• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

İzmir'de bir korsan kilise daha

İzmirde bir korsan kilise daha

10.10.2017, 20:58 Güncelleme Tarihi: 10.10.2017, 22:57

Çiğli’nin ardından bu kez Karataş’ta korsan kilise ortaya çıktı. İsa Mesih Derneği, apartman dairesini kiliseye dönüştürüp, binanın duvarlarına tabela astı. Çevre sakinleri, “Burada Hristiyanlık propagandası yapılıyor. Bizleri bile davet ediyorlar” dedi

FATİH ŞENDİL

Çiğli Güzeltepe'de iki katlı bir binayı korsan kiliseye dönüştüren İsa Mesih Derneği'nin yeni bir marifeti daha ortaya çıktı. YENİ ASIR'ın manşetine taşıdığı Çiğli'deki korsan kilise skandalı büyük yankı uyandırırken, derneğin Karataş'taki merkezinin bulunduğu apartman dairesini de "Karataş Kilisesi" ismiyle kiliseye dönüştürdüğü belirlendi.
Çevre sakinleri özellikle çocuk ve gençlere Hristiyanlık propagandası yapıldığı ileri sürülen Karataş'taki korsan kiliseyle ilgili başta Konak Belediyesi olmak üzere ilgili kuruluşların harekete geçmesini istedi. YENİ ASIR'ın görüştüğü İzmir'deki bir Protestan kilisesinin sorumlusu ise, "Çiğli'deki binada olduğu gibi burası da ibadethane olarak kullanılabilir. Ancak kilise tabelası asılamaz. Bir yere kilise denilebilmesi için bazı yasal zorunlulukların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu binanın fiziki şartları da buna müsaade etmiyor" diye konuştu.

VATANDAŞ İHBAR ETTİ

Öte yandan Çiğli Belediyesi tarafından mühürlenen Smyrna Kilisesi'yle ilgili olarak İsevi Topluluklar Derneği, gerekli izinleri aldı ve binayı derneğin Çiğli temsilciliği adı altında tekrar faaliyete açtı.
YENİ ASIR'ın 2 Eylül'de manşetinden verdiği Çiğli'de Smyrna isimli bir korsan kilise açıldığı haberlerini okuyan bir vatandaş, telefonla ihbarda bulundu. Vatandaş, mühürlenen kiliseyi açan derneğin merkezinin bulunduğu Karataş'ta da bir apartman dairesini bu şekilde kiliseye çevirdiğini söyledi. YENİ ASIR ihbar üzerine Karataş'taki sözkonusu adrese gitti. 7 katlı bir apartmanın zemin katındaki İsa Mesih Derneği'nin merkezinin kapısına da yoldan geçen herkesin görebileceği şekilde "Karataş Kilisesi" tabelası asıldığı görüldü.

MİSYONERLİK FAALİYETİ

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ile Mithatpaşa Caddesi'nden çift girişi bulunan korsan kilisenin uzun zamandan beri açık olduğu kaydedildi. Çiğli'deki korsan kilisede olduğu gibi, genellikle başka semtlerden gelenlerin, burada haftada iki veya üç kez ayin yaptıkları belirtildi. Korsan kilisede misyonerlik faaliyetleri yürütüldüğünü belirten çevre sakinleri, "Zaman zaman bizleri de kiliseye davet ediyorlar" dedi. Çevre sakinleri, "Her isteyen istediği yerde böyle bir yer açıp misyonerlik faaliyeti yürütebilir mi? Başta Konak Belediyesi olmak üzere ilgili kurumların harekete geçmesini istiyoruz" diye konuştu.

İBADETHANE OLABİLİR

YENİ ASIR'ın görüştüğü kentteki bir proteston kilisesinin sorumlusu, Çiğli'den sonra Karataş'taki bu kilisenin de korsan olduğunun açık olduğunu dile getirerek, "Burası da Çiğli'de olduğu gibi ibadethane olabilir. Ancak, kilise olamaz. Burasının kilise olması için bazı zorunluluklar var. Buradaki fiziki şartlar uygun değil. Büyükşehir Belediyesi'nin imar yönetmeliğinde bir kilise kurulabilmesi için en az 2 bin 500 metrekarelik parsel şart. Burası dernek temsilciliği olabilir ama kapısına kilise tabelası asılamaz" dedi.

TABELAYI DEĞİŞTİRDİLER

YENİ ASIR'ın haberinin ardından Çiğli Belediyesi tarafından mühürlenen Çiğli Smyrna Kilisesi'yle ilgili gerekli izin ve belgeler tamamlandı. Bina "İsevi Topluluklar Derneği Çiğli Temsilciliği" adı altında faaliyete açıldı.

İzmir'de bir korsan kilise daha haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN