• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

ERKEN GELDİKLERI HAYATA SARILDILAR

ERKEN GELDİKLERI HAYATA SARILDILAR

29.7.2017 23:22 , Güncelleme Tarihi: 29.7.2017 23:22

Kİmİ dünyaya 500, kimi 600 gram geldi. Yaşama şansları düşüktü. Anne ve babalarının onlara dokunması bile sakıncalıydı. Hepsinin ortak bir özelliği vardı: Hayata inatla tutunmaları....

Her yıl binlerce çocuğun doğumuna tanık olan Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi geçtiğimiz günlerde farklı bir etkinliğe sahne oldu. Hastanede geçtiğimiz yıl dünyaya oldukça erken gelip, yaşama tutunan bebekler kendilerini hayata bağlayan doktor ve hemşireleriyle bir araya geldi. Her biri ayrı bir mücadele hikayesi barındıran minikler henüz etraflarında ne olduğunu fark etmeseler de keyifli anlar yaşadı. Yeni Asır onların bu mutluluğuna ortak oldu. İşte o bebeklerin hikayeleri:

AİLEYE "NEFES" OLDU

Bilal ve Gülendam Aydoğdu çiftinin torunları Nefes Mira. Doğduğunda 25 haftalıktı. Çok küçüktü. Nefes alması bile zor gerçekleşiyordu. Sadece 500 gramdı ve boyu yetişkin bir insanın avucu kadardı. Ancak o mücadeleyi hiç bırakmadı. Adı gibi aileye "Nefes" oldu. Şu an 7.5 kilograma ulaşan Nefes Mira'nın dedesi Bilal Aydoğdu, "Doktorlarımız gerçekten olağanüstü insanlar" dedi

"600 GRAM BEBEK"

Gözde Erdoğan. İlk kızı dünyaya geldikten sonra ikinci kızlarına hamile kaldı. Ancak bir terslik vardı. Minik Ada, dünyaya gelmek için acele ediyordu. Sonuç olarak henüz 27 haftalık, 600 gram olarak dünyaya geldi. Şimdi 17 aylık olan ve 7.5 kilogram ağırlığa ulaşan Ada'nın annesi Gözde Erdoğan, "Ona bir şey olacak diye çok korktuk. Kaybedeceğimizi düşünmedik ama umutsuz zamanlarımız oldu" diye konuştu.

"AİLEMİZ GİBİLERDİ"

Bir diğer minik de Yasemin ve Serkan Sonuç çiftinin 25 haftalık bebekleri Abdullah Sonuç. 25 haftalıkken 720 gram olarak dünyaya geldi. Şimdi 10 aylık olan Abdullah, sağlıklı bir bebek olarak yaşama tutundu. Çiftin ilk çocukları olan Abdullah ayda bir kontrollere geliyor. Anne Yasemin Sonuç, "Hergün hastaneye gelip gittik. Bazen şunu gördük ki; doktor ve hemşirelerimiz bizden bile daha fazla anne-baba oldular" dedi.

ÇOK BEKLEDİLER

Sultan Ertürk'ün kızı Zeynep Şura. O da diğer yaşıtları gibi prematüre bebek olarak dünyaya geldi. Koskoca dünyaya minicik bir nefesti. Ailenin uzun denemeleri sonucu dünyaya gelen ilk çocuklarıydı. Zeynep de anne ve babası için mücadele ederek yaşama tutunmuştu. Anne Sultan Ertürk bu durumu, "Zeynep bizim için bir mucize" olarak tanımlıyor.

BEREKET GETİRDİ

Bir diğer bebek de Bilge Bereket'in minik oğlu Eymen Bereket... 500 gram olarak dünyaya gelen küçük Eymen şimdi 16.5 aylık ve sağlığı oldukça yerinde. Anne Bilge Bereket, "Soyadı gibi bereketli olacak. Her şeyi çok çabuk kavrayan, çok akıllı bir çocuk" dedi.

"HİÇ KORKMADIK"

25 haftalık dünyaya gelen Şengül Koç da diğer arkadaşları gibi prematüre dünyaya geldi. Sadece 600 gramdı. Normal bir bebeğin 5'te biri kilosundaydı. Ancak anne Elif Koç, "Hiç korkumuz olmadı. Kızımdan hep ümidimiz vardı. Hayırlısı olsun diye baktık hep. Biricik kızım ümidimizi boşa çıkarmadı" dedi.

ANNESİ GİBİ İNATÇI

Mülkiye Altın. 40 yaşında. Yıllar boyu süren evlat özlemi tedavilerle sona ermişti. Ancak Salim ismini verdikleri bebekleri yıllar süren hasrete dayanamamış olacak ki 27 haftalık olarak erken dünyaya geldi. Sadece 820 gramdı. Şu an 10 aylık olan Salim Altın'ın kendisi gibi inatçı olduğunu söyleyen Mülkiye Altın, "Hastanede 71 gün yattı. İlk 14 gün beslenmeyi kabul etmedi. Ardından gözlerinden ve kasık fıtığından ameliyat oldu. İnatçı ve mücadeleci bir bebek" dedi.

Sağlıkla taburcu ediliyorlar

Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Şebnem Çalkavur, "2016'da bin 485 yenidoğan hastamız yattı. 7 bin 211 de poliklinik yaptık. Bunun yanı sıra yine aynı dönemde 104 ileri derecede bin gramın altında bebeği izledik. Bunların 100'ünü sağlıklı bir şekilde taburcu ettik" dedi. Doç. Dr. Çalkavur, günümüzde doğan her 10 bebekten 1'inin erken doğum olduğunu dile getirerek, "Giderek gelişen yardımcı üreme teknikleriyle, daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olma oranlarının tüp bebek sahibi olmayı kolaylaştırmasıyla bu tür prematüre bebekler artmaktadır" diye konuştu.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

ERKEN GELDİKLERI HAYATA SARILDILAR haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN