• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Afrin’den dönüş yok'

‘Afrin’den dönüş yok'

09.02.2018, 23:16

1990'lı yıllarda gönüllü olarak gittiği Hakkari Dağ Komando Tugayı Komutanıyken yaptığı operasyonlarla terör örgütü PKK'nın belini kıran, bu nedenle "Efsane komutan" olarak anılan emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Yeni Asır Gazetesi'ni ziyaret etti. Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili önemli açıklamalar yapan Pamukoğlu, "Afrin'e girilmesin" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tokat niteliğinde bir cevap verdi.

RAPOR GİDİYOR

Afrin sürecinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Pamukoğlu, "Rusya, bu 6 yılda Suriye'ye yerleşti. Ama bu ABD'yi dışlayarak değil. Rusya körebe oynuyor. Afrin'de eskiden Rus askeri, Münbiç'te ABD'liler var. Kendi aralarında bölüşmüşler. İran güneyde Zagros dağlarından başlayarak, Bağdat ve Şam'ın güneyinden Lübnan'dan Doğu Akdeniz'e ulaşmış Hizbullah'la. Bu nedenle bu süreç kaçınılmaz" diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun "Afrin'e girilmemeli" sözlerini de eleştiren Pamukoğlu, "Afrin'in önünde durursan bu harekat tıkanır. Afrin'i düşürmeleri lazım. PKK'nın bir kısmı araziyi terk etti. Savaş, dizilerde göründüğü gibi değildir. Bu işin temeli sürat ve şiddettir. Harekat alanı hep sürprizdir. Ben harekatta askerin savaşçılığına, ruh hali ve motivasyonuna bakarım. Türk ordusunun geleneksel disiplin gücü her şeyi yapar" dedi. Afrin'deki teröristleri Kandil'in idare ettiğini söyleyen Pamukoğlu, Kandil'in de ABD'lilerle koordineli şekilde Afrin'den her gün rapor aldığını belirtti. Fırat'ın doğusunun Türkiye sınırının 984 kilometre uzunluğunda olduğunu söyleyen Pamukoğlu, "ABD'de zaten orada. Bu tarafta da Moskova var. Biz ABD ile çatışma durumuna gelirsek karşılık verirler. Afrin bitmeden Münbiç'e gidilmez. Birden orduyu çekemeyiz" ifadelerini kullandı.

TANSU E. GÖKBUDAK

‘Afrin’den dönüş yok' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN