S-400’LER KALKISA HAZIR!

Giriş Tarihi:11.09.2017, 23:14 Güncelleme Tarihi:11.09.2017, 23:14
Rusya’dan alınacak S-400 füzeleri için imzaların atıldığını ve kaporanın verildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizi savunmak için koruma tedbirlerini de güvenlik tedbirlerini de kendimiz almakla mükellefiz” dedi

Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'dan alınacak S-400 füzeleri için imzaların atıldığını ve kaporanın verildiğini söyledi. Sürecin Rusya'dan aktarılacak kredi ile ilgili devam edeceğini söyleyen Erdoğan, "Gerek Putin, gerekse şahsımın bu konuda kararlılığımız var. Türkiye Cumhuriyeti'nin savunma sanayi veya savunmasıyla ilgili bağımsızlık ilkelerini veya bağımsız kararını kimsenin tartışmaya hakkı yoktur. Ülkemizi savunmak için koruma tedbirlerini de güvenlik tedbirlerini de kendimiz almakla mükellefiz" dedi. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

14 EYLÜL'DEKİ ASTANA ZİRVESİ ÖNEMLİ: İdlib hakkında şunu söyleyebilirim. Ayın 14'ünde yapılacak Astana Zirvesi önem arz ediyor. Şu anda İdlib'te Rusya ile daha önce mutabık kaldığımız gibi süreci işletiyoruz. Rusya ile bu konuda herhangi bir ihtilaf söz konusu değil. İran ile de yaptığımız görüşmede ihtilafa konu olabilecek herhangi bir başlık gündeme gelmedi. Gelişmeler olumlu istikamette devam ediyor.

ALMANYA YANLIŞ TAVIRLARA SON VERMELİ: 3 milyonu aşkın soydaşımız Almanlarla entegrasyon içerisinde yaşıyorlar. Sorun, Almanya yönetimindeki yetkililerin yanlış tavırlarından kaynaklanıyor. Yanlış tavırlara son verilmesi lazım. Referandum döneminde neler yaptıklarını gördük. Saldırıları sürdürmeleri halinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak elbette onurumuzdan taviz veremeyiz. Almanya'nın şu anda teröre yataklık yapan bir ülke haline gelmesini normal karşılayamayız. Sadece hatalı tavırlar dolayısıyla, Alman yönetimine kırgınlığımız var. Seçimde şu kazanmış, bu kazanmış bizi pek ilgilendirmiyor. Bu Almanya'nın kendi iç meselesi.

KAZAKİSTAN 'DA FETÖ'DEN DEVRALINAN OKULLARA ÖĞRETMEN ATAYACAĞIZ: FETÖ ile mücadelede, okulların kamulaştırıldığını söylediler. Zira okullar kamulaştırılıyor ama öğretmenler halen onların takımından. 'Bizim devletimiz tarafından kurulmuş olan Maarif Vakfı var, öğretmen ihtiyacınızı oradan karşılayın' dedik. Bu önerimiz, kendilerini biraz rahatlattı. Böylece FETÖ ile mücadelede somut bir adım daha atılmış oldu. Ortak bir Türk Dünyası Üniversitesi kuralım teklifini getirdik. Buna Azerbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye, Tacikistan hep birlikte dahil olabiliriz. Bir Türk firmasının yaptığı Hazret Sultan Camii'ni bu vesileyle ziyaret ettik. Kapasitesi 10.000, buranın da en büyük camisi konumunda.

"ARAKAN'DA ÇADIR KURACAĞIZ"

Arakan'da tam bir insanlık dramı yaşanıyor. O insanlar günlerdir aç susuz, yollarda perişan durumdalar, çoğu Bangladeş'e kadar bile ulaşamadılar. Yolda vefat edenlerin sayısı yüksek. Tabii Bangladeş'in de sıkıntıları var. Ama bu noktada yalnız bırakmayız. Umudumuz, onların bir an önce yer tahsisini yapmaları. Süratle orada çadırları tesis edebiliriz. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da bununla ilgili bir oturum talebimiz var, o da kabul gördü."

BİLDİRGE OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

"Girişimimiz sayesinde zirve marjında bir Arakan toplantısı planlandı. 19 maddelik bildirge oybirliğiyle kabul edildi. Bu konuyu, görüştüğüm bütün hükümet ve devlet başkanlarına anlattım. Konuyu BM Genel Kurulu'nda da özellikle gündeme getireceğim. Sayın Trump ile yaptığım telefon konuşmasında, bu konuyu ona da söyledim. 'Myanmar'da Arakanlıların yaşadığı dram ile ilgili ABD'nin hassasiyetini önemsiyoruz' dedim. Akabinde ABD Dışişleri Bakanı bu konuyla ilgili olumlu bir açıklama yaptı. Bu da konuyla ilgilenmeye başladıklarını gösteriyor."

OKAN MÜDERRİSOĞLU

kalan karakter 1000

oguz türk oguz türk

bazi beyinsiz vatan haini seviyesizler bu füzelerin alinmasinada karsi geliyor,cünkü bunlarin derdi türk milleti türkiye degil,bunlarin tek derdi pkk,hdp,dhkp-c ve emperyalist güclerle birlikte türkiyeyi parcalayip teröristlere ve emperyalist güclere peskes cekmek,boyunlari altlarinda kalir insallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 12.09.2017 19:38
AP AP

Kapora?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 12.09.2017 09:19
noir noir

Rusya nın Abd baskısı ile Türkiye nin alımdan vazgeçmemesi için talep ettiği ücret.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 12.09.2017 14:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.