• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Yeter artık Kocaoğlu!

Yeter artık Kocaoğlu!

02.01.2018, 22:50 Güncelleme Tarihi: 02.01.2018, 23:41

Yeni yılın ilk iş gününde liler te çile çekti, buna bir de İzmir ’daki teknik arıza eklenince kentte hayat durma noktasına geldi. Metro istasyonlarında yığılma yaşandı, vatandaşlar balık istifi yolculuk yaptı

TANSU EDİP GÖKBUDAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin inatla hayata geçirmeye çalıştığı Konak Tramvayı kent içi trafiği durma noktasına getirdi. Çalışmalar mevcut yolları daraltılırken, Gazi Bulvarı'nın da Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla tek yön haline getirilmesi trafiği Arap saçına döndürdü. Yeni yılın ilk iş gününde yola koyulan yüzbinlerce İzmirli trafik çilesi çekerken, buna bir de İzmir Metro'daki teknik arıza eklenince kentte hayat durma noktasına geldi. Metro istasyonlarında yığılma yaşandı, yolcular metro araçlarında balık istifi bir şekilde yolculuk yaptı. Yaşanan bu duruma sosyal medyadan İzmirliler tepki gösterdi.

'20 YIL ÖNCE DENENDİ'

Gazi Bulvarı ile Fevzipaşa Bulvarı'nın yaklaşık 20 yıl önce tek yön olarak denendiğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire eski Başkanı ve UITP üyesi Hanefi Caner, "Aradan 20 yıl geçmiş. O zamanki trafik yoğunluğu daha az olmasına karşın başarıya ulaşmamış bir uygulamaydı. Bu iş akıl karı değil" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Ankara'dan getirdiği bürokratların İzmir'i bilmediğini söyleyen Caner, "Yeni güzergah ya da yollar açacaklarına dönüp dolaşıp aynı tencereyi kaynatıyorlar.
Ben bunların yaptığı işe sadece gülüyorum.
Bunları Basmane'de bıraksanız Konak'a nasıl geleceklerini bilmezler. Bunlar kendilerince Ankara'da yıllar önce yaptıklarını yeni bir icatmış gibi sunuyorlar. Kocaoğlu ve bürokratları İzmir'e köy muamelesi yapıyor" diye konuştu. Tramvayın çağdışı bir uygulama olduğunu belirten Caner, gelişmiş pek çok ülkede tramvayın 1940'lı yıllarda yapıldığını ve o hatların yenilenmediğini söyledi.

TRAMVAY YER İNE METRO

Caner, pek çok gelişmiş ülkede tramvay yerine metro çalışmalarının yapıldığını ve ulaşımın yeraltından sağlandığını belirtti.
Caner, "İzmir'de mevcut yollar yetersiz. Bir de üzerine tramvayı eklediler. Tramvay yerine metro daha mantıklı. Ben Raylı Sistem ve Ulaşım Daire Başkanı iken Cumhuriyet Bulvarı'ndan Talatpaşa Caddesi istikametinden, oradan da Şehitler Caddesi üzerinden Halkapınar'a bağlanacak metro hattı önerisi sunmuştum. Detaylı bir projeydi.
Ancak pahalı olur diye hayata geçirmediler. O zamanki ulaşım master planına da dahil ettirmiştik.
Ancak kabul etmediler" dedi. Caner bunların yanı sıra metro hattının hala yapılabileceğini söyleyerek, "Çankaya, Alsancak bölgesine yapılacak metro hattı sorunu çözer" dedi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇIĞ GİBİ

İzmirlilere yeni yılın ilk iş gününde trafik çilesi yaşatan Büyükşehir Belediyesi'ne çok sayıda tepki gösterdi, Büyükşehir'in trafik uygulamalarına ateş püskürdü. İşte o görüşlerden bazıları:

UNUTULAN İZMIR: Gereksiz bir tramvay uğruna İzmir'i mahvettiniz. Aziz Kocaoğlu, İzmir'in, İstanbul'un düştüğü duruma düşmeyeceği yönünde twit atmıştınız. Böyle mi başaracaksınız? Lütfen toplum içine çıkın ve toplu ulaşım kullanın. Yüksel Çakmur yapıyordu, siz de yapın.

AYÇA ACAR: Sizin yüzünüzden kaç kişi işten kovuldu. Kaç tane sınırda devamsızlığı olan öğrenciyi öğretmeni derse almadı.

NİHAT ACAY: Aziz Kocaoğlu, Yeni yılın ilk iş gününde İzmirliye yaşatmış olduğunuz metro hezimetinden dolayı sizi tebrik ederim.

BENGÜ GÜRSES: İşe, okula gidenleri mağdur etmek ne demek? 2018'e girdik, 20 dakika metro beklemek ne demek?

FLANKESI: Ya sen İzmir'sin. Bu trafik neden?

AYNA: Yollar daha da uzuyor. Ne otobüs, ne metro ne İZBAN: Trafik ve izdiham. Cehennem oldu İzmir.

EDİP TONOZ: Ne toplu taşıma çalışıyor, ne de trafik akıyor. İzmir iflas etti. Rezilsin belediye!

AYŞE: İnsanlar yorgun argın evlerine gitmek isterken, 10 dakikalık yol için 2 saate yakın zamanlarını harcamak zorundalar. İzmir'in güzelliğini trafik bozuyor. Sizin eseriniz. Çözüm bulun.

U. KÖROĞLU: 55 dakikadır sahilde trafikteyiz, daha yolun yarısına gelebildik. Bu durum sadece bugün geçerli değil, aylardır böyle...

A. BALCI: Tramvay yapıyoruz diye İzmir'in her yerini mahvettiler. Alsancak'ın girişi içler acısı.

Y. TEKIN: Çekilir dert değil trafik. Tramvay çalışması bu kadar sürede nasıl bitmiyor anlaşılır gibi değil.

M. ÖZDEMIR: İnsanların hayatlarını kolaylaştıracaklarına daha da zor duruma sokuyorlar.

F. KARAASLAN: İzmir'deki bu inşaatlar yüzünden herkes zorda. Çekilecek gibi değil.

Yeter artık Kocaoğlu! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN