Yazgan’ın yaktığı ışık hiç söndürülmeyecek

Giriş Tarihi:31.01.2012, 18:23 Güncelleme Tarihi:31.01.2012, 18:23
Lenf kanserine yenik düşen Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRGÖK) kurucusu avukat Gültekin Yazgan, dün ailesi Vali Kıraç, Başkan Kocaoğlu ve sevenlerince son yolculuğuna uğurlandı
Kurduğu kitaplıkla binlerce görme özürlüye ışık olan Yazgan'ın Dernek Başkanı eşi Tülay Yazgan, çocukları Çağrı ve Yankı Yazgan ile sevenleri, "Yaktığı ışık hiç sönmeyecek, bıraktığı eser hep yaşayacak" dediler

FATİH ŞENDİL (HABER MERKEZİ)

Lenf kanserine yenik düşerek yaşamını yitiren Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRGÖK) kurucusu avukat Gültekin Yazgan, dün son yolculuğuna uğurlandı.
Yazgan için kurduğu kitaplıkta, sevenleri tören düzenledi. 11 yaşında gözlerini kaybettiğinde hep hayal ettiği kitaplığı kurarak binlerce gence ışık olan Yazgan, Alsancak Hocazade Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Altındağ Kokluca Mezarlığı'nda toprağa verildi.

KİTAPLIKTA TÖREN

Kurduğu kitaplıkla binlerce gence ışık olan eğitimci, yazar, çevirmen, avukat ve TÜRGÖK'ün kurucusu Gültekin Yazgan için ilk olarak kitaplık önünde tören düzenlendi. Törene ailesi yakınları, sevenleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'un eşi Türkegül Kocaoğlu, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu ve eşi Feyza Karaosmanoğlu katıldı. Törende konuşan eşi Tülay Yazgan, "O benim ışığımdı, hayatımdı, onsuz yaşamak çok zor. Miras bıraktığı TÜRGÖK'ü daha ileriye taşıyacağız" dedi. Törende konuşan ve Londra'da yaşayan torunu İdil Yazgan, "Her çocuğun bir hayal kahramanı vardı. Benim hayal kahramanım ise dedem Gültekin Yazgan'dı. Bugün böyle bir törende dedemle yine gurur duydum, o gerçek bir kahramandır" dedi.
Törenin ardından Gültekin Yazgan'ın cenazesi Alsancak Hocazade Camii'nde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Bornova Altındağ Kokluca Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine geçtiğimiz hafta annesini kaybeden Vali Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Türkegül Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Karabağlar Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Uğur Yelekli, TÜRGÖK Yönetim Kurulu üyeleri, sevenleri, öğrencileri ve yakınları katıldı. Gültekin Yazgan'ın eşi Tülay Yazgan'a başsağlığı dileyen Vali Kıraç, "Başarılarını çok yakından takip ettiğimiz değerli bir insanı kaybettik. Başta size ve ailenize başsağlığı dilerim" dedi.

Yaşamı boyunca engelli sözcüğünü reddetmişti

1927 yılında Aydın'da gözlerini dünyaya açan Gültekin Yazgan, ilkokul beşinci sınıfta iken başına pencere pervazının düşmesi sonucu gözlerini kaybetmişti. Yazgan, 2 ayı aşkın süre tedavi gördüğü hastaneden taburcu olduğunda içinde bulunduğu durumu kabullendi ama engelli sözcüğünü reddetti. Yaşamı boyunca sürdüreceği çetin mücadelenin içine giren Yazgan, "Körlükten kurtulmamın çaresi yoktur ama engelleri aşmanın çaresi vardır. Engelli sözcüğüyle elimi kolumu bağlamak, umutlarımı söndürmek istemiyorum. Mutluluğumuzun, engelleri yok etmeye bağlı olduğuna inanıyorum" diyerek eğitim yaşamına devam etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Birleşmiş Milletler bursuyla gittiği İngiltere, Almanya, Yugoslavya ve Yunanistan'da, körlerle ilgili kurumlarda incelemelerde bulundu. İzmir Akşam Ticaret Lisesi ve Buca Meslek Yüksek Okulu'nda hukuk dersleri verdi. Psikoloji kitapları başta olmak üzere çeşitli eğitim kitaplarını Türkçe'ye çevirdi.
2 çocuk babası Gültekin Yazgan, hayalini kurduğu "körler kitaplığının" temelini ise 8 yıl önce attı. TÜRGÖK kısa sürede hızla büyüdü ve hem Türkiye'de hem yurtdışında üye sayısını 4 bine kadar çıkardı. 400'ü aşkın gönüllüsü olan kitaplık için gecesini gündüzüne katan Gültekin Yazgan, yer sıkıntısı baş gösterince, kendilerine ait bir binada hizmete devam etmek için harekete geçti.

YENİ ASIR İLE

Yazgan'ın bina isteğine Yeni Asır'ın haberleriyle tüm Ege sahip çıktı. Yeni Asır ve TÜRGÖK işbirliğinde başlatılan kampanyaya Egeli hayırseverler destek yağdırdı. 2 yıl önce TÜRGÖK, Güzelyalı'da yeni binasına taşındı. Yeni binada "ödünç kabartma kitap projesi"ni de hayata geçiren ve 7-14 yaş grubuna parmakları ile kitap okuma zevkini tattıran Yazgan kısa süre önce lenf kanseriye yakalanmıştı. Yaşamı boyunca tüm azmi ve çalışkanlığı ile engelleri tek tek aşıp büyük başarılara imza atan Gültekin Yazgan, yakalandığı lenf kanserine yenik düştü.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.