• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Kadınlar tacize ‘Dur’ dedi

Kadınlar tacize ‘Dur’ dedi

23.12.2017, 21:04 Güncelleme Tarihi: 23.12.2017, 23:06

İzmir Dikili’nin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Tosun’un belediyede zabıta olarak çalışan Deniz Canpolat’ı taciz ettiği iddiasının ardından kadınlar ayaklandı. ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ diye slogan atan 100 kişi, başkana öfke kustu!

TANSU EDİP GÖKBUDAK

İzmir Dikili'nin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Tosun'un belediyede zabıta olarak çalışan Deniz Canpolat'ı taciz ettiği iddiasının ardından Dikili Kadın Platformu üyesi 100 kadın eylem yaptı.

İSTİFAYA DAVET ETTİLER

Ellerinde 'Deniz yalnız değildir', 'Üzgünüz, öfkeliyiz, isyandayız' yazılı dövizler ve 'Erkek adalet değil, gerçek adalet' yazılı pankartlar taşıyan kadınlar, Dikili Belediye Başkanı Tosun'u istifaya davet etti. Kadınların eylemi sırasında ise Dikili Belediyesi'nin düzenleyeceği deve güreşlerinin reklamını yapan bir grup deve sahibi son ses müzik eşliğinde alanın yakınında bekleyince kısa süreli gerginlik yaşandı. Vatandaşlar develeri Mustafa Tosun'un göndererek eylemi provoke etmeye çalıştığını iddia etti.
Dikili'nin Çandarlı mahallesinde zabıta olarak görev yapan Deniz Canpolat'ın belediye başkanı Tosun tarafından fiziksel tacize uğradığı iddiasıyla başlayan tartışmaların ardından Dikili Kadın Platformu üyesi bir grup kadın eylem kararı aldı. Atatürk Meydanı'nda 'Deniz Canpolat yalnız değil', 'Başkan istifa', 'Susma sustukça sıra sana gelecek' şeklinde dövizlerle slogan atanlar, Tosun'a öfke kustu.

YALNIZ YÜRÜMEYECEKLER

Kadınlar adına açıklama yapan Deniz Canpolat'ın kardeşinin eşi Gözde Canpolat, Deniz Canpolat'ın hem tacize uğradığını hem de hakkını aradığı için işten atıldığını söyleyerek, Tosun'un tacizi sonrası ayyuka çıkan olayların ardından sloganlarının 'Asla yalnız yürümeyecekler' şeklinde olduğunu söyledi.
Canpolat, "Deniz Canpolat, belediye başkanı tarafından sözlü ve fiziksel olarak taciz edildiğini, taciz olayından 40 gün sonra suç duyurusunda bulunduğunu, iş ve toplumsal kaygılar nedeniyle geri çektiğini, devamında kendisinin ve kardeşinin işten çıkarılması üzerine yasal süreci başlattığını beyan etmiştir. İşyerinde taciz aynı zamanda ciddi bir kişilik hakları ihlalidir. Yine Dikili'de çocuklarımızın istismarı gündemdedir. Düşünmeden edemiyoruz, çocuklarımız kime emanet, kadınlarımız kimlerle çalışıyor? Yaşamlarımıza ve haklarımıza sahip çıkıyoruz. Sorumlu kişinin istifasını ve gerekli cezai yaptırımların uygulanmasını istiyoruz' diye konuştu.

AYNI GÜN BİR BAŞKA TACİZ İDDİASI DAHA

CHP'li Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun'un Deniz Canpolat'ı taciz ettiği iddia edilen 17 Temmuz günü bir başka belediye personeli kadın G.K'yi de taciz ettiği öne sürüldü. Başkan tarafından tacize uğradığını iddia eden G.K. (24) Dikili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Çandarlı Mahallesi'ndeki Dikili Belediyesi Kültürevi'ndeki kafeteryada kasiyer olarak çalışan G.K. (24) 17 Temmuz 2017 akşamı çalıştığı sırada CHP'li Başkan Tosun'un kendisine sözlü ve fiziki tacizde bulunduğu iddiasıyla Dikili Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayetçi oldu.

'HANGİ KADINLAR YANINDA?'

Tepkilerin yanı sıra Mustafa Tosun'un meydanın uzak bir köşesine, Dikili belediye personeli kadınlarla çektirdiği, altında 'Dik dur eğilme kadınlar seninle' yazan pankartı dikkat çekti. Mağdur Deniz Canpolat'ın ağabeyi Murat Canpolat, 'Hangi kadınlar yanında? Hepsi Dikili Belediyesi'nde ve CHP İlçe Kadın Kolları'nda çalışan kadınlar. Algı oyunu yapıyor' şeklinde konuştu.

DEVELİ PROVOKASYON

Tepkilerin yanı sıra Mustafa Tosun'un meydanın uzak bir köşesine, Dikili belediye personeli kadınlarla birlikte çektirdiği altında, 'Dik dur eğilme kadınlar seninle' yazan pankartı dikkat çekti. Mağdur Deniz Canpolat'ın ağabeyi Murat Canpolat, 'Hangi kadınlar yanında? Hepsi Dikili Belediyesi'nde ve CHP İlçe Kadın Kolları'nda çalışan kadınlar. Bize böyle algı oyunu yapmaya çalışıyor' şeklinde konuştu.

Kadınlar tacize ‘Dur’ dedi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN