• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

işçisine ikramiye müjdesi

Taşeron işçisine ikramiye müjdesi

06.12.2017, 18:59 Güncelleme Tarihi: 06.12.2017, 21:15

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , düzenlemesi ile kadroya alınacaklara 52 günlük ikramiye de verileceğini açıkladı. Kamuda büyük heyecan yaratan uygulama sayesinde devletin yükü de hafifleyecek

Aileriyle birlikte 4-5 milyon kişiyi ilgilendiren taşeron düzenlemesi kamuda büyük heyecan yaratırken, devletin de yükü hafifleyecek.
Taşeron firmalardan alınan hizmetlere karşılık hak ediş, kar payı ve bazı gider ödemeleri son bulacak. Yerelde imtiyazlı şirketler kurulacak, bu şirketlerin tamamı tasfiye edilecek. Kamuya geçen 450 bin işçiye kamu çalışanı oldukları için 52 günlük ikramiye verilecek. Emekli olup da çalışmaya devam edenler geçiş yapmayacak, tayin hakkı olmayacak.
Yıllık izin, kıdem gibi haklarda kesinlikle bir hak kaybı olmayacak. Geçişte sınav yapılacak, KPSS istenmeyecek.

"AMA'SIZ FAKAT'SIZ" GEÇİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Meclis'ten bir gün içinde çıkarmayı hedefledikleri taşerona kadro düzenlemesine ilişkin ayrıntıları açıkladı. Güvenlik soruşturmasının mutlaka olacağını belirten Sarıeroğlu, 450 bin kişinin tam kadro alacağını ifade etti. Sarıeroğlu, "Merkezi yönetim kapsamında genel bütçeyle düzenlenen kamu kurum, kuruluşları, bakanlıklar, sosyal güvenlik kuruluşlarında çalışan 450 bin kişi 'ama'sız, fakat'sız, şartsız 657 sayılı Memurlar Kanunu içinde 4D statüsüyle kadrolu işçi olarak kamuya geçmiş olacak" diye konuştu.
Düzenlemeye ilişkin en çok merak edilen soruların yanıtları şöyle:

İLAVE TEDİYE VERİLECEK

Kadroya geçenler bulunduğu yerde mevcut işini yapmaya devam edecek. Kadroya kendi maaşlarıyla geçecek olan işçilerin hak kaybı olmayacak. Kamuya geçen 450 bin işçiye yasa gereği 52 günlük ilave tediye verilecek. (52 günlük ilave tediye kamuda çalışanlara verilen bir ücret) Kazandıkları kıdem korunacak. En son çalıştıkları işyerindeki kıdemler dikkate alınacak, yıllık izin gibi hakları da korunacak.

EĞİTİM KRİTERİ YOK, SINAV VAR

Eğitim kriteri, yaş şartı aranmayacak, kadroya geçişlerde sınav uygulanacak.
Bakanlıklarda hâlihazırda işçi olarak 4D statüsünde 109 bin kişi çalışıyor. Düzenleme ile bunun yaklaşık 4.5 katı çalışan, 450 bin kişi kadrolu olacak.

YER DEĞİŞİKLİĞİ YOK

Herkes bulunduğu yerde işini devam ettirecek.
Kadroya geçen büyük bir kitle olduğu için kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetin aksamasına izin verilmeyecek. Bu nedenle tayin hakkı olmayacak, yer değişikliği yapılmayacak.

EMEKLİ GEÇİŞ YAPMAYACAK

Emekli olup da kamuda çalışmayı sürdürenler geçiş yapmayacak. Emeklilik yaşı gelmeyen, primi dolmayanlar için herhangi bir yaş kriteri uygulanmayacak. Emekliliği gelinceye kadar kamuda çalışabilecekler.

SENDİKAL DENGELER GÖZETİLDİ

Yapılan düzenlemede işçi, memur sendikalarındaki denge de dikkate alındı. Mevcut sendikal örgütlülük muhafaza edilecek. Bakan Sarıeroğlu, bunun çalışma barışı, iş yerlerindeki huzur açısından önemli olduğunu belirterek, "Bu konuda sendikalarımızın da herhalde bir çekincesi, bir itirazı olmayacaktır" dedi.

İMTİYAZLI ŞİRKETLER

Belediyelerdeki çalışanlar belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecek.
İl özel idarelerinde de imtiyazlı şirketler kurulacak, taşeron şirketler tasfiye edilecek.
Çalışanlar belediyenin kuracağı şirkette işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla istihdam edilecek. Belediye ve il özel idarelerde iktisadi teşekküllerde çalışanların sayısı 100 bin. Hali hazırda 100 bin kişi çalışırken, 400 bin kişi da iktisadi teşekküllerde çalışacak.

KILAVUZLAR HAZIRLANACAK

sa çıktıktan sonra kılavuzlar İŞKUR aracılığıyla Maliye'nin vereceği vizeyle kadrolu işçi alımı yapılacak. Mevcut sistemdeki sınav kriterleri geçerli olacak. KPSS istenmeyecek.

Taşeron işçisine ikramiye müjdesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN