• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Doktor baba, kızı için TUS’u kazandı

Doktor baba, kızı için TUS’u kazandı

2.10.2017 23:09 , Güncelleme Tarihi: 2.10.2017 23:10

Doktor Güven Kılınç, gençlik yıllarında başarılı olamadığı Tıpta Uzmanlık Sınavı’na, Tıp öğrencisi kızı Merve’ye destek için 50 yaşındayken bir kez daha girdi. Önce baba, 1 yıl sonda da kzıı sınavı kazandı. Onlar şimdi aynı hastanede çalışıp, şifa dağıtıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra aynı fakültede okuyan kızına destek olmak amacıyla 50 yaşında Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) giren ve başarılı olan Güven Kılınç, "rol model" olduğu kızıyla aynı hastanede hastalara hizmet veriyor.

Birlikte ders çalıştılar

İzmir'de farklı sağlık kuruluşlarında pratisyen hekim olarak görev yapan 2 çocuk babası 52 yaşındaki Kılınç, yıllar önce TUS'a girmesine rağmen başarılı olamadı. Emekli olma kararı alan Kılınç, DEÜ Tıp Fakültesi beşinci sınıfta okuyan kızı Merve Kılınç'ı motive etmek için iki yıl önce TUS'a girme kararı aldı. Kızının iyi bir hekim olması için tıp fakültesinde okuduğu süre boyunca onunla beraber ders çalışan doktor baba, TUS'u kazanıp başarılı olunca İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne asistan doktor olarak görevlendirildi.
Babasının asistanlık sınavını kazanmasına en çok 26 yaşındaki doktor kızı sevindi. Merve Kılınç da, babasından bir dönem sonra girdiği TUS sınavında aynı hastanenin dahiliye kliniğini kazanıp, asistan doktor olarak babasıyla beraber aynı hastanede şifa dağıtmaya başladı. Baba-kız, tüm günlerini hastane koridorlarında beraber geçirirken, acil serviste yaşam ile ölüm arasında gidip gelen hastalara çoğu zaman beraber müdahale edip onları yeniden hayata bağlıyor.

'Hastalar çok şaşırıyor'

Kılınç, "Kızımı motive etmek için sınava girdim. Kızımla aynı hastanede çalışmak çok güzel. 2 yıla yakın bir süredir ihtisas yapıyoruz. Büyük bir onur. İlk zamanlarda kızımla hasta bakarken çok heyecanlanıyordum. Sonra baktım ki kızım kendisini geliştirmiş. İnsan gurur duyuyor. Hastanede en büyük yardımcım kızım. Asistan arkadaşların çoğu çocuğum yaşında. Bu durum biraz benim genç kalmamı sağlıyor. 'Güven abi' diyen de oluyor 'Güven amca' diyen de var. Kızımın arkadaşlarıyla aynı hastanede ihtisas yapıyoruz. Hastalarımız bizim baba kız olduğumuzu kızım 'baba' deyince fark ediyorlar. Hasta sorunca ben de gerçekten kızım diyorum. Herkes şaşırıyor" diye konuştu.

'Kazanamayacağını sanıyordum'

Merve Kılınç, annesi ve babasının üniversite sınavına hazırlandığı yıllarda zorluklarından dolayı doktor olmasını istemediklerini ama kendisinin küçük yaşlarda hep babasını rol model aldığını söyledi. Babasının kendisine örnek olmak için sınavlara girdiğini ilk günden bu yana hissettiğini dile getiren Kılınç, "TUS'a çalışmaya başlayınca babam da kendisi de girmek istediğini söyledi. Bu yaştan sonra yapamaz diye düşünüyordum. 'Ben zorlanıyorum nasıl çalışacak' diyordum. Ben dershaneye gittim, babam gitmedi. Bana sorular soruyordu ben bilemiyordum babam biliyordu. Bu durum beni hırslandırdı. Babam sınavı kazanınca herkes ona hayran kaldı" dedi.

Doktor baba, kızı için TUS’u kazandı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN