Ergün çözdü Kocaoğlu çöktü!

Türkiye'nin üçüncü büyük ili İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin 25 yıldır çözemediği çöp depolama alanı sorununu, 2014 yılında büyükşehir olan Manisa Büyükşehir Belediyesi 18 ayda çözdü. Üç aydır deneme safhasında olan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile Manisa'nın 40 yıllık çöp sorunu ortadan kalktı.

KENTİN KANAYAN YARASI

İzmir'in kanayan yarası haline gelen çöp depolama alanı sıkıntısı 25 yıldır sürüyor. Çiğli'deki Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı'ndan Evka 5, İzkent ve Egekent'e kadar ulaşan pis koku ve patlamaya hazır bomba haline gelen çöplük, İzmir'in kaderi oldu. Halktan gelen tepkiler üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, katı atık sorununu çözmek için 2006 yılında çalışmalara başladı fakat 11 yıldır tesis için yer temin edilemedi. İzmir Büyükşehir, önce Bornova Gökdere Köyü, ardından da Torbalı Taşkesik mevkiinde karar kıldı. Fakat halktan gelen tepkiler nedeniyle her iki yerden de vazgeçmek zorunda kaldı. Daha sonra kentin kuzeyinde Yamanlar köyü yakınlarındaki mera alanı, güneyinde ise Menderes Palamutarası köyü yakınlarındaki alan belirlendi. Orman Genel Müdürlüğü'ne ait alanla ilgili tahsis işlemi gerçekleşmedi.

40 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ

İzmir, tesis için yer arayışını sürdürürken 3 yıl önce büyükşehir olan Manisa'da, Mart 2016'da temeli atılan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi, 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

BÜYÜK AÇILIŞ YARIN

Ege'nin en büyüğü olacak olan tesiste, 6 ilçenin çöpleri işlenecek. Kentin 40 yıllık çöp sorununu ortadan kaldıran tesis, 110 milyon liralık yatırımla hayata geçirildi. Haziran ayında tamamlanan ve üç aydır deneme safhasında olan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi, yarın saat 16.00'da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla açılacak. Açılış töreni öncesinde, Türk Halk Müziği'nin sevilen sanatçısı Mustafa Yıldızdoğan saat 14.00'da sahne alacak ve sevilen şarkılarını Manisalılar için seslendirecek. Manisa Büyükşehir Belediyesi, konsere ve açılışa gidecek vatandaşlar için ücretsiz servis hizmeti verecek.

ALİ FİLİZKAN / CÜNEYT HASÇELİK