• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Dünyayı 4 kez dolaştı

Dünyayı 4 kez dolaştı

29.12.2017, 23:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’de 144 bin kilometre katederek, dünyanın etrafını yaklaşık 4 kez dolaşmış kadar yol yaptı. Yıl boyu toplam 22 ülkeyi 35 kez ziyaret eden Erdoğan, toplam 22 devlet başkanıyla bir araya geldi, 10 yabancı hükümet başkanını da kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında yaptığı seyahatlerde 144 bin kilometre katederek, dünyanın etrafını yaklaşık 4 kez dolaşmış kadar yol yaptı. 2017'de 26 ülkeye, 35 ziyaret yapan Erdoğan, toplam 144 bin kilometre yol yaptı. Yılın ilk ziyaretini Afrika ülkelerine gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sırasıyla Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'da çeşitli temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika dönüşü Arap ülkelerinde temaslarda bulunmak üzere, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar'a bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

2 KEZ ABD'YE GİTTİ

ABD Başkanı Donald Trump ile bir resmi görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Mayıs'ta Beyaz Saray'da törenle karşılandı. Erdoğan, ABD'ye ikinci ziyaretini ise 17 Eylül'de BM 72. Genel Kurulu'na katılmak için gerçekleştirdi. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'ne katılmak üzere Pakistan'a da giden Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmek ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) 6. toplantısına katılmak üzere Rusya'ya da bir ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, Hindistan, Rusya, Kuveyt, Çin, ABD, Belçika, Almanya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ürdün, Kazakistan, İran, Ukrayna, Sırbistan, Polonya, Azerbaycan, Yunanistan'da temaslarda bulundu. Erdoğan, yılın son yurt dışı ziyaretlerini ise Sudan, Çad ve Tunus'tan oluşan Afrika turuyla tamamladı.

10 DEVLET BAŞKANI AĞIRLADI

Erdoğan, 2017'de 10 devlet başkanını da Külliye'de ağırladı. Türkiye'ye yılın ilk resmi ziyaretini Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu yaparken, sırasıyla Somali, Sierra Leone, Endonezya, Filistin, Rusya, Venezuela, Nijerya, Özbekistan ve Ürdün liderleri Erdoğan'ın konuğu oldu. 2017'de toplam 32 devlet başkanıyla bir araya gelen Erdoğan, 10 yabancı hükümet başkanını da kabul etti. Yıl 42 organizasyonda katılımcılara hitap eden Erdoğan, muhtarları Külliye'de ağırlama geleneğini bu yıl da sürdürdü. Bu yıl muhtarlarla 10 kez buluşan Erdoğan, aralarında Şanlıurfa, Kars, Ağrı, Çorum, İzmir, Hatay, Kastamonu, Sinop, Bolu, Düzce ve Rize'nin bulunduğu 55 ili, 67 kez ziyaret etti.

KUDÜS MÜCADELESİNE LİDERLİK ETTİ

İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planını açıklamasının ardından dönem başkanı Türkiye'nin ev sahipliğinde olağanüstü toplandı. Erdoğan'ın çağrısıyla gerçekleşen zirveye, 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden katılım oldu. Zirvede alınan Doğu Kudüs, Filistin'in başkentidir kararı ve ardından BM Genel Kurulu'nda Kudüs tasarısının kabul edilmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde gerçekleşti.

ERDOĞAN PAPA İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurba şkanı Erdoğan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmede Kudüs'le ilgili son gelişmelerin ele alındığını duyurdu. Kudüs'ün statüsünün korunmasının ve bu hususta yanlış adım atılmamasının son derece önemli olduğunun vurgulandığı görüşmede Erdoğan ve Franciscus, ABD'nin attığı yanlış adıma karşı hazırlanan tasarının, BM Genel Kurulu'nda 21 Aralık'ta yapılan oylamada 9'a karşı 128 oyla kabul edilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirttiler.

KILIÇDAROĞLU'NA 250 BİN LİRALIK DAVA

Cumhurba şkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine iki konuşmasında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla 250 bin TL'lik tazminat davası açtı. Söz konusu davaları Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, Twitter'den duyurdu.

Dünyayı 4 kez dolaştı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN