• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Trump ne yapmak istiyor

Trump ne yapmak istiyor

09.12.2017, 22:10 Güncelleme Tarihi: 09.12.2017, 22:48

ABD Başkanı Trump’ın kararını kesinlikle desteklemediklerini söyleyen Moris Bencuya, “Yahudi cemaatinin önemli isimleri bu yaşanan olaylardan rahatsız” dedi

FATİH ŞENDİL

İzmir'de Yahudi Cemaati Onursal Başkanı Moris Bencuya, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve sonrasında yaşananlarla ilgili Yeni Asır'a konuştu. 1934 Karataş doğumlu bir İzmir çocuğu olduğunu, dedelerinin 1375 yılında İspanya'dan Anadolu'ya göç ettiğini ve Manisa yangını yüzünden 1923'de İzmir'e gelerek Karataş'a yerleştiklerini belirten Moris Bencuya, "ABD Başkanı Donald Trump'ın ne yapmak istediğini bilmiyorum. Şoktayız, çok şaşkın ve huzursuzuz. Kendim ve görüştüğüm birçok arkadaşım bu işten çok rahatsız. Ben Yahudi Cemaati Onursal Başkanı Moris Bencuya olarak Kudüs'ün başkent yapılmasını kesinlikle tasvip etmediğimi belirtmek isterim" dedi.

BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORLAR

"Dünyada da Yahudi cemaatinin önemli isimlerinin bu yaşanan olaylardan rahatsız olduğunu ve zamansız yaşanan bu olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu biliyorum" diyen Bencuya, "Amaç ne, ne yapılmak isteniyor, bilemiyorum ama sonuçlarının kötü olacağı apaçık ortada" diye konuştu.
Dünyada yaşanacak en güzel yer olarak tanımladığı İzmir ve Çeşme'de önemli işadamlarından olan ve Yenişehir İnşaatçılar Çarşısı'ndaki işyerinde çelik ve galvaniz boru ticaretiyle uğraşan Moris Bencuya, İzmir Musevi Cemaati'nin Onursal Başkanı olarak ABD Başkanı Trump'ın aldığı karara isyan etti.

'DİLİM TUTULDU'

Bencuya şunları söyledi:

"Sabahları hep gülerek kalkan bir insanım. İnsan canlısı dost bir insanım ama bu Kudüs'le ilgili alınan karar karşısında dilim tutuldu ne olduğunu anlamış değilim. Bana bu cemaatin bir bireyi olarak sorarsanız asla ama asla tasvip etmiyor ve kabul etmiyorum.
Bunun şimdi ne anlamı var, yapılacak iş mi yani şimdi bu? Herkes gibi bizim cemaatimiz de şaşkın. Niçin, neden yapıldı, anlamış değilim, kimse de anlatamaz zaten. Ancak bu karar yüzünden o kadar olaylar çıktı. Üzücü ve yıkıcı oldu."

DENGELERİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

ABD Başkanı Trump'ın aldığı karara bir başka İzmir Yahudi Cemaati üyesi isyan etti.
İsminin açıklanmasını güvenlik ve tepkiler nedeniyle istemeyen işadamı, "Bunun şimdi ne gereği var. Bizler şimdi zor durumda kalacağız. Bize karşı insanların bakış açısı değişti. Biz ne güzel, burada kardeş kardeş yaşıyoruz. Bunu kim istedi, bunun siyasi kanadına iyi bakmak lazım" dedi. İşadamı, "Dünyada bir şeyler ters gidiyor, giden bir tekerleğe birilerinin çomak sokuyor, dünyada dengeleri değiştirmek için düğmeye basıldı" ifadelerini kullandı.

Trump ne yapmak istiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN