• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Eltisine ‘can’ oldu böbreğini bağışladı

Böbrek hastası Zehra Ulucan’a eltisi Güldeste Ulucan böbreğini bağışladı. İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen organ nakliyle eltisine hayat veren Güldeste Ulucan, “Elti eltiye günahını vermez derler ama ben Zehra için canımı bile veririm” dedi

Eltisine ‘can’ oldu böbreğini bağışladı

13.12.2017, 00:00 Güncelleme Tarihi: 13.12.2017,14:05

Dünyada ilk evliliğin olduğu günden bu yana eltilerin birbirleriyle olan sürtüşmeleri insan ilişkilerine hep konu oldu. Hatta eltiler arasındaki yaşanan çekişmeler atasözlerine de, "Elti eltiye eş olmaz, arpa unundan aş olmaz" sözleriyle yerleşip eltilerin birbirine günahını vermeyeceği algısı insanoğlunun zihninde yerleşti. Ancak bu algı İzmir'de organ nakli bekleyen Sevcan Ulucan'a (35) eltisi Güldeste Ulucan'ın (52) böbreğinin birini bağışlamasıyla yıkıldı.

'ELTİMDEN DE ÖTE'

Yaklaşık 7 yıldır böbrek nakli beklediğini belirten Sevcan Ulucan, onca kişi arasından eltisinin böbreğini bağışlamasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Ulucan, Güldeste Ulucan'ın eltisinden de öte olduğunu söyleyerek, "O benim eltimden de öte. O benim ablam. Artık bundan sonra canımın yarısı. O bana hayat bağışladı. Allah ondan razı olsun. Elti olduğu için çok fazla üzerine düşme dediler. Ama ben Güldeste ablamla 15 yıl aynı evde yaşadım. Biz onunla kardeş gibiyiz" dedi.

'CAYDIRMAYA ÇALIŞTILAR'

Eltisine böbreğini hiç düşünmeden bağışlayan Güldeste Ulucan da, birçok kişinin kendisini caydırmaya çalıştığını söyleyerek, "Organlarımız toprak olup çürüyeceğine can kurtarsın. 'Eltiler birbirine günahını vermez' dediler ama ben hiç düşünmeden Zehra'ya böbreğimi verdim.
Çok caydırmaya çalışan oldu ama ben caymadım. O benim canımdan bir parça. Herkes organlarını bağışlasın. Sadece yaşarken değil öldükten sonra da organlarımız bağışlansın" diye konuştu.

HERKES ORGAN BAĞIŞLASIN

Güldeste ile Zehra Ulucan'ın nakil ameliyatını 10 kişilik bir ekiple gerçekleştirdiklerini söyleyen Op. Dr. Ahmet Er, "Hastamız 7 yıldır böbrek hastası. Eltisiyle böbreğinin uygun olduğunu gördük. Ancak birinci derece akraba olmadığı için İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Etik Kurulu'na gönderdik.
Oradan onay çıkınca da nakli gerçekleştirdik. Verici Güldeste Ulucan taburcu oldu. Zehra Ulucan ise birkaç gün daha dinlenecek. Durumu gayet iyi. Şu an nakilden sonra dokunun uyumu için bir takım ilaçlar veriyoruz. Ardından 15 gün içinde Zehra Ulucan'ı da taburcu edeceğiz" dedi. Op. Dr. Ahmet Er organ nakli prosedürlerinde dünyadaki en iyi kanunların Türkiye'de olduğunu söyleyerek, "Bizim dinimiz de Maida Suresi'nde 'İnsanı yaşatmaktan' bahsediyor" dedi.

Eltisine ‘can’ oldu böbreğini bağışladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA