İzmir'in otopark sorunu çıldırtıyor

Giriş Tarihi:21.12.2017, 18:31 Güncelleme Tarihi:21.12.2017, 22:31
Kent merkezinde kayıtlı 1 milyon 276 bin 347 araç varken, Büyükşehir’e ait yeraltı, katlı ve açık otoparkların toplam kapasitesi 12 bin araç civarında kalıyor. İzmir'deki trafik sorununun en önemli kısmını otopark yetersizliği oluşturuyor. Her gün kente giren 1 milyonu aşkın araç, otopark sorunuyla karşılaşıyor

İZMİR'İN TRAFİK ÇİLESİ - TOLGA TEKİN

Türkiye'nin 3. büyük kenti İzmir'deki en büyük sorun otopark yetersizliğinden kaynaklanıyor.
İzmir kent merkezinde kayıtlı 1 milyon 276 bin 347 araç araç varken her yapılan binadan otopark yapmak için belirli bir bedel alan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait kent merkezindeki yeraltı, katlı ve açık otoparkların toplam kapasitesi sadece 12 bin araçta kalıyor. Özel otoparklar ve okulların bahçelerinin otoparklarının toplam kapasitesi ise sadece 9 bin 150 araç. Böylece İzmir merkezdeki otoparkların tüm kapasitesi toplam 20 bin 150 araçta kalıyor.
İzmir kent merkezine kayıtlı 1 milyonu aşkın araç olduğu düşünüldüğünde otopark sorununun geldiği boyut gözler önüne seriliyor.

ÇÖZÜM BULAMADILAR

Yapılan inşaatlardan otopark yapmak için para toplayan Büyükşehir Belediyesi ise soruna bir türlü çözüm bulamıyor. Özellikle kent merkezinde İkiçeşmelik, Fevzipaşa, Gazi, Şair Eşref ve Halit Ziya Bulvarı gibi ana güzergahlarda otopark sıkıntısı nedeniyle hem vatandaşlar hem de esnaf büyük mağduriyet yaşıyor.
Ayrıca park yeri olmadığı için yol kenarlarına park eden araçlar yüzünden trafik sıkışıklığı daha da artıyor. Kendilerine müşteri olarak gelen kişilerin araçlarını park edeceği yer bulamadığı için satış yapamadıklarını belirten esnaf, "Müşterinin haricinde mal getiren araçlara da iki dakika müsaade edilmiyor. Belediye otopark yapmadığı gibi trafik ekipleri ceza yazarken çekiciler de araçları sürekli çekiyor" dedi.

YOLLAR TUZAK GİBİ

Trafik konusunda mağduriyet yaşayanlarıın başında araç sürücüleri kadar motosiklet ve bisiklet sürücüleri de yer alıyor. Yolların darlığının yanı sıra zeminin bozuk ve çukur içinde olması da kazaya davetiye çıkarıyor. Motosikletler iki tekerlek üstünde gittiği için herhangi bir çukurdan kaçabilme imkanı bulunmuyor ve sık sık kaza tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Motosiklet sürücüleri, "Yeni yapılan tramvay hattının etrafında bir sürü hatlı mazgallar var. Bunlarda dengeyi kaybettiriyor. İrili ufaklı çukurlar, motosiklet kazalarına neden oluyor. Otomobil sürücüleri de motosikletlilere saygı göstermiyor" dedi.

BİSİKLETLİLERİ KIZDIRDI

Karşıyaka'da, Bostanlı sahil düzenlemesi nedeniyle kaldırılan bisiklet yolu yerine uygun bisiklet yolu yapılmayınca bisikletliler toplanarak geçtiğimiz günlerde eylem yapmıştı. Mavişehir Balıkçı Barınağı önünde toplanan 200 bisikletli adına konuşan görme engelli bisikletli Ali Köse, "Bizler günlük hayatın her alanında işte, okulda, alışverişte ulaşımını bisiklet ile yapan İzmir'i seven, çevresini koruyan, doğa dostu bisiklet severiz. İzmir'deki tüm bisiklet grupları bir araya geldik ve İzmir Bisiklet Birliğini kurduk. 30 bisiklet topluluğunu ve 50 binden fazla bisikletliyi temsil ediyoruz. Amacımız daha yaşanır, daha temiz, daha sağlıklı bir dünya için, bisikletin yaşamın her alanında daha fazla kullanılmasını sağlamak" dedi.

GÖSTERMELİK YOLLAR

Verilen vaatlerin hiçbirinin tutulmadığını dile getiren bisikletliler, "İzmir'de bisiklet yolları göstermelik yapıldı. Gezinti yolu kıvamında kaldı. Mevcut yollar ise hiçbir güvenli alternatifi yapılmadan ulaşıma kapatılıyor. Bisiklet yolları göstermelik yapıldı. Sahillerde gezinti yolu kıvamında kaldı. Mevcut yollar ise hiçbir güvenli alternatifi yapılmadan ulaşıma kapatılıyor. Bostanlı 2. Etap sahil düzenlenmesi kapsamında, ağustos ayında başlayan çalışmalar nedeniyle sahil bisiklet yolu İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 450 gün süreyle kullanıma kapatılmıştır" dedi.

EYLEMDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

İzmir'de bisikletli ulaşımın gelişmesi için, tüm bisikletliler adına ilgililere ve yetkililere bu türden hatırlatmaları sıkça yapacaklarını belirten bisikletliler, eylemlerinin devam edeceğinin sinyalini verdi. Görme engellilerin ve 7'den 77'ye her yaştan bisikletlilerin yer aldığı grup, anayola olması gereken ölçülerde örtüyle bisiklet yolu oluşturarak, yol boyunca ardarda dizildi ve bisiklet zinciri oluşturdu. Yola ceset çizgisi de çizen bisikletliler, 'güvenlikli bisiklet yolu olmadığı için ölmek istemiyoruz' mesajı verdi. Son olarak bisikletleriyle birlikte yere yatan eylemciler, renkli görüntüler oluşturdu. Bisikletçiler, Karşıyaka merkeze kadar "İzmir Bisiklet Şehri Olacak" ve " Araba Kölelik, Bisiklet Özgürlük" "Arabadan İn Bisiklete Bin" diye sloganlar attı. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

YARIN: İZMİR TRAFİĞİ NASIL KURTULUR?

kalan karakter 1000

İzmirli İzmirli

Bu kadar araba yetmezmiş gibi birde Alsancak limanı nedeniyle hergun binlerce tır konteynır yük kamyon

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.12.2017 22:31
İsimsiz Biri İsimsiz Biri

İzmir'in yollarını beğenmeyenler varmış aramızda! İzmir yollarını beğenmeyen dünyanın en gelişmiş metropol şehirlerine lütfen gitsin yerleşsin orada yaşasın bir daha İzmir'e gelmesin! Lütfen! İzmir ve diğer büyük kentlerimizde otopark sıkıntısı çeken sayın araç sahipleri, lütfen New York'da yaşa da görelim! Örneğin, New York, Londra gibi metropol dünya kentlerinde şahsına ait binek otomobilinle kafan estiği zaman şehir merkezine inip arabanla trafiği işgal edemez, otomobilini bile park edemezsin! Burada Şehir Merkezi'nde istediğin gibi otomobilin ile seyahat edebiliyorsun! Yetmiyor yaya yolunu işgal ediyorsun, yetmiyor esnafsan mağaza önüne kamyonetini park edip trafiği mahvediyorsunuz, hepsini bedavaya yapıyorsunuz! Londra'da kent merkezinde binek araçları park ücreti, yer iştigal ücretlerini bilmeyenler İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hakaret edemez! Lütfen dünyadaki büyük kentlerde kafan estiğinde trafiği özel arabanla şehir merkezinde ücretsiz olarak işgal edemeyeceğinizi bilin artk

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 22.12.2017 23:55
Bucaspor Bucaspor

Her köşe başında metro olduğu için birde üstüste yolculuk yapmadığın için araca pek ihtiyacın olmuyor diyebiliriz !!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.12.2017 15:36
Sahin Sahin

Azizz bu kadar otopark parasi topluyor %50 zam yapiyor.paralar nerde azizzz.Nereye harcıyorsun depozit vurguncusu azizzz.izmirin içine sıçtın azizzz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 22.12.2017 17:59
asi asi

yollar berbat gazi bulvarından konak istikametine döner dönmez bir çukur var kuyu gibi az kalsın kaza yapıyoduk bugün yazıklar olsun birde izmirin merkezi burası yazıklar olsunnnnnnn

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 22.12.2017 14:42
Traflk Traflk

Konak kapali otapark cok yeterslz.Insanlar araclarini parka sokabilmek icin uzun sure kuyrukta bekliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 22.12.2017 11:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.