• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Erdoğan’dan Trump’a son uyarı: İnfiale yol açarsın

Erdoğan’dan Trump’a son uyarı: İnfiale yol açarsın

06.12.2017, 19:20 Güncelleme Tarihi: 06.12.2017, 21:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah’la yaptığı görüşmeden sonra Kudüs konusunda ABD’ye son uyarısını yaptı. Erdoğan, “Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale sebep olacaktır. ABD ve İsrail’i barışa davet ediyoruz” dedi

Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ortak basın toplantısında konuştu.
Trump'ın Kudüs kararını açıklamasına saatler kala uyarıda bulunan Erdoğan, "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale sebep olacaktır" dedi. Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatıyla, dünya kamuoyuna 'Kudüs' çağrısı yaparak, "ABD'yi bölgede kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeçmeye, İsrail'i de barışa ve huzura katkı sağlayacak politikalar izlemeye davet ediyoruz" dedi.

SONU FELAKET OLUR

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile birlikte ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugünkü görüşmelerimizin başlığını Kudüs oluşturdu. Kudüs'ün tarihi statüsünün muhafazası konusunda Ürdün ile aynı hassasiyeti taşıyoruz. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale sebep olacaktır. Kudüs, tüm Müslümanların harimiismetidir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin, bu tarihi hakikati gözardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği, iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur" dedi.

İSLAM DÜNYASINI HAREKETE GEÇİRECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin Kudüs'i İsrail'in başkenti olarak tanıma hamlesine karşı seferberlik başlattı. Ortadoğu barış sürecini sekteye uğratacak adıma karşı telefon diplomasisi yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı'nı da 13 Aralık'ta İstanbul'da olağanüstü toplantıya çağırdı. Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başta olmak üzere, Malezya Başbakanı Rezak, Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani görüştü. Görüşmelerde, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişiminin, Ortadoğu'da barış sürecini sekteye uğratacağına dikkati çeken Erdoğan, bölgede barış ve istikrar için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasının şart olduğunu vurguladı.

OLAĞANÜSTÜ ZİRVE

Erdoğan, İslam ülkeleri arasında ortak hareket edilmesi ve koordinasyonun sağlanması için de İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü zirveye davet etti. Zirve 13 Aralık Çarşamba İstanbul'da Erdoğan'ın sahipliğinde toplanacak.
Erdoğan görüştüğü liderlere Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak 13 Aralık'ta İstanbul'da Olağanüstü İslam Zirvesi düzenleyeceğini de belirtti.

KALIN: KUDÜS ONURUMUZDUR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Zaten şu anda kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan Amerikan yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz. Her kesimden vatandaşlarımız, İslam dünyasının her tarafından toplumlar Filistin ve Kudüs konusunda tam bir birlik içerisindedirler.
Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim ortak davamızdır, Kudüs dün Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim kırmızı çizgimizdir. İslam'ın ilk kıblesi ve üçüncü en kutsal mescidi olan Haremi Şerif'in de yer aldığı Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası tüm Müslümanlar açısından hayati bir öneme sahiptir. Kudüs üç semavi dinin mensuplarının paylaştığı bir şehir olarak sadece İsrail'in yahut Yahudilerin, Musevilerin değil Hıristiyanların ve Müslümanların da tarihi ve dini haklarının, hafızalarının, olduğu son derece önemli bir şehirdir. Bu vahim hatadan Amerikan yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz.

Erdoğan’dan Trump’a son uyarı: İnfiale yol açarsın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN