• SON DAKİKA
 • İzmirli servisçilerden belediye kararına tepki!

  Giriş Tarihi: 10.08.2020, 10:39

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, ticari araçlara geçici süreyle 'S' plaka yetkisi verdi. Bu karara 'S' plakalı servis taşımacılığı yapan esnaf, belediye önünde toplanarak tepki gösterdi. Araç sahipleri CHP'li Başkan Tunç Soyer'i de istifaya davet etti. Hali hazırda 6500'e yakın 'S' plaka sahibi varken ve pandemi nedeniyle işlerde yavaşlayınca belediyenin bu kararı oldukça tepki çekti. Ahaber ekibi o anları canlı olarak ekrana getirdi. İşte detaylar...

  İzmir'de servisçiler belediyenin "S Plaka için ihaleye çıkacağını" iddia ederek araçlarıyla eylem yaptı. Kentte faaliyet gösteren yüzlerce servisçi, araçlarıyla Konak Tünelleri girişinde toplanarak yolu trafiğe kapattı. Korna çalarak protesto eylemi yapan şoförler polisin uyarısı üzerine yolu trafiğe açtı. Yaklaşık 75 servis şoförü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.

  "BİZE HİÇ GÖRÜŞ SORULMADI"

  İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, belediye önünde gazetecilere, S Plaka ihalesi yapılacağı yönündeki duyumlar üzerine esnafın protesto eylemi düzenlediğini söyledi.

  Bostancı, "Bu pandemi sürecinde araç fazlalığı var. Okullar açılacak mı belli değil.12 Mart'tan beri işsiziz. Sayı artırımı ancak ihtiyaç varsa olur. İhaleyle ilgili neyin ne olduğu da belli değil. Bununla ilgili meslek odasıyla konuşulması lazım. Tunç Soyer konuya el koyacak. Sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. Biz ihaleye hayır diyoruz. Bize hiç görüş sorulmadı." diye konuştu.

  "ARACIMI YAKACAĞIM"

  Eylem yapan servisçilerden Deniz İbiş, pandemi nedeniyle yaklaşık 6 aydır kontak açmadıklarını söyledi. Kentte yüzlerce servis şoförünün iş için beklediğini belirten İbiş, şunları kaydetti:

  "Belediye birkaç şirkete rant sağlamak için plaka dağıtıyor. Belediyenin yüzlerce S plaka vereceği iddia ediliyor. Belediye başkanımızın bizim sesimizi duyacağını biliyoruz. Buraya uyarı amacıyla geldik. Yavaşça dağılacağız. Ancak kararda ısrarcı olurlarsa kendi aracımla buraya gelip, 'Bu işi yapamıyorum.' deyip aracımı yakacağım."

  Belediye önünde slogan atan şoförler, polisin de uyarısıyla dağıldı.

  AA

  İzmirli servisçilerden belediye kararına tepki! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


  Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.