• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünya 1’den 196 kez büyüktür

Dünya 1’den 196 kez büyüktür

22.12.2017, 11:41 Güncelleme Tarihi: 22.12.2017, 20:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını eleştiren tasarıya kabul oyu veren BM üyesi ülkelere teşekkür etti. Erdoğan, “BM, tehditlere rağmen, onurlu bir duruş sergilemiştir. Dünya 5’ten büyüktür, hele hele 1’den hayli hayli büyüktür, 196 kez büyüktür” dedi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde AK Parti 120.
Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gerçekleşen Kudüs oylamasıyla ilgili konuşan Erdoğan, şöyle devam etti:
Türkiye olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nı (İİT) harekete geçirerek Kudüs konusunda tavrımızı net bir şekilde ortaya koyduk. BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin vetosu üzerine bu konuda bir karar alamadı. Biz dünya 5'ten büyüktür derken tam da bu durumu kastediyorduk. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz ki dünya 5'ten büyüktür. Hele hele 1'den hayli hayli büyüktür. 196 kez büyüktür.

BEYAZ SARAY TEHDİT ETTİ

Çekimser davranan da yeri büyük ihtimalle 128'in yanıdır. Ama Beyaz Saray telefonla tek tek tehdit etti. Devletlerin demokratik iradeleri ne zamandan beri parayla satın alınmaya başlandı.
Demokrasi iradelerin satın alındığı bir sistem değildir. Böyle yaklaşanlar varsa onlar da dersini almaya mahkumdur.
Şahsım ve milletim adına bu ülkelere özellikle şükranlarımı sunuyorum.
Amerika'nın attığı adımın hukuksuzluğu BM tarafından da ortaya konulmuştur.
Temenni ederim ki, ABD düşünür yanlış adımdan geri dönmekte fayda var.

BUNLAR TERÖRİST DEĞİL Mİ?

Muhammed dün buradaydı. Geldi, içeri girerken tekbir getirdi. Bir tarafta iman, öbür tarafta imansız paslı yürek var. Muhammed bizim misafirimiz, ama bizden bir de vatandaşlık istiyor. Aynı şekilde Cuneydi. 14-15 yaşındaki çocuğa eli silahlı her türlü teçhizatla beraber.
İnsaf edin be. Bu terörün örneği değil mi? Sayın Trump niçin bunlara sessiz kalıyorsunuz. Bu tavrı ortaya koyan İsrail askeri terörist değilse kim terörist?

ARTIK AKILLANIN

Konuşmasında ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve "Hükümet dünyanın en doğru işini yapsa bile yanında olmayacağız" ifadelerini kullanan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ı da eleştiren Erdoğan, şöyle devam etti: CHP'nin Grup Başkanvekili Meclis'te bir şeyler söylemiş. Adam sirkatin söylüyor, şecaat arzederken. Benim milletim bu kadar güzellikler yapılırken onu kötüleyene 'iyi yaptın' der mi? Akıllanın. CHP hızla faşizme kayıyor. Cilası sosyal demokrat, ama altını kazıdığınızda en müptezelinden bir faşizm çıkanın söylediklerini ciddiye almak mümkün değil. Bu kadar yanlıştan bu karikatür tip çıkıyor. Seçimlerde millet bu zata hak ettiği dersi verecektir.

​MESCİD-İ AKSA'DAN ERDOĞAN'A SELAM

İsrail terörünün sürdüğü Kudüs, dün cuma namazı çıkışı yine gösterilere sahne oldu. Mescidi Aksa'da kılınan cuma namazının ardından Haremi Şerif'in avlusunda toplanan Filistinliler, Kudüs tasarısının ABD'nin tehditlerine rağmen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda kabul edilmesini destekleyen dünya devletlerine teşekkür etti. Kudüs ve Filistin lehine sloganlar atan gruptakilerden bazıları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın posterlerini taşıdı.

Gösterilere İsrail askerlerinin müdahalesinde ise bir Filistinli şehit oldu, 2 kişi de yaralandı. Eski Şehir bölgesinde düzenlenen protestolarda, göstericilere saldıran İsrail askeri, bazı göstericileri darp etti, bazılarını da gözaltına aldı.

ERDOĞAN'IN OYU DİRENİŞİN SEMBOLÜNE

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anadolu Ajansı'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı.
Erdoğan, haber dalında ilk olarak Yeni Asır'ın manşetine taşıdığı AA foto muhabiri Wisam Hashlamoun'un, Batı Şeria'da İsrail askerlerinin gözlerini bağlayıp götürdüğü 16 yaşındaki Fevzi El-Cüneydi'nin direnişin sembolü haline gelen fotoğrafına oy verdi. Erdoğan, yaşam kategorisinde "Kostak profesyonel yürüteçle yuvasına döndü", "spor" kategorisinde ise "Türkiye'nin sevinci" isimli fotoğraflarını seçti.

TRUMP VE NETANYAHU'YA DARBE İNDİ

İsrail basını da karar tasarısının BM Genel Kurulu'nda kabul edilmesini okuyucularına son dakika gelişmesi olarak duyurdu.
Haaretz Gazetesi, kararı "BM, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını reddederek Trump ve Netanyahu'ya darbe indirdi" başlığıyla verdi. Gazetede yayımlanan analizde de "BM'deki oylama İsrail'e atılan yumuşak bir azardı ancak Trump'ın yüzüne indirilen şiddetli bir tokattı" yorumunda bulunuldu.

Yediot Aharonot Gazetesi de kararı "BM, ABD'nin Kudüs kararını hükümüz, geçersiz ilan etti" başlığıyla duyurdu. "Trump Kudüs'ü bölüyor" başlığıyla verilen bir yorumda ise, "Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması İslam dünyasında bir isyanı tetikledi ve Kudüs'ü böldü" ifadesine yer verildi. Jerusalem Post Gazetesi ise "BM kararı lehine oy kullanan 128 ülke Trump'ın Kudüs politikasını yere vurdu" başlığını kullandı.
Trump'a karşı Erdoğan kazandı

Dünya basını, Türkiye'nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda kabul edilmesine geniş yer verdi. Haberlerde tasarının Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleriyle kabul edilmesi karşısında tüm tehditlerine rağmen ABD yönetiminin aldığı yenilgiye dikkat çekildi. En dikkat çekici başlıklar ise İsrail gazetelerinde atıldı.

Fransız haber ajansı AFP'nin geçtiği haberde, BM'nin Trump'ı ve ABD yönetimini tehditlere rağmen kınadığı belirtildi. Haberde, oylama öncesi 160 ile 190 arası kabul oyu beklentisi olduğu fakat ABD'nin tehditleri sonrası 35 ülkenin çekimser kaldığı, 21 ülkenin ise oylamaya katılmadığına işaret edildi.

Le Monde ise "Kudüs'ün durumu: BM, Donald Trump'ın kararını kınadı" başlığıyla verdiği haberde tasarının oylamadan büyük bir farkla geçtiğini belirtti.

Dünya 1’den 196 kez büyüktür haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN