İzmir'de bir korsan kilise daha

Giriş Tarihi:10.10.2017, 20:58 Güncelleme Tarihi:10.10.2017, 22:57
Çiğli’nin ardından bu kez Karataş’ta korsan kilise ortaya çıktı. İsa Mesih Derneği, apartman dairesini kiliseye dönüştürüp, binanın duvarlarına tabela astı. Çevre sakinleri, “Burada Hristiyanlık propagandası yapılıyor. Bizleri bile davet ediyorlar” dedi

FATİH ŞENDİL

Çiğli Güzeltepe'de iki katlı bir binayı korsan kiliseye dönüştüren İsa Mesih Derneği'nin yeni bir marifeti daha ortaya çıktı. YENİ ASIR'ın manşetine taşıdığı Çiğli'deki korsan kilise skandalı büyük yankı uyandırırken, derneğin Karataş'taki merkezinin bulunduğu apartman dairesini de "Karataş Kilisesi" ismiyle kiliseye dönüştürdüğü belirlendi.
Çevre sakinleri özellikle çocuk ve gençlere Hristiyanlık propagandası yapıldığı ileri sürülen Karataş'taki korsan kiliseyle ilgili başta Konak Belediyesi olmak üzere ilgili kuruluşların harekete geçmesini istedi. YENİ ASIR'ın görüştüğü İzmir'deki bir Protestan kilisesinin sorumlusu ise, "Çiğli'deki binada olduğu gibi burası da ibadethane olarak kullanılabilir. Ancak kilise tabelası asılamaz. Bir yere kilise denilebilmesi için bazı yasal zorunlulukların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu binanın fiziki şartları da buna müsaade etmiyor" diye konuştu.

VATANDAŞ İHBAR ETTİ

Öte yandan Çiğli Belediyesi tarafından mühürlenen Smyrna Kilisesi'yle ilgili olarak İsevi Topluluklar Derneği, gerekli izinleri aldı ve binayı derneğin Çiğli temsilciliği adı altında tekrar faaliyete açtı.
YENİ ASIR'ın 2 Eylül'de manşetinden verdiği Çiğli'de Smyrna isimli bir korsan kilise açıldığı haberlerini okuyan bir vatandaş, telefonla ihbarda bulundu. Vatandaş, mühürlenen kiliseyi açan derneğin merkezinin bulunduğu Karataş'ta da bir apartman dairesini bu şekilde kiliseye çevirdiğini söyledi. YENİ ASIR ihbar üzerine Karataş'taki sözkonusu adrese gitti. 7 katlı bir apartmanın zemin katındaki İsa Mesih Derneği'nin merkezinin kapısına da yoldan geçen herkesin görebileceği şekilde "Karataş Kilisesi" tabelası asıldığı görüldü.

MİSYONERLİK FAALİYETİ

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ile Mithatpaşa Caddesi'nden çift girişi bulunan korsan kilisenin uzun zamandan beri açık olduğu kaydedildi. Çiğli'deki korsan kilisede olduğu gibi, genellikle başka semtlerden gelenlerin, burada haftada iki veya üç kez ayin yaptıkları belirtildi. Korsan kilisede misyonerlik faaliyetleri yürütüldüğünü belirten çevre sakinleri, "Zaman zaman bizleri de kiliseye davet ediyorlar" dedi. Çevre sakinleri, "Her isteyen istediği yerde böyle bir yer açıp misyonerlik faaliyeti yürütebilir mi? Başta Konak Belediyesi olmak üzere ilgili kurumların harekete geçmesini istiyoruz" diye konuştu.

İBADETHANE OLABİLİR

YENİ ASIR'ın görüştüğü kentteki bir proteston kilisesinin sorumlusu, Çiğli'den sonra Karataş'taki bu kilisenin de korsan olduğunun açık olduğunu dile getirerek, "Burası da Çiğli'de olduğu gibi ibadethane olabilir. Ancak, kilise olamaz. Burasının kilise olması için bazı zorunluluklar var. Buradaki fiziki şartlar uygun değil. Büyükşehir Belediyesi'nin imar yönetmeliğinde bir kilise kurulabilmesi için en az 2 bin 500 metrekarelik parsel şart. Burası dernek temsilciliği olabilir ama kapısına kilise tabelası asılamaz" dedi.

TABELAYI DEĞİŞTİRDİLER

YENİ ASIR'ın haberinin ardından Çiğli Belediyesi tarafından mühürlenen Çiğli Smyrna Kilisesi'yle ilgili gerekli izin ve belgeler tamamlandı. Bina "İsevi Topluluklar Derneği Çiğli Temsilciliği" adı altında faaliyete açıldı.

kalan karakter 1000

Niksar1925 Niksar1925

Farkli inanc gruplarinin inanclarini tanitmalarindan neden korkuluyor? Burasi laik bir ulke. Hristiyanlarin kendi dinlerini tanitmasi ve dinlerine davet etmesi neden kotu bir seymis gibi yansitiliyor? Sanki Muslumanlar aynisini yapmiyor mu? Camilere, kurslara vs. davet etmiyor mu hic? Burada zabitanin bakmasi gereken ruhsatsiz ibadethane durumu var. Peki acaba kac tane ruhsatsiz mescit var Izmir'de? Bunun arastirmasi yapilmis mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır4
cevapla 12.10.2017 13:17
mustafa yildiz mustafa yildiz

Ne mutlu Rab Isa Mesihi tanitanlara rabbim onlara sen guc ver

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.10.2017 23:22
Şehabettin Şehabettin

Son zamanlarda dikkatimizi çekmektedir. Metro çıkışlarında, Halkapınar Metrosu istasyonunda ve İzmir Spora yakın, kaldırım üzerinde, misyonerlikle ilgili, halka ücretsiz kitap tanıtımı ve dağıtımı yapıldığını görüyoruz. Bunu yapanlarda, isevi topluluklar derneği çalışanları olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır7
cevapla 11.10.2017 13:36
Murat Murat

savcılık hemen harekete geçip gereğini yapmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır10
cevapla 11.10.2017 10:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.