• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Urla’da zeytin katliamı

Urla’da zeytin katliamı

21.11.2017, 19:39 Güncelleme Tarihi: 21.11.2017, 23:45

İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda birkaç ağacın sökülmesini bahane edenler, İzmir Büyükşehir’in Urla’nın Özbek mahallesindeki 110 zeytin ağacını katletmesine sessiz kaldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Urla'nın Özbek mahallesinde zeytin katliamı yaptı. Büyükşehir, Çeşme yarımadasının asfalt işlerinin merkezi olarak gördüğü Özbek mahallesindeki 200 yıllık zeytin ağaçlarının bulunduğu zeytinliği gözüne kestirdi.
Bütünşehir Yasası'yla birlikte üzerine aldığı 103 dönümlük araziye giren Büyükşehir'in iş makineleri, bir gecede 110 adet zeytin ağacını köklerinden sökerek Urla'nın Bademler Mahallesi'ne taşıdı. Özbek mahallesi sakinleri, kendi emekleriyle yetiştirdikleri dede yadigarı zeytin ağaçlarının bir günde kendilerinden habersiz bir şekilde taşınmasına tepki gösterdi.

HANİ KÖYLÜNÜN MALI

Bütünşehir Yasası öncesinde köy statüsünde olan Özbek mahallesi sakinleri Aziz Kocaoğlu'nun 2014 yılında, "Köylünün malı köylüde kalacak" sözünde durmadığını söyleyerek, "Köylünün malı hani köylüde kalacaktı. Bu ağaçlar bizim dedelerimizden kalan dede yadigarı ağaçlardı. Hangi hakla bu ağaçları söküyorlar. Önce 103 dönümlük arazimize el koydular, sonra da ağaçlarımıza. Biz buraya şantiye yaptırmayacağız" diye konuştu.

HEPİMİZİN EMEĞİ

Bir başka mahalle sakini 80 yaşındaki Erdoğan Kutluay ise zeytinliği Besim Uysal isimli kişiden 1960'lı yıllardan köy dernek olarak satın aldıklarını söyleyerek, "O yıldan bu yana zeytinlere gözümüz gibi baktık. Orada hepimizin emeği var. Hepimiz orada çalışmayı öğrendik. Emeği, paylaşmayı orada öğrendik. Ama bir gecede bütün emeklerimizi çöpe attılar. Hakkımı helal etmiyorum" dedi. Özer Kızılkaya (78) ise "Ha zeytin ağacını kesmişler ya da taşımışlar. Ha bizi kesmişler. Biz bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. O bölgeye şantiye yapılmaması için son nefesimize kadar mücadele edeceğiz" dedi.
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar zeytinlere zarar vermediklerini öne sürerek, "Zeytine dokunmadığımı gibi Tarım Daire Başkanlığı ile birlikte özellikle çevre konusuna hassas davranıldı. Bizler asla zeytine dokunmayız. Urla Belediyesi olarak tüm köy mallarını hiçbir yerde, Özbek'te de ranta, imara açmadık. Sökülen her şey de yerine dikildi" dedi.

'BURASI ASFALTLA KAPLANAMAZ'

Mahalle sakini ve Özbek Köyü Çevre Koruma Platformu Üyesi olan Özden Erdoğan da bölgeye yapılacak şantiyenin ormanlık araziyi de tehdit ettiğini söyledi.
Zeytinlerin söküldüğü arazinin asfaltla kaplanacak olmasının kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, "Zeytin Yasası'na göre zeytinlik arazinin 3 kilometre yakınına kadar şantiye gibi sanayi faaliyetlerinin yürütüleceği alan kurulamaz. Büyükşehir yasayı delmeye çalışıyor" dedi.

200 YILLIK MİRASA KIYDILAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da Özbek'te bulunan asırlık zeytin ağaçlarının şantiye yapılına kurban edildiğini söyledi.
Doğan, "Yaklaşık 103 dönümü bulan zeytinlikteki 200 yaşındaki asırlık zeytin ağaçları bir sabah ansızın yapılan baskınla sökülerek adeta kaçırılmıştır. Yüzlerce ağaç şantiye yapımına kurban edilmiştir" diye konuştu.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Urla’da zeytin katliamı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN