MTV düzenlemesi yolda

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gündeminde olan Motorlu Taşıtlar Vergisi zammına ilişkin konuştu. Yüzde 40’lık zam ile ilgili kısa süre içerisinde bir düzenleme olacağına inandığını söyleyen Şimşek, “Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz” dedi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Şimşek Yeni Orta Vadeli Programın (OVP) amacının yüksek büyüme ile yüksek istihdam adil gelir dağılımı yani Türkiye'nin refahını artırmanın temel amaç olduğunu belirterek, "Kalkınma bakanlığımızın OVP metninin hazırlanmasında büyük payı var. Özellikle önümüzdeki 1 yıl içerisinde hangi reformları yapabiliriz önceliklerimizi hedefe aldık. Oldukça somut ve ben gerçekçi olduğuna inanıyorum. Aslında bir vizyon var. Türkiye nerelere ağırlık vermeli bunlar da var" dedi. Kamu gelirlerine yönelik olarak esaslı birkaç reform inisiyatifi alınacağını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Gelir vergisi reformu tekrar gözden geçirildi, revize edildi. Önümüzdeki yılın ilk yarısında bu hayata geçer. Gelirleri kalıcı olarak yukarı çekeceğiz. Reel olarak cari harcamalar düşecek" diye konuştu.

KISA SÜREDE AÇIKLANACAK

Şimşek, MTV zammında yapılacak düzenleme ile ilgili "İnanıyorum ki kısa süre içerisinde nasıl bir düzenleme olacak bu açıklanacak. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığına aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var ya daha çok borçlanacağız biz bir tercih yaptık kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik" ifadelerini kullandı.

BES 2013'TE ŞAHA KALKTI

Bireysel emeklilikte (BES) rakamların kötü olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Gönüllü BES'te 6 milyonun üzerinde katılım var. Otomatik katılım 3 milyonun üzerine çıktı. Sistem 2013'te şaha kalktı" diye konuştu.