• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Peynir ve tereyağı fiyatta eti yakaladı

Peynir ve tereyağı fiyatta eti yakaladı

2.10.2017 23:12 , Güncelleme Tarihi: 2.10.2017 23:12

Son günlerde peynir ve tereyağı fiyatlarındaki yüksek artışın süt arzındaki sıkıntıdan meydana geldiği belirtildi. Uzmanlar bunun 3 nedenden kaynaklandığını kaydederek, bunlardan birincisinin Et ve Süt Kurumu'nun yüksek fiyattan süt alması ve sanayicinin işleyecek süt bulmakta sıkıntı çekmesi olduğunu açıkladı. Yazın bitirilmesi beklenen süt tozu destekleme alımlarının devam etmesi ve mera alanlarının azalması, ayrıca yonca, saman, mısır gibi yem olabilecek ürünlerin ekiminin kısıtlanması da nedenler arasında gösterildi.

TAVSİYE KARARI ALINDI

Bazı kaynaklar ise 2008'de et fiyatlarının artması sonucu yaklaşık 1 milyon ineğin kesime gitmesinin, az oranda bu yıl da yaşandığı ve bunun da süt ürünlerindeki fiyat artışında etkisi olabileceğini belirtti. Süt ürünlerinin fiyatlarının artışındaki önemli etkenlerin başında çiğ süt fiyatlarındaki artışın geldiğini belirten yetkililer, son yapılan 9 kuruşluk zammın market ücretlerine yansıdığını söyledi. Ulusal Süt Konseyi Başkanı ve Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı, "Bunun en büyük nedeni çiğ süt fiyatlarındaki artış. Yılda bir ya da 6 ayda bir Ulusal Süt Konseyi olarak çiğ süt fiyatları için toplanıp, bir tavsiye kararı alıyoruz. En son toplantıda yüzde 7.5'lik bir zam yapılması için tavsiye kararı aldık. Bundan sonra çiğ süt fiyatı 1.21 liradan 1.3 liraya çıkmış oldu. Bu da süt ve süt ürünleri üreticilerinin maliyetlerini artırdı. Süt ürünlerinin en önemli hammaddesinde yaşanan maliyet artışı da market fiyatlarına yansıdı" dedi.

MERALARIN AZALMASI

Konuyla ilgili görüştüğümüz Ödemiş Peynir Birliği Başkanı Fatih Uğuralp ise meraların azaldığını, bu nedenle saman ve yonca ekimi yapılamadığını belirterek, "Yem fiyatları arttı, ayrıca bakanlığımızın süt tozu yapmak amacıyla kışın uyguladığı destekleme alımının yazın bitirilmesi gerekiyordu, bitirilmedi. Bu nedenle kolay para olduğu için üretici sütünü süt tozu yaptırıp sattı. Bugün peynir fiyatları 30 lira ile 45 lira arasında, tereyağı ise 45 liradan satılıyor" açıklamasında bulundu.

HAYVAN KESİMİ ARTTI

Tarım Uzmanı Ali Ekber Yıldırım ise Et ve Süt Kurumu'nun 1.30 liralık fiyatının üretici için iyi olduğunu ve bu nedenle sütün buraya verildiğini, sanayicinin ise işleyecek süt bulmakta zorlandığı için fiyatlara yansımasının olabileceğini belirtti. Avrupa Birliği ülkelerinde de fiyatların arttığını kaydeden Yıldırım, "Aslında Türkiye'de süt fazlası olduğu söyleniyor. Artışın kesin bir nedenini bulmak güç. Ancak Et ve Süt Kurumu'nun sütü alması, sanayicini elini zayıflattı. Sanayiciler Et ve Süt Kurumu'nun aradan çekilmesin istiyor" diye konuştu.
Bazı kaynaklar ise 2008'de yaşanan et fiyatları artışlarının sonucu yaklaşık 1 milyon ineğin kesime gitmesinin, belli oranda bu yıl da yaşandığını ve bunun da süt ürünleri fiyat artışlarını etkilediğini iddia etti.

KADİR KEMALOĞLU

Peynir ve tereyağı fiyatta eti yakaladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN