TÜPRAŞ patlamasında 7 gözaltı

Giriş Tarihi:12.10.2017, 10:46 Güncelleme Tarihi:12.10.2017, 19:24

TÜPRA Ş'ın İzmir Rafinerisi'nde 4 işçinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin 7 kişi gözaltına alındı. Önceki gün yaşanan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında olayı araştırmak üzere iki Cumhuriyet savcısı görevlendirildi.
Soruşturma kapsamında, TÜPRAŞ İşletme Başmühendisi Kürşat K, başmühendis Mehmet Emin T, işletme mühendisi Burak K, işletme emniyet uzmanı Esfet B. ile taşeron firma Beka Proje yetkilisi Bedrettin K, şantiye müdürü Muhammed Hulusi G, montaj usta başı Ali B. gözaltına alındı. Bu arada, patlamaya ilişkin delillerin toplanmasına devam edildiği bildirildi. TÜPRAŞ'a ait Aliağa ilçesindeki rafineride önceki sabah bakım yapılan tankta meydana gelen patlamada işçiler Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere hayatını kaybetmiş, yaralanan 2 işçiden birine olay yerinde müdahale edilmiş, diğeri Menemen Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

İŞÇİLER GÜNE PROTESTOYLA BAŞLADI

4 işçinin yaşamını yitirmesinden sonra rafineride çalışan işçiler dünkü mesailerine protesto ile başladı. Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, yaptığı açıklamada, "Taşeron sistemi örgütsüz, kuralsız, iş sağlığı ve güvenliği açısından güvencesiz, her şeyden önemlisi de ucuz işgücü ve denetimsiz bir çalışma sistemi. Yaşanan, bir iş cinayetidir" dedi.

Açıklamadan sonra işçiler, rafineriye girip iş başı yaptı.

ATEŞLİ ÇALIŞMA İZNİ VERİLMİŞ

Patlama sırasında tanka 6-7 metre uzaklıkta olan Fatih İba, "İşe başladıktan sonra 15-20 dakika içinde birinci patlama oldu.
Ardından 2 patlama daha oldu; üç arkadaşımız tankın içinde, bir arkadaşımız da tankın dışında hayatını kaybetti" dedi. Fatihi İba, teknik emniyet uzmanının ifadesinde 'ateşli çalışma izni' verdiğini iddia ederek patlamanın o esnada taş motorundan çıkan kıvılcımdan kaynaklandığını iddia etti.

ERDAL ÇARBOĞA

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.