacıları bilgilendirme notunda bugün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün de içinde olduğu 20 deniz mili yarıçapındaki bir bölge üzerinde görerek uçuş (VFR) yapan helikopter gibi sivil ve görevli olmayan devlete ait hava araçlarına uçuş yasaklandı. NOTAM'da, uçuş yasağının koordinatları ve bilgi notu paylaşıldı.

KAMYON KONVOYU

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde askeri araçların kışlalardan çıkışı engelleyen ve sembol olan kamyonlar, dev Türk bayrakları ile kornalar çalarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçti. 15 Temmuz'da darbeci hainlerin kışlalardan tanklar ve araçlar ile çıkmasını önlemek için kamyonlar günlerce askeriye önlerinde nöbet tutmuştu. O geceden sonra sembol olan kamyonlar, anma programlarının yapılacağı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde geçti. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde İETT, metrobüs ve otobüslerin güzergâh ve sefer saatlerinde değişikliğe gitti. Buna göre Avcılar- Söğütlüçeşme ve Zincirlikuyu -Söğütlüçeşme metrobüs hatları Fatih Sultan Mehmet köprüsünden sağlandı. Programa, 7'den 70'e herkes her yaştan insan katıldı. İkindi ezanı sonrası alanda toplanan kimi vatandaşlar namazlarını çadırdan kurulan mescitlerde kılarken kimileri de ailesi ile birlikte asfaltta kıldı. Köprüye gelen vatandaşların ellerinde yalnızca Türk bayrağı ve şehit fotoğrafları vardı.

DÜNYADA 1. HABER OLDU

Başta İstanbul ve diğer şehirlerde milyonların sokağa döküldüğü etkinlikler, dünya medyasında ilk haber oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'e akın edenleri manşetine taşıyan BBC, 'Türkiye'deki darbe girişiminin yıldönümünde dev miting' başlığını kullandı, manşete ellerindeki Türk bayraklarını sallayan kalabalığın fotoğrafı eşlik etti.

İZMİRLİLER KONAK MEYDANI'NI DOLDURDU

İzmir'deki 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün yıl dönümünde, onbinlerce kişi Konak Meydanı'na 7'den 70'e ellerinde Türk bayraklarıyla akın etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.