• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Türkiye’nin Hollywood’u İzmir olacak

Türkiye’nin Hollywood’u İzmir olacak

05.11.2017, 20:29 Güncelleme Tarihi: 05.11.2017, 23:22

Prof. Dr. Çelik, İzmir’e kuracakları animasyon ve dizi film platoları ile dünyadaki animasyon film sektörü pastasından pay alacaklarını söyledi

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vekaleten atadığı rektör vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ilk röportajını Yeni Asır'a verdi.
Prof. Dr. Çelik üniversitede hayata geçirdiği ve geçireceği uygulamalardan, FETÖ'yle mücadeleye kadar pek çok soruyu yanıtladı. Üniversitede kendi tabiriyle "Fildişi kulelerde oturan bir rektör olmayacağım" diyen Çelik, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin itibarını daha da yükselteceğini söyledi.
Aklında çok sayıda projeyle işe koyulan Prof. Dr. Çelik'in en önemli projelerinden biri ise DEÜ'ye kurmayı planlandığı animasyon bölümü ile dizi-film platoları oldu. Prof. Dr. Çelik bu projeyle birlikte dünyadaki animasyon film sektörü pastasından pay almayı ve bunun yanı sıra DEÜ'de kurmayı hedefledikleri dizi-film platolarıyla birlikte İzmir'i Türkiye'nin Hollywood'u yapmayı planladıklarını kaydetti.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, son İzmir ziyaretinde üniversitelerde yapılması gereken bilimsel çalışmalara dikkat çekti. Aslında Özlü, üniversitelerin de istihdam yuvası haline gelmesi konusunda işarette bulundu. Bununla ilgili olarak DEÜ'de bir çalışmanız olacak mı?

- Aslında devlet büyüklerimizin dile getirdikleri cümleler 'Bunu yapın' anlamı taşıyor. Biz de istihdam seferberliği projesini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bunu da DEPARK'la birlikte geliştirmeye çalışıyoruz. Aslında Türkiye'de birçok ürünün yedek parçası çok rahat bir şekilde üretilebilir. Ancak birçok parçayı dışarıdan alıyoruz.
Hem de yüksek fiyatlarla. Biz de bunun önüne geçebilmek için firmaların ve üniversitenin devreye girdiği lokal istihdam projesi yapacağız.
Bu projeye göre TEKNOPARK'taki firmaların da desteği alınarak otomotivden, kimyasal sanayiye kadar pek çok alanda üretim gerçekleştirecek bir üs kuracağız. Bu üste hem kendi yetiştirdiğimiz değerler hem de dışarıdan katılacak nitelikle personellerle üretim sağlayacağız.

ANİMASYON BÖLÜMÜ GELİYOR

Rektör adaylığı döneminizde projelerinize baktığımız zaman "Animasyon bölümü" gibi bir düşünceniz göze çarpıyor. Bu projeyi bize biraz anlatabilir misiniz?

- Güzel Sanatlar Fakültesi altında kurmayı hedefliyoruz. Şu anda baktığımız zaman 2 ve 3 boyutlu çizgi film ya da animasyonların çoğunun yurtdışından geldiğini görüyoruz.
Oyunları da benzer şekilde. Burada özel karakter koşuluyla çalışmalara başlayacağız. Animasyon dünya genelinde büyük bir sektör. Krizlerden etkilenmeyen, sürekli büyüyen bir sektör. Bu hamle ile Türkiye'nin pazardaki payını artıracağız. Tüm bunların dışında yine İnciraltı bölgesindeki yerleşkemizde sinema platoları oluşturacağız. Amacımız İzmir'i Türkiye'nin Hollywood'u yapmak.

HEDEF MARKA ÜNİVERSİTE

Anlattıklarınız oldukça heyecanlandırıcı projeler. Peki bunların dışında açmayı planladığınız farklı bölümler olacak mı?

- Evet var. Halihazırda yüksek lisans öğrencilerinin öğrenim gördüğü strateji bölümünü lisans öğrencilerine de açacağız. Hem üniversite hem ülkemiz için gelecek hakkında yeni düşünce, fikir ve politika oluşturmayı planlıyoruz. Bunun ABD'de örnekleri var. Buraya da uygulamak istiyoruz. Liderler yetiştirecek, geleceği dizayn edecek bireyler yetiştireceğiz.
Aziz Sancar gibi marka ve bilim insanları ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Bunu yaptığımız zaman güçlü ve mutlu üniversite olup Türkiye'ye katkılar yapmayı planlıyoruz.

HGS KALKTI

Bir önceki rektör döneminde üniversiteye girişlerde otomobili olan öğrencilere dönem başına 150 lira ücret karşılığında Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulamaya konulmuştu. Bu uygulama öğrenci ve akademisyenlerin tepkisini çekmişti. HGS ile ilgili bir tasarrufunuz olacak mı?

- HGS gerçekten sıkıntılı bir sistemdi. Bu nedenle HGS'yi kaldırdık. Öğrenciler dönem başına 150 lira ödeme yapmak zorunda kalıyordu.
Bu rakam öğrencilerimiz için büyük bir külfetti. Bunun gibi hem öğrencilerimizi hem de akademisyenlerimizi rahatlatan çalışmaları üniversite geneline yayacağız.

RÖPORTAJ: TANSU EDİP GÖKBUDAK

Türkiye’nin Hollywood’u İzmir olacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN