• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Barzani’ye uyarı

Barzani’ye uyarı

04.10.2017, 17:41 Güncelleme Tarihi: 05.10.2017, 09:27

Resmi ziyaret için gittiği İran’da Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin Kuzey Irak’taki referandumla ilgili kararlılığını ortaya koydu. Erdoğan, “IKBY’nin referandumu gayrimeşrudur. Mossad ile verilen karar meşru olamaz. Bu konuda Türkiye ve İran’ın atacağı ortak adımlar bellidir” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik ziyarette bulunduğu İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından Sadabat Sarayı'nda karşılandı.
İki lider görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu Ortak basın toplantısında dördüncü stratejik konsey toplantısını verimli bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyleyen Erdoğan, özetle şöyle dedi:

HEDEF 30 MİLYAR DOLAR: Aramızdaki siyasi, ticari, askeri, ekonomik, kültürel konuları kapsayan verimli görüşmeler yaptık.
Bakanlarımız ikili görüşmelerini gerçekleştirdiler.
Tabi Türkiye-İran arasındaki son dönemlerde üst düzey ziyaretlerin artışı ilişkilerimizi olumlu düzeye taşıyacaktır.
Yıllar önce belirlediğimiz 30 milyar hedefi belirlemiştik ancak son dönemde bu ticaret hacmi hedefi 10 milyar dolarda kaldı. Dördüncü yüksek düzeyli strateji konseyi de 30 milyar dolarlık bu hedef gündemimizin ana belirleyicisi oldu.

YERLİ PARA SÜRECİ BAŞLIYOR: Enerjiden turizme, karayolu taşımacılığına, savunma sanayine varana kadar her türlü konuda arkadaşlarımızı teşvik ettik. Merkez Bankalarımızın riyasetinde, finans sektörlerine bir hareketlilik getirme kararı aldık. Yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararı verdik. Merkez bankalarımız önümüzdeki hafta anlaşma imzalayacaklar.

ENERJİDE İŞBİRLİĞİ

Bankalarımız İran ve Türkiye'de karşılıklı şube açacaklar.
Enerji sektöründe işbirliğimizi yoğunlaştırma kararlılığımızı ortaya koyduk.
Onun için enerji bakanlarımızın işbirliği önem arz ediyor.
Kültür-turizm bakanlarımızın aralarındaki işbirliği büyük önem arz ediyor. Bu konudaki tecrübemizi İran'la özellikle paylaşmak istiyoruz. İran'a inanıyorumki ülkemizden binlerce insan ziyarete gelecektir.
Şu anda Türkiye'den İran'a olan THY seferleri zaten bunun bir işaretidir.
Turizm sektöründeki yatırımcılarımızı İran'da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz.

IRAK SORUNU İLK MADDE: Bölgesel sorunlar gündemimizde. Özellikle, üçlü mekanizmalar şeklinde Irak sorunu önümüzde ilk madde haline gelmiş vaziyette.
IKBY'nin gayrimeşru referandumunu tanımadığımızı belirtmiştik. 350 km sınırla kuzey'e Türkiye, doğuda İran, güneyde merkezi yönetim, batıda Suriye.
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi neyin referandumunu yapıyor? Kuzey Irak'ı İsrail'den başka tanıyan ülke yok.
MOSSAD ile masaya oturularak verilen karar gayrimeşrudur.
Irak'taki muhatabımız merkezi yönetimdir. Kuzey Irak'a ağırlaştırılarak atılacak adımlar var.

'BU YANLIŞ TELAFİ EDİLMELİ

Son günlerde iki ülkenin ilişkilerinin daha da geliştiğini söyleyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, şu ifadeleri kullandı:

ÜÇ GÜMRÜK KAPISI 24 SAAT ÇALIŞACAK: Bugün iki ülkenin ekonomik işbirliği için önemli kararlar aldık. İki ülke arasındaki bankacılık ilişkilerinin geliştirilmesi ve ticaretin ülkelerin milli para birimleriyle yapılması alınan en önemli kararlardandı.
Bankacılık konusunda alınan kararlar önümüzdeki haftanın sonuna kadar nihai sonuca varacaktır. Üç gümrük kapısı 24 saat çalışacak.

TÜRK YATIRIMCILARA KOLAYLIK: İki ülke arasında yatırımcılığı kolaylaştırmak adına, İran tarafı Türk yatırımcılara gerekli kolaylığı sağlayacak. Türk tarafı İran'da daha fazla doğalgaz almak istediğini bildirdi. Yıllık 30 milyar dolar ticaret hacmi hedefleniyor. Ortak turizm ajansları oluşturulacak.

AYRIMCILIĞI KABUL ETMİYORUZ: Temel amacımız bölgede barış ve istikrarı hakim kılmak. Mezhep ayrımcılığı bölgedeki yabancıların planı. İki ülke de ayrımcılığı kabul etmiyor. Kuzey Irak yanlışını telafi etmelidir. Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız.

Barzani’ye uyarı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN